Dni Doświadczania Świata w Warszawie

W dniach 15-18 listopada 2012 roku w Pałacu Kultury i Nauki po raz pierwszy odbędą się Dni Doświadczania Świata. Jest to wydarzenie organizowane przez Fundację Rosa. W ramach Dni Doświadczania Świata każdy uczestnik będzie mógł odwiedzić wzorcowy pokój terapeutyczny i przekonać się na własne oczy, jak dzieci niepełnosprawne poznają otaczający je świat. Na odwiedzających czeka tor świetlno-dźwiękowy, wodospad światłowodów oraz przybory terapeutyczne, które służą do stymulacji różnych zmysłów. Podczas spotkania inaugurującego Dni Doświadczania Świata gościem specjalnym będzie Dominika Ostałowska - aktorka, która została ambasadorką Fundacji Rosa.

Dni Doświadczania Świata

Fundacja Rosa zaprasza na Dni Doświadczania Świata!

Pokoje terapeutyczne

Od początku ubiegłego roku Fundacja Rosa prowadzi projekt, w ramach którego urządza pokoje terapeutyczne dla dzieci w placówkach opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi i z deficytami rozwojowymi. Szkoły i ośrodki specjalne często nie dysponują wystarczającymi środkami na wyposażenie sal w sprzęt do rehabilitacji, dlatego Fundacja Rosa wspiera je, remontując i wyposażając pokoje terapeutyczne. Dotychczas urządzono 21 takich sal. Są to Sale Doświadczania Świata z urządzeniami do stymulacji słuchu, wzroku i dotyku, a także specjalne pokoje do integracji sensorycznej. Pokoje terapeutyczne pomagają osobom niepełnosprawnym ruchowo lub intelektualnie korzystać w sposób optymalny z zajęć rehabilitacyjnych.

Terapia stosowana w Salach Doświadczania Świata ma na celu pobudzanie ciekawości i rozwijanie procesów poznawczych oraz integracji sensorycznej poprzez wykorzystanie barw, dźwięku i ruchu, oraz stymulację dotyku, słuchu i wzroku. Praca z dzieckiem niepełnosprawnym w kolorowym pomieszczeniu wyposażonym w tory świetlno-dźwiękowe, podwieszane huśtawki, kabiny i tunele z luster lub kurtyny-wodospady światłowodów przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, redukcji poziomu lęku i poprawy chęci do kontaktowania się z otoczeniem.

Przykładowy pokój terapeutyczny będzie można za darmo odwiedzić podczas Warszawskich Dni Doświadczania Świata. Pokój będzie znajdował się na parterze Pałacu Kultury i Nauki, w holu. Zapraszamy w godzinach 10-18.

Działalność Fundacji Rosa

Fundacja Rosa - Wytwórnia dziecięcej radości rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku. Jest to organizacja pożytku publicznego, która od września 2011 roku działa w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Fundacja Rosa prowadzi wiele różnych akcji. Są to:

  • akcja "Twoja Szkoła" - polega na wspieraniu placówek edukacyjnych;
  • program "Pokój Uśmiechu" - przyczynia się do powstania pomieszczeń do zabawy i poczekalni dla małych pacjentów oraz ich rodzin;
  • projekt "Kartka ze szpitala" - warsztaty plastyczne dla dzieci przebywających na szpitalnych oddziałach dziecięcych;
  • program "Doświadczanie Świata" - wyposażanie pokojów terapeutycznych w szkołach integracyjnych oraz innych placówkach oświatowych.

Fundacja Rosa działa dzięki 1% z podatków, darowiznom i dotacjom.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Śniadaniowa Klasa

Śniadaniowa Klasa

Program edukacyjny "Śniadaniowa Klasa" ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. W konkursie "Śniadanie się opłaca" można wygrać atrakcyjne nagrody.

Patronaty

6 faktów o talentach

6 faktów o talentach

Obserwujmy, czym dzieci chętnie się zajmują i nie przeoczmy talentu malucha. Talentu, który trzeba rozwijać i pielęgnować!

Patronaty

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru - Co powie tata?

Macierzyństwo bez lukru 3 To już trzecia edycja akcji charytatywnej, z której cały zysk przeznaczony jest na rehabilitację Mikołajka Kamińskiego, chłopczyka chorego na rdzeniowy zanik mięśni typu I.

Patronaty

Muzyka relaksacyjna dla matki i dziecka od Soliton

Muzyka relaksacyjna dla matki i dziecka od Soliton

Relaksująca i uspokajająca muzyka dla dziecka Muzyka wspaniale odpręża i poprawia nastrój nie tylko osobom dorosłym, ale też maluszkom, które jeszcze czekają na przyjście na świat.Muzyka relaksacyjna dla małych dzieci Muzyka łączy pokolenia, a dodatkowo...

Patronaty

"Niezwykłe lekcje rytmiki"

"Niezwykłe lekcje rytmiki"

Płyta z lekcjami rytmiki 10 piosenek, 10 podkładów karaoke oraz 10 lekcji rytmiki na jednej płycie.

Patronaty

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland Social media Day Poland: Kids! to pierwsza konferencja na temat dzieci i ich obecności i bezpieczeństwa w sieci.