Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

Wraz z powrotem mody na chodzenie bez butów świat rodziców podzielił się na zwolenników i zdecydowanych przeciwników tego trendu. Czy moje dziecko powinno chodzić boso? To pytanie zadają sobie zarówno świeżo upieczeni rodzice, jak i ci spodziewający się przyjścia na świat kolejnego potomstwa. Dzieciaki kochają swobodne bieganie bez obuwia, dlatego sprawdź, czy warto im na to pozwalać.

Chodzenie boso a rozwój stopy dziecka

Od chwili narodzin dziecięca stopa rozwija się i kształtuje tak, aby w przyszłości osiągnąć pełnię sprawności fizycznej. Na początku nie zawiera praktycznie kości i składa się przede wszystkim z chrząstki, która wraz z wiekiem kostnieje.

Polecane wideo:

Pierwsze kroki maluch zazwyczaj stawia po ukończeniu pierwszego roku życia. Pomiędzy trzecim a czwartym rokiem na jego stopie coraz wyraźniej jest zauważalna wklęsłość po wewnętrznej stronie – stópka coraz bardziej zaczyna przypominać dorosłą kończynę.

To czas, kiedy nic i nikt nie powinno zakłócać prawidłowego rozwoju  malucha. Ty, jako rodzic, musisz mu zapewnić do tego jak najlepsze warunki, czyli swobodę ruchów, optymalne podłoże, obuwie i ubranie.

W tym czasie należy unikać za ciasnych rajstopek, skarpetek czy nieprzystosowanych bucików. Czy to dobry moment, aby dziecko zaczęło chodzić boso? Tak, jeśli będzie to robić po dywanie lub wykładzinie. Pierwsze kroki po bardzo twardym podłożu lepiej niech wykonuje w sznurowanych butach lub kapciach z usztywnioną piętą.

Zalety chodzenia boso

Bieganie czy chodzenie boso nie krępuje swobody ruchów dziecka i zapewnia tym samym prawidłową pracę stóp.

Zapewnia także optymalne, równomierne rozłożenie stopy na podłodze. Dzięki temu maluch potrafi znacznie lepiej amortyzować obciążenia i wstrząsy – lepsza amortyzacja to jednocześnie lepsza ochrona kręgosłupa, stawów, kości oraz głowy, ale to dopiero początek.

Pozwalając dziecku chodzić boso, naturalnie wzmacniasz jego odporność. Dzięki zmianom temperatur powierzchni, po której chodzi, jego naczynia krwionośne stają się bardziej przystosowane – to sprawia, że nawet w przypadku nagłych zmian pogody czy zmarznięcia dziecko wcale nie musi natychmiast nabawić się kataru czy grypy.

W stopach znajdują się 72 tys. zakończeń nerwowych. Chodząc po różnych powierzchniach – piasku, kamyczkach, trawie – dzieci doświadczają naturalnego masażu, który pobudza końcówki nerwowe, a tym samym wpływa korzystnie na pracę organów wewnętrznych.

Jak stymulować rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia?

Rozwój dziecka można aktywnie wspierać już w pierwszym roku życia za pomocą właściwej diety mamy karmiącej piersią i odpowiednich zabaw.

Chodzenie boso znacznie wspomaga kształtowanie się sklepienia stóp, a więc zapobiega płaskostopiu. Dzieci także rzadziej się przewracają, ponieważ mają zdecydowanie lepszą równowagę – stopa dopasowuje się do zmiennego kształtu podłoża, dzięki czemu mięśnie są silniejsze i zdrowsze.

Rodzice, którzy są zwolennikami chodzenia na bosaka wspominają również o doświadczeniach zmysłowych, jakie daje ono dziecku. Dzięki uwolnieniu rozwijającej się stópki z butów, maluch doświadcza natury w zupełnie inny sposób, poznaje nowe faktury, odczuwa bliską więź z przyrodą. To ich zdaniem znacząco wpływa na rozwój emocjonalny i zwiększa wrażliwość na postrzeganie otaczającego go świata.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Roczne dziecko

Roczne dziecko

Kiedy tylko ujrzysz dwie kreseczki na teście, zastanawiasz się jakie będzie twoje dziecko. Czy będzie podobne do Ciebie, czy do męża, jaki będzie miało kolor oczu i barwę włosów. Zastanawiasz się czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Tysiące myśli...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.

Rozwój niemowlęcia

Naburmuszony malec

Naburmuszony malec

Małe dziecko ma jeszcze problemy z odpowiednim wyrażaniem emocji.

Rozwój niemowlęcia

Niemowlę z psem

Niemowlę z psem

Niemowlę i pies - czy to dobrana para? Jeśli pod jednym dachem mieszka mały szkrab i czworonożny pupil, czasami bywa nieprzyjemnie, a niekiedy wręcz przeciwnie: zupełna sielanka i obustronna przyjaźń. Gdy trzymasz psa w domu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu...

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...

Rozwój niemowlęcia

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego...

Rozwój niemowlęcia

Chusty do noszenia dziecka - czego się boimy?

z koniecznością zapewnienia opieki i jedzenia niemowlęciu. Przeobrażenia cywilizacyjne w dużym stopniu zmieniły nasz styl życia popychając nas ku nowoczesnym (...) i konsultacji. Z drugiej jednak strony aktualny stan wiedzy o...