Dlaczego boimy się szczepionek?

"Dlaczego boimy się szczepionek? Przez fałszywe poglądy, głoszone przez niedouczonych i źle poinformowanych, ale pewnych siebie ludzi" - mówi w rozmowie z portalem abcZdrowie.pl, dr hab. n. med. Andrzej Zielński z Narodowego Instyutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

Szczepić czy nie szczepić? Na to pytanie wielu rodziców wciąż nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć. Wątpliwości pojawiają się na każdym kroku. Znajomi nie szczepią, ale media podają, że to błąd. W internecie również trwa dyskusja pomiędzy rodzicami na temat wad i zalet szczepienia maluchów. Jak podjąć słuszną decyzję i nie dać się zwariować?

Polecane wideo:

- Panie profesorze, dlaczego mamy szczepić dzieci, skoro istnieje ryzyko powikłań?

- Pytanie opiera się na błędnym założeniu, że ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) zdarzają się często. Ten fałszywy pogląd, propagowany przez niedouczonych i źle poinformowanych, ale pewnych siebie ludzi, trafia do wielu matek i bywa przez niektóre z nich przyjmowany za prawdę.

Rzeczywistość jest taka, że szczepionki dopuszczone do stosowania w Polsce są bezpieczne i skuteczne. Przy użyciu odpowiedniej szczepionki i prawidłowym wykonaniu szczepienia odczyny poszczepienne są rzadkie i niewielkie.

Mogą to być nieduże miejscowe zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia szczepionki, które mija po kilku dniach, niewysoka gorączka albo po prostu kilkuminutowy płacz dziecka związany z samym zabiegiem.

- Jak często mogą wystąpić ciężkie objawy po zaszczepieniu?

- Zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle większość niepożądanych objawów przypisywanych szczepieniom pozostaje z nimi jedynie w związku czasowym.

Pojedyncze przypadki śmiertelne, które w ostatnim dziesięcioleciu przypisywano szczepieniom, podkreślam że na miliony szczepień przeprowadzonych w Polsce, nie były wcale nimi spowodowane.

W badaniach stwierdzone zostały inne przyczyny, które do tego doprowadziły.

- Co z rodzicami, którzy odmawiają szczepienia?

- Odmawiając szczepienia swojego dziecka rodzice narażają je na naprawdę ciężką chorobę, którą z niepożądanym odczynem poszczepiennym mogą porównywać tylko ludzie nieświadomi. Narażają też i inne dzieci.

Szczepienia w powszechnych programach szczepień chronią bowiem nie tylko zaszczepione dzieci, ale także te niezaszczepione, ponieważ duża liczba dzieci zaszczepionych zmniejsza częstotliwość pojawiania się chorób.

- Do czego mogą prowadzić odmowy szczepień?

- Nawet do nawrotów ciężkich epidemii, których dzisiejsze młode matki i ojcowie już nie pamiętają. W krajach, w których ruchy antyszczepionkowe zyskują posłuch, kilkakrotnie dochodziło do nawrotu epidemii chorób, które już wydawały się prawie całkowicie wyeliminowane.

Tak było z krztuścem w Anglii, Szwecji i Japonii w latach 90-tych XX w., gdzie ponownie pojawiły się zgony z powodu krztuśca. Tak też było w Niemczech, gdy w ubiegłym roku nastąpił nawrót epidemii odry i zdarzył się zgon z powodu tej choroby.

Więcej informacji o szczepieniach na portalu edukacyjnym: www.zaszczepsiewiedza.pl

Anna Kowalska, 3 miesiące temu
Ocena: 4.6

Szczepienia obowiązkowe

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Szczepienia obowiązkowe
Szczepienia obowiązkowe

Jak pokonać strach przed szczepieniami?

Jak pokonać strach przed szczepieniami?

Zapłakane, przestraszone i wtulone w rodziców dzieci - to częsty widok w przychodniach. Boją się igieł, a co za tym idzie obowiązkowych szczepień. Chociaż (...) może skutecznie złagodzić ból, a tym samym zmienić wizerunek...

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienie na odrę

Szczepienie na odrę

nawet przez całe życie. W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw odrze należy do grupy szczepień obowiązkowych. Dostępne są różne rodzaje szczepionek....

Szczepienia obowiązkowe

Najnowszy raport NIK na temat szczepień ochronnych

Najnowszy raport NIK na temat szczepień ochronnych

Zdaniem Naczelnej Izby Kontroli od kilku lat nie udaje się rozszerzyć pakietu szczepień obowiązkowych. Powód? Brak funduszy - dokładnie 200 mln złotych. To nie jedyny problem, który zauważa NIK. Z roku na rok rośnie liczba...

Szczepienia obowiązkowe

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

się od obowiązkowych szczepień rzeczywiście służy zdrowiu dzieci? Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce Niechęć rodziców wobec (...) i sugerują, by nie rezygnować z obowiązkowych...

Szczepienia obowiązkowe

Gruźlica nadal groźna

Gruźlica nadal groźna

z uwzględnieniem masy ciała chorego. Szczepionka przeciwko gruźlicy W Polsce szczepienie przeciwgruźlicze (BCG) jest obowiązkowe u noworodków. Podaje (...) się ją w ciągu pierwszych 24 godzin od narodzin...

Szczepienia obowiązkowe

Kiedy należy odroczyć szczepienie dziecka?

Kiedy należy odroczyć szczepienie dziecka?

Szczepienia budzą wśród rodziców różne emocje. Jedni są ich zwolennikami, inni przeciwnikami. Zdecydowana większość rodziców decyduje (...) do szczepienia. Jakie? Szczepień nie wykonuje się u dzieci,...

Przyroda

Dlaczego tak, a nie inaczej?

Dlaczego tak, a nie inaczej?

„Mamo, tato a dlaczego...?" można usłyszeć niemal kilkadziesiąt razy na godzinę. Dzieci z szeroko otwartymi oczami dziwią się wszystkiemu (...) , co je otacza, m.in. lubią zadawać pytania dotyczące świata przyrody, np. dlaczego...

Aktualności

Kici Kocia mówi "nie"

Kici Kocia mówi "nie"

Okładka książki "Kici Kocia mówi: Nie" Czego tym razem nauczy się Kici Kocia? Dlaczego warto być posłusznym?