Trwa ładowanie...

Dobry pediatra

Avatar placeholder
13.07.2015 13:45
Dobry pediatra
Dobry pediatra (Zdjęcie autorstwa Tom & Katrien / CC BY-SA 2.0)

Dobry pediatra to podstawa. To lekarz nie tylko dla Twojego dziecka, ale i również dla Ciebie. Musi to być osoba, która naprawdę Cię zrozumie i uspokoi. Nie wyszydzi, gdy przyjdziesz z bąblem na dziecięcej rączce, w obawie, że to na pewno jakaś zakaźna choroba, podczas gdy będzie to tylko ukąszenie komara. Dobry pediatra to także dobry psycholog i pomocna dłoń. To oparcie dla nerwów Twoich i maluszka.

spis treści
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [11 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje

zobacz galerię

1. Jak wybrać dobrego pediatrę?

1.1. Polecany przez innych rodziców

Pamiętaj, że w tej kwestii nie ma rejonizacji. Nie musisz wybierać pediatry w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania – choć pewnie taka opcja jest najwygodniejsza. Zanim dokonasz wyboru, poradź się innych rodziców. Porozmawiaj ze znajomymi, zwłaszcza tymi, których dzieci są dosyć mocno chorowite. Zapytaj o podejście do dzieci, trafność diagnoz, wizyty domowe. Zbierz jak najwięcej informacji, nie wstydź się pytać – wręcz przeciwnie zrób porządny dziennikarski „research”.

1.2. Lekarz z doświadczeniem

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Wybierając pediatrę, dowiedz się czegoś o jego doświadczeniu. Jak długo leczy dzieci, czy robi to skutecznie, a także czy ma efektywne formy leczenia. Jeśli od ręki (w każdej sytuacji) przepisuje antybiotyki, nie podejmuje leczenia innymi lekami, zastanów się. Może warto wybrać innego. Lekarz powinien walczyć o zdrowie Twojego dziecka, a nie pozbywać się choroby – owszem może skutecznie i szybko, ale kosztem znacznego osłabienia organizmu Twojego malca.

Dobry pediatra to taki, który w każdej sytuacji uspokoi i doradzi. Jeśli coś się stanie, pokieruje Tobą i udzieli rzeczowych wskazówek. Nie ważne, czy będzie to godzina 14 popołudniu, czy 7 rano w sobotę. To człowiek, który nie będzie Cię zbywał, a już na pewno „przepisywał” leków przez telefon.

Lekarz dziecka jest również pokrzepieniem dla mamy. Jeśli wykonuje jakiekolwiek badania, powinien rzeczowo informować Cię o tym, co właśnie robi. Nie może komentować Twojego zachowania w gabinecie – nadmiernej czułości, obawy. Tu na myśl nasuwa się pewna sytuacja.

Paulina, mama rocznego Olka, będąc pewien czas temu na szczepieniu obowiązkowym z dzieckiem, bardzo przeżywała strach swojego dziecka – jego płacz i krzyki. Lekarka, zamiast pocieszyć, starać się uspokoić malca i mamę, rzekła z ironią: „Mamusia nie chciała zapłacić, to teraz będziesz niestety płakał”. Oczywiście mowa tu nie o zapłacie za wizytę, ale za szczepionkę (jedno ukłucie – płatne, zamiast kilku - na książeczkę). Trudno wyobrazić sobie minę Pauliny. Jedno stało się pewne – do tego pediatry już więcej nie poszła.

2. Zmiana pediatry

Pamiętaj, że pediatrę zawsze możesz zmienić. Nie krępuj się, ani nie czuj się winna! Jeśli uznasz, że ten Ci nie odpowiada, przepisz malca do innego. Musisz być pewna, że ze spokojem możesz złożyć zdrowie dziecka w ręce danego lekarza. Po co masz się denerwować, wykłócać. Dobry pediatra, to człowiek godny Twojego zaufania w 100 proc.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zwróć także uwagę, czy w przychodni, w której przyjmuje Wasz lekarz, chore dzieci są przyjmowane oddzielnie od zdrowych. Jak już traficie do gabinetu, obserwuj, czy lekarz się nie spieszy, czy dokładnie bada Twoje dziecko, czy pyta Cię o Twoje obserwacje względem maluszka, czy po prostu Was nie bagatelizuje. Plusem jest także, gdy Wasz doktor pracuje w szpitalu – zawsze jest to dodatkowa pomoc przy poważnych chorobach. Ostatnia sprawa – jakie ma podejście do samego pacjenta, czy jest uśmiechnięty, czy zagaduje, zabawia, uprzyjemnia maluchowi badanie.

Trudno znaleźć lekarza, który spełniałby te wszystkie „kryteria”. Wybór pediatry to przecież nie casting. Uwierz jednak, droga Mamo, że po pierwszej wizycie będziesz wiedziała, czy chcesz, aby ten człowiek leczył i sprawował medyczną opiekę nad Twoim dzieckiem.

Następny artykuł: Jak imiona wpływają na naszą przyszłość
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze