Trwa ładowanie...

Dokumentacja medyczna dziecka

Avatar placeholder
29.05.2019 09:29
Dokumentacja medyczna dziecka
Dokumentacja medyczna dziecka (123rf)

Wiele z Was powie: ona jest szalona, inni, że przesadzam, jeszcze inni zapytają, po co to wszystko? Dla mnie, mamy dwójki dzieci, dokumentacja medyczna, jaką zgromadziłam przez ostatnie 5 lat jest bardzo ważna. Dzięki niej wiem, kiedy dziecko chorowało, na jaką chorobę, jak wyglądało leczenie, ile dni, jakimi lekami. Kiedy spotykamy na swojej drodze lekarza, który nie zna dziecka – chociażby, gdy jesteśmy w podróży, łatwiej rozmawiać nam o przeszłości medycznej dziecka mając w rękach taki notatnik. Należy pamiętać, że taki opis ze szczegółami w szerszym spektrum często pozwala lekarzowi postawić trafną diagnozę.

1. Co powinna zawierać dokumentacja medyczna?

  1. dokładniej rzecz ujmując co zawiera dokumentacja moich dzieci. Na pierwszej stronie mam zapisane:
  • Imię, nazwisko, pesel i datę urodzenia;
  • Imię, nazwisko i telefon mój i męża;
  • Informację o alergiach. Pamiętajmy, że to bardzo istotna informacja o lekach, na które dziecko jest uczulone o pokarmach, które mogą zaszkodzić dziecku, o reakcji na ukąszenia owadów i in.;
  • Choroby zakaźne i inne ważne, mogące mieć wpływ na diagnozę.

Na kolejnych stronach mam opisane szczepienia ochronne, wszystkie pobyty w szpitalu.
Kolejne strony to notatki w formie pamiętnika - opatrzone datą i opisem choroby, leczeniem oraz czasem trwania.

Zobacz film: "Apteczka pierwszej pomocy"

Przed każdą kolejną wizytą zapisujęwagę i wzrost dziecka (waga pomocna w określeniu dawek leków) oraz aktualnie przyjmowane leki – bez względu na to czy są to suplementy diety, preparaty witaminowe, czy leki na apetyt lub uodpornienie.

To ważna informacja dla lekarza, by uniknąć interakcji z innymi lekami. W oddzielnym segregatorze mam zebrany komplet badań laboratoryjnych, badań USG i RTG (bo, niestety i takie były). W każdej koszulce oddzielne badanie, opatrzone datą wykonania.

Z tak przygotowaną dokumentacją za każdym razem jestem u lekarza. Towarzyszy nam ona również w trakcie wyjazdów. Traktujemy ją jak element wyposażenia podróżnego. Za nami niestety wiele wizyt lekarskich, ale dzięki takim notatkom nie muszę pamiętać o wszystkim. Wystarczy zajrzeć do notesu.

Prowadzenie takich notatek wydaje się mozolne i czasochłonne, ale uwierzcie, że warte włożonego wysiłku. Polecam wszystkim rodzicom. Szczególnie tym, którzy rozpoczynają drogę macierzyństwa.

Anna Liszewska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze