Dni Doświadczania Świata w Warszawie

W dniach 15-18 listopada 2012 roku w Pałacu Kultury i Nauki po raz pierwszy odbędą się Dni Doświadczania Świata. Jest to wydarzenie organizowane przez Fundację Rosa. W ramach Dni Doświadczania Świata każdy uczestnik będzie mógł odwiedzić wzorcowy pokój terapeutyczny i przekonać się na własne oczy, jak dzieci niepełnosprawne poznają otaczający je świat. Na odwiedzających czeka tor świetlno-dźwiękowy, wodospad światłowodów oraz przybory terapeutyczne, które służą do stymulacji różnych zmysłów. Podczas spotkania inaugurującego Dni Doświadczania Świata gościem specjalnym będzie Dominika Ostałowska - aktorka, która została ambasadorką Fundacji Rosa.

Dni Doświadczania Świata

Fundacja Rosa zaprasza na Dni Doświadczania Świata!

Pokoje terapeutyczne

Od początku ubiegłego roku Fundacja Rosa prowadzi projekt, w ramach którego urządza pokoje terapeutyczne dla dzieci w placówkach opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi i z deficytami rozwojowymi. Szkoły i ośrodki specjalne często nie dysponują wystarczającymi środkami na wyposażenie sal w sprzęt do rehabilitacji, dlatego Fundacja Rosa wspiera je, remontując i wyposażając pokoje terapeutyczne. Dotychczas urządzono 21 takich sal. Są to Sale Doświadczania Świata z urządzeniami do stymulacji słuchu, wzroku i dotyku, a także specjalne pokoje do integracji sensorycznej. Pokoje terapeutyczne pomagają osobom niepełnosprawnym ruchowo lub intelektualnie korzystać w sposób optymalny z zajęć rehabilitacyjnych.

Terapia stosowana w Salach Doświadczania Świata ma na celu pobudzanie ciekawości i rozwijanie procesów poznawczych oraz integracji sensorycznej poprzez wykorzystanie barw, dźwięku i ruchu, oraz stymulację dotyku, słuchu i wzroku. Praca z dzieckiem niepełnosprawnym w kolorowym pomieszczeniu wyposażonym w tory świetlno-dźwiękowe, podwieszane huśtawki, kabiny i tunele z luster lub kurtyny-wodospady światłowodów przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, redukcji poziomu lęku i poprawy chęci do kontaktowania się z otoczeniem.

Przykładowy pokój terapeutyczny będzie można za darmo odwiedzić podczas Warszawskich Dni Doświadczania Świata. Pokój będzie znajdował się na parterze Pałacu Kultury i Nauki, w holu. Zapraszamy w godzinach 10-18.

Działalność Fundacji Rosa

Fundacja Rosa - Wytwórnia dziecięcej radości rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku. Jest to organizacja pożytku publicznego, która od września 2011 roku działa w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Fundacja Rosa prowadzi wiele różnych akcji. Są to:

  • akcja "Twoja Szkoła" - polega na wspieraniu placówek edukacyjnych;
  • program "Pokój Uśmiechu" - przyczynia się do powstania pomieszczeń do zabawy i poczekalni dla małych pacjentów oraz ich rodzin;
  • projekt "Kartka ze szpitala" - warsztaty plastyczne dla dzieci przebywających na szpitalnych oddziałach dziecięcych;
  • program "Doświadczanie Świata" - wyposażanie pokojów terapeutycznych w szkołach integracyjnych oraz innych placówkach oświatowych.

Fundacja Rosa działa dzięki 1% z podatków, darowiznom i dotacjom.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Ocena: 4.7
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Wspaniały czas zmian

Wspaniały czas zmian

Bycie ojcem to przygoda życia, ale i ogromne wyzwanie. Nic więc dziwnego, że ojcostwo można porównać do maratonu. Długodystansowy bieg wymaga nie tylko kondycji, ale i niesamowitej siły wewnętrznej. Każdy kilometr to pole walki – maratończyk walczy...

Patronaty

Tuwimki

Tuwimki

Okładka płyty "Tuwimki – Bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima".

Patronaty

Dr Harvey Karp

Dr Harvey Karp

Pozycja książkowa dla rodziców niemowląt pozwoli im lepiej zrozumieć swoje maluchy.

Patronaty

"Pamiętajki"

"Pamiętajki"

Opowiadania i wiersze pomagają dzieciom rozwijać wyobraźnię i kształtować własny obraz otaczającego je świata.

Patronaty

Mama, smoczek

Mama, smoczek

Książka o macierzyństwie - jego cieniach i blaskach.