Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym

Pokarm kobiecy jest najlepszym pod względem odżywczym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Jednakże istnieją sytuacje, w których kobieta nie może systematycznie karmić dziecko piersią lub dziecko nie najada się do syta. Wtedy należy rozpocząć dokarmianie niemowlęcia odpowiednim do wieku mlekiem modyfikowanym.

Zalety karmienia piersią

Mleko kobiece zawiera optymalną ilość białka, witamin i soli mineralnych dopasowanych do wieku niemowląt. Zawiera również przeciwciała, które chronią organizm dziecka przed infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi.
Karmienie piersią wytwarza wyjątkową bliskość między matką i dzieckiem. Podczas karmienia niemowlę czuje się bezpiecznie, ponieważ słyszy bicie serca mamy, tak jak w czasie życia płodowego.

Karmienie naturalne pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy, które zostały nabrane podczas ciąży. Ponadto karmienie piersią wzmaga wydzielanie oksytocyny, która powoduje skurcze mięśni macicy, dlatego też kobiety karmiące piersią szybciej zmniejszają obwód w talii. Poza tym, naturalne karmienie to spora oszczędność pieniędzy. Karmiąc piersią, nie trzeba kupować mleka modyfikowanego, które jest bardzo drogie, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na przykład na zabawki edukacyjne.

Jak dokarmiać niemowlęta

Bardzo często momentem rozpoczęcia dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym jest chwila, kiedy mama wraca do pracy. Ponadto mogą występować przeszkody w karmieniu piersią. Należą do nich: brak edukacji mamy w zakresie zalet karmienia piersią, podjęcie pracy oraz nauki lub niewystarczająca laktacja. Często wskazywaną przyczyną rozpoczęcia karmienia butelką jest łatwa dostępność mieszanek mlekozastępczych dla niemowląt.

Rozpoczęcie podawania mleka modyfikowanego niemowlęciu powinno następować stopniowo. Dokarmianie dziecka butelką często ma niekorzystny wpływ na przebieg karmienia piersią, ponieważ zmniejsza się ilość wydzielanego mleka, które z czasem zanika.

Wybór mleka modyfikowanego, którym będziemy dokarmiać dziecko należy skonsultować z lekarzem pediatrą, aby mieć pewność, czy wybrane przez nas mleko zawiera wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Jeśli powodem rozpoczęcia dokarmiania mlekiem sztucznym jest nienajedzenie się dziecka do syta, należy zawsze rozpoczynać karmienie od przystawienia do piersi, a następnie podawać mleko modyfikowane z butelki.
Aby przyzwyczaić niemowlę do karmienia butelką, można rozpocząć od podawania butelki z odciągniętym mlekiem kobiecym.

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dopajanie niemowląt
Dopajanie niemowląt

Kubek niekapek

Kubek niekapek

Kubek niekapek ma specjalną blokadę zapobiegającą wylewaniu się płynu, gdy np. malec przechyli kubek lub nawet obróci go do góry dnem. Kupując niekapek, warto zajrzeć pod spód zakrętki. Ustniki z blokadami mają niekiedy skomplikowaną konstrukcję i są...

Dopajanie niemowląt

Niemowlę nie przybiera na wadze

Przeważnie zahamowanie wzrostu wagi niemowlaka nie powinno stanowić powodu do zmartwień rodziców. Dziecko powinno nieustannie przybierać na wadze (poza pierwszymi dniami życia malucha, kiedy masa ciała może nieznacznie spaść), jednak nie jest to...

Dopajanie niemowląt

Niemowlę nie je

Niemowlę nie je? Bywa, że nie chce w ogóle wziąć piersi czy butelki z mlekiem do ust? Często za niechęć do jedzenia u niemowląt odpowiada refluks żołądkowo-przełykowy. Strawiony pokarm cofa się do przełyku i powoduje bolesne obżarcia śluzówki, pojawiają...

Patronaty

Muzyka z mlekiem matki DeLux

Odpowiedni dobór muzyki w okresie prenatalnym jak i w pierwszych miesiącach życia dziecka znacząco wpływa na jego harmonijny rozwój. Karmienie piersią to piękne chwile zarówn