Trwa ładowanie...

Doktor Google - kiedy iść do specjalisty?

Avatar placeholder
29.05.2019 09:21
Doktor Google - kiedy iść do specjalisty?
Doktor Google - kiedy iść do specjalisty? (123rf)

W dobie Internetu nie ma chyba rodzica, który przynajmniej raz nie odwiedziłby portalu o tematyce zdrowotnej, szukając informacji na temat niepokojących go objawów u dziecka. W wielu przypadkach internetowa konsultacja jest sprzymierzeńcem rodziców, pomaga bowiem ustalić prawdopodobną przyczynę złego samopoczucia dziecka. Nawet najlepsza strona internetowa nie jest jednak w stanie zastąpić wizyty u lekarza. Jakie objawy u dziecka powinny zmobilizować rodziców do udania się do pediatry?

spis treści

1. Kiedy iść do lekarza z niemowlakiem?

Wielu rodziców dostaje gęsiej skórki na samą myśl o czekaniu z niemowlęciem w kolejce do lekarza. Chore dziecko jest marudne i źle znosi przebywanie w obcym miejscu pełnym innych dzieci. Wizyta u lekarza bywa jednak koniecznością. Z niemowlakiem należy wybrać się do lekarza w następujących sytuacjach:

  • gorączka wyższa niż 38°C, utrzymująca się przez ponad dobę;
  • gwałtowne wymioty lub zwracanie krwistej lub zielonej treści żołądkowej  gwałtowne wymioty o zielonożółtym zabarwieniu mogą być objawem zwężenia odźwiernika (wady wrodzonej wymagającej operacji);
  • trudności z oddychaniem, świszczący oddech;
  • biegunka utrzymująca się przez co najmniej 4-5 dni;
  • zaparcia;
  • pocieranie uszu lub pociąganie za ich koniuszki – jest to typowy objaw infekcji ucha;
  • rzadsze oddawanie moczu – mniejsza liczba mokrych pieluch wskazuje na odwodnienie niemowlaka;
  • odmowa przyjmowania pokarmu lub nieustający płacz;
  • pieluszkowe zapalenie skóry, któremu towarzyszy gorączka lub pęcherze.

2. Kiedy wziąć do lekarza dziecko powyżej 1. roku życia?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

W przypadku nieco starszych dzieci możliwie szybka wizyta u lekarza jest zalecana, gdy dziecko stale kaszle. Jeśli dziecko nie może przestać kasłać lub ma świszczący oddech, najprawdopodobniej ma atak astmy i potrzebuje odpowiednich leków. Objawy typowe dla astmy mogą pojawić się przy infekcji wirusowej u każdego dziecka, nawet na krótki czas. Z kolei gdy dziecko budzi się w nocy z kaszlem przypominającym szczekanie, może mieć błonicę krtani (tzw. krup). Należy wówczas zanieść dziecko do łazienki, włączyć gorący prysznic i siedzieć z dzieckiem w parze, by złagodzić kaszel. Jeśli mimo to dziecko ma trudności z oddychaniem, należy skontaktować się z lekarzem lub zabrać dziecko do szpitala.

Dziecko, które ma gorączkę i płaską, czerwoną wysypkę wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ może mieć poważną infekcję bakteryjną, np. zapalenie opon mózgowych. Wysypka nie blednie nawet pod naciskiem palca. Nie należy lekceważyć również uporczywych wymiotów. Gdy dziecko wymiotuje, mimo iż nie ma już czym, przyczyn może być wiele – od zatrucia pokarmowego po skręt jelita.

Wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza jest także utykanie na nogę, któremu towarzyszy gorączka. Jeśli dziecko nie może stanąć na jednej nodze i ma nagłą gorączkę, w jego stawie kolanowym lub biodrowym mogła rozwinąć się poważna infekcja. Bez podania dożylnie antybiotyku w ciągu 48 godzin infekcja może zniszczyć staw. Natomiast niemożność poruszenia nadgarstkiem, nogą lub ramieniem bez podwyższonej temperatury wskazuje na złamanie kości. Należy skontaktować się z lekarzem i w razie potrzeby wykonać zdjęcie rentgenowskie.

Rodzice powinni zabrać dziecko do lekarza również wtedy, gdy po uderzeniu w głowę maluch wymiotuje co najmniej raz, jest śpiący lub zdezorientowany, a z jego nosa lub uszu wypływa przejrzysty płyn.

Innym niepokojącym objawem jest obrzęk i ból oczu oraz gorączka – problemy z oczami są typowe dla ukąszenia przez owada, ale gdy towarzyszy im wzrost temperatury ciała, dziecko może mieć zapalenie tkanki łącznej oczodołu – poważną infekcję zatok, które rozprzestrzenia się na oczodoły. Pierwszy objaw tej choroby to zaczerwienienie oraz obrzęk powieki. W ciągu kilku godzin całe oko zaczyna pęcznieć, a dziecko ma trudności z poruszaniem nim. W takiej sytuacji konieczne jest dożylne podanie antybiotyku i hospitalizacja dziecka.

Rodzice nie powinni lekceważyć również bólu brzucha utrzymującego się przez więcej niż dwie godziny. Jeśli dolegliwości bólowe nasilają się, gdy dziecko podskakuje lub porusza się, maluch może mieć zapalenie wyrostka robaczkowego.

Każdy rodzic czuje na sobie odpowiedzialność za zdrowie swojego dziecka, dlatego wszelkie niepokojące objawy wywołują u niego lęk. Obawa o dziecko jest naturalna, ale nie wszystkie symptomy wskazują na chorobę wymagającą konsultacji lekarskiej. Czasami domowe leczenie w zupełności wystarczy, by dziecko wróciło do zdrowia. Niektórych objawów nie należy jednak ignorować – szybkie rozpoznanie choroby może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze