Dlaczego boimy się szczepionek?

"Dlaczego boimy się szczepionek? Przez fałszywe poglądy, głoszone przez niedouczonych i źle poinformowanych, ale pewnych siebie ludzi" - mówi w rozmowie z portalem abcZdrowie.pl, dr hab. n. med. Andrzej Zielński z Narodowego Instyutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

Szczepić czy nie szczepić? Na to pytanie wielu rodziców wciąż nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć. Wątpliwości pojawiają się na każdym kroku. Znajomi nie szczepią, ale media podają, że to błąd. W internecie również trwa dyskusja pomiędzy rodzicami na temat wad i zalet szczepienia maluchów. Jak podjąć słuszną decyzję i nie dać się zwariować?

Polecane wideo:

- Panie profesorze, dlaczego mamy szczepić dzieci, skoro istnieje ryzyko powikłań?

  • Pytanie opiera się na błędnym założeniu, że ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) zdarzają się często. Ten fałszywy pogląd, propagowany przez niedouczonych i źle poinformowanych, ale pewnych siebie ludzi, trafia do wielu matek i bywa przez niektóre z nich przyjmowany za prawdę.

Rzeczywistość jest taka, że szczepionki dopuszczone do stosowania w Polsce są bezpieczne i skuteczne. Przy użyciu odpowiedniej szczepionki i prawidłowym wykonaniu szczepienia odczyny poszczepienne są rzadkie i niewielkie.

Mogą to być nieduże miejscowe zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia szczepionki, które mija po kilku dniach, niewysoka gorączka albo po prostu kilkuminutowy płacz dziecka związany z samym zabiegiem.

- Jak często mogą wystąpić ciężkie objawy po zaszczepieniu?

  • Zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle większość niepożądanych objawów przypisywanych szczepieniom pozostaje z nimi jedynie w związku czasowym.

Pojedyncze przypadki śmiertelne, które w ostatnim dziesięcioleciu przypisywano szczepieniom, podkreślam że na miliony szczepień przeprowadzonych w Polsce, nie były wcale nimi spowodowane.

W badaniach stwierdzone zostały inne przyczyny, które do tego doprowadziły.

- Co z rodzicami, którzy odmawiają szczepienia?

  • Odmawiając szczepienia swojego dziecka rodzice narażają je na naprawdę ciężką chorobę, którą z niepożądanym odczynem poszczepiennym mogą porównywać tylko ludzie nieświadomi. Narażają też i inne dzieci.

Szczepienia w powszechnych programach szczepień chronią bowiem nie tylko zaszczepione dzieci, ale także te niezaszczepione, ponieważ duża liczba dzieci zaszczepionych zmniejsza częstotliwość pojawiania się chorób.

- Do czego mogą prowadzić odmowy szczepień?

  • Nawet do nawrotów ciężkich epidemii, których dzisiejsze młode matki i ojcowie już nie pamiętają. W krajach, w których ruchy antyszczepionkowe zyskują posłuch, kilkakrotnie dochodziło do nawrotu epidemii chorób, które już wydawały się prawie całkowicie wyeliminowane.

Tak było z krztuścem w Anglii, Szwecji i Japonii w latach 90-tych XX w., gdzie ponownie pojawiły się zgony z powodu krztuśca. Tak też było w Niemczech, gdy w ubiegłym roku nastąpił nawrót epidemii odry i zdarzył się zgon z powodu tej choroby.

Więcej informacji o szczepieniach na portalu edukacyjnym: www.zaszczepsiewiedza.pl

Anna Kowalska, 7 miesięcy temu

Szczepienia obowiązkowe

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Szczepienia obowiązkowe
Szczepienia obowiązkowe

Najnowszy raport NIK na temat szczepień ochronnych

Najnowszy raport NIK na temat szczepień ochronnych

Zdaniem Naczelnej Izby Kontroli od kilku lat nie udaje się rozszerzyć pakietu szczepień obowiązkowych. Powód? Brak funduszy - dokładnie 200 mln (...) Według raportu NIK od kilku lat w Polsce obserwuje się...

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienie na odrę

Szczepienie na odrę

Odra to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy. Jej charakterystyczne objawy to gorączka oraz czerwone plamki, grudki na ciele. Nietrudno o zarażenie chorobą. Dlatego też istotne jest szczepienie na odrę. Wirusy, przenikając...

Szczepienia obowiązkowe

Jak pokonać strach przed szczepieniami?

Jak pokonać strach przed szczepieniami?

w przychodniach. Boją się igieł, a co za tym idzie obowiązkowych szczepień. Chociaż rodzice wiedzą, że to dla dobra pociech, żaden nie chce widzieć bólu (...) obowiązkowych szczepień. Specjaliści...

Szczepienia obowiązkowe

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

się od obowiązkowych szczepień rzeczywiście służy zdrowiu dzieci? Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce (...) dzieci objętych obowiązkowymi szczepieniami,...

Szczepienia obowiązkowe

Gruźlica nadal groźna

Gruźlica nadal groźna

z uwzględnieniem masy ciała chorego. Szczepionka przeciwko gruźlicy W Polsce szczepienie przeciwgruźlicze (BCG) jest obowiązkowe u noworodków. Podaje (...) się ją w ciągu pierwszych 24 godzin od narodzin...

Szczepienia obowiązkowe

Kiedy należy odroczyć szczepienie dziecka?

Kiedy należy odroczyć szczepienie dziecka?

wskazania medyczne, które są przeciwwskazaniami do szczepienia. Jakie? (https://parenting.pl/portal/dlaczego-boimy-sie-szczepionek) nie wykonuje (...) /portal/szczepionka-przeciw-gruzlicy), gdyż **podany matce chorobotwórczy drobnoustrój...

Pielęgnacja niemowlęcia

5 faktów o szczepieniach, które warto znać

Plażowanie, rodzinny obiad, czy spotkanie z przyjaciółkami często przeradzają się w zagorzałe dyskusje dotyczące szczepień. Dlaczego jedno (...) ://parenting.pl/portal/choroby-zakazne-wieku-dzieciecego). Dlatego boimy...

Powstrzymaj rotawirusy

Jak ochronić dziecko przed chorobą?

Jak ochronić dziecko przed chorobą?

przed wszystkim i zawsze, ale warto skorzystać z dostępnych na rynku szczepionek, aby móc zapewnić bezpieczeństwo przynajmniej w zakresie tych chorób, gdzie jest to możliwe.