Trwa ładowanie...

Dlaczego warto przytulać dzieci?

Avatar placeholder
27.06.2016 15:07
Dlaczego warto przytulać dzieci?
Dlaczego warto przytulać dzieci? (Zdjęcie mamy z dzieckiem / Shutterstock)

Przytulenie dziecka to znacznie więcej niż zwykły gest – fizyczna bliskość rodzica jest dla malucha oznaką miłości, akceptacji i silnej więzi, jaka ich łączy. Czułość ze strony rodziców wspomaga rozwój dziecka i zaspokaja jego potrzeby emocjonalne. Dla kontrastu, chłód emocjonalny w domu rodzinnym to prosty przepis na problemy wychowawcze. Mogłoby się wydawać, że dla każdego rodzica oczywistym jest, że przytulanie własnego dziecka to naturalne i potrzebne zachowanie. Niestety, jak wykazały badania instytutu ARC Rynek i Opinia, wielu dorosłych nie zdaje sobie z tego sprawy.

spis treści

1. Jakie korzyści płyną z przytulania?

Przytulenie własnego dziecka ma zbawienny wpływ zarówno na rodzica, jak i na dziecko. W objęciach mamy lub taty maluch czuje się bezpieczny i kochany, dlatego szybko uspokaja się, na przykład po upadku lub zadrapaniu skóry podczas zabawy. Z kolei rodzic odczuwa radość z bliskości swojej pociechy. Niektórzy rodzice nie uświadamiają sobie jednak, jak ważne jest okazywanie czułości dziecku. Są przekonani, że zapewnienie maluchowi dobrych warunków do życia wystarczy, by dziecko było szczęśliwe. Dobrobyt nie jest jednak w stanie zapełnić pustki emocjonalnej. Co więcej, skąpiąc dziecku oznak miłości, rodzice uniemożliwiają mu nabycie umiejętności tworzenia silnych więzi międzyludzkich. W rezultacie po upływie kilkunastu lat młody człowiek odkrywa, że nie potrafi odnaleźć się w związku, a jego znajomości są powierzchowne i pozbawione głębi.

Dla kontrastu, dzieci, które są często przytulane przez rodziców, nie mają problemów z podtrzymywaniem więzi międzyludzkich. Ponadto są bardziej pewne siebie, otwarte i stabilne emocjonalnie, łatwiej przystosowują się do zasad, chętnie mówią o swoich uczuciach, mają większe poczucie bezpieczeństwa i rozwijają się szybciej niż rówieśnicy. Korzyści z przytulania są – jak widać – niebagatelne.

2. Moc dotyku w codziennej pielęgnacji dziecka

Przytulanie malucha to tylko jedna z form dobrego dotyku. Rodzice niemowląt często zapominają, że fizyczny kontakt z dzieckiem mają także w trakcie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Mycie dziecka, aplikowanie środków nawilżających i preparatów wzmacniających barierę ochronną skóry dziecka nie może obyć się bez dotyku rodzica, który działa uspokajająco i pomaga maluchowi oswoić się z wodą. Aby kąpiel i inne zabiegi pielęgnacyjne nie wywoływały u dziecka negatywnych skojarzeń, warto zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków. Łagodne preparaty dla niemowląt są bowiem najlepszym sposobem na skuteczną ochronę skóry i uniknięcie problemów skórnych wywołujących dyskomfort u dziecka.

Następny artykuł: Gdy dziecko idzie do przedszkola
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze