Diety dla przedszkolaka

Diety dla przedszkolaka to zdrowe diety o zróżnicowanym składzie i zbilansowanych posiłkach. W planowaniu menu dla przedszkolaka trzeba jednak wziąć pod uwagę także ewentualne dolegliwości i choroby, na które dziecko cierpi. Inne zalecenia żywieniowe będą dla cukrzyka czy dieta dla otyłego dziecka, a inaczej dieta dla dziecka z zaparciami czy refluksem. Mały alergik powinien być odżywiany według zasad diety eliminacyjnej, aby nie pojawiała się u niego reakcja alergiczna.

Zdrowa dieta dla przedszkolaka

Jeśli dziecko nie cierpi na żadne choroby ani dolegliwości, można spokojnie podawać mu wszystkie grupy produktów, zachowując oczywiście odpowiednie proporcje. Praktycznie nie ma w takim przypadku produktów całkowicie zakazanych. Pamiętajmy natomiast, aby w diecie dziecka były różnorodne produkty zbożowe, warzywa i owoce, dalej nabiał, mięso i ryby. Słodycze i słone przekąski nie powinny być serwowane codziennie, ale raz na jakiś czas. Nie uciekamy od tłuszczy (w postaci oleju rzepakowego, oliwy z oliwek czy różnego rodzaju nasion, pestek, orzechów), gdyż powinny się one znajdować w zdrowej diecie dla dziecka. Pomagają wchłaniać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, więc są konieczne jako dodatek do warzyw. Potrzebne są także w produktach mlecznych, nie kupujmy więc odtłuszczonego nabiału.

Polecane wideo:

Diety dla dzieci

Dieta dla dziecka z cukrzycą powinna być przede wszystkim skonsultowana z lekarzem. Dieta przeciwcukrzycowa dla dzieci nie różni się bardzo od diety zdrowego dziecka. Trzeba tylko być bardziej uważnym. Węglowodany proste zawarte, np. w słodyczach czy owocach nie powinny stanowić więcej niż 10% wartości energetycznej ze wszystkich posiłków na dzień. Dobrze jest ograniczyć nieco ilość tłuszczy, chociaż nadal są potrzebne przy sałatkach i nabiale. Dobrze jest stosować więcej węglowodanów złożonych, wolniej przyswajalnych, aby nie ryzykować hiperglikemią, czyli nagłym skokiem glukozy we krwi.

Otyłość u dzieci to coraz częstszy problem, wynikający w większości przypadków z nieodpowiedniej diety. Aby sprawić, by menu dla przedszkolaka z nadwagą czy otyłością pomogło w straceniu wagi, trzeba działać powoli. Nie można z dnia na dzień ograniczyć dziecku jedzenia, róbmy to powoli. Pamiętajmy równocześnie o tym, że dziecko, także jeśli ma parę nadprogramowych kilogramów, nadal rośnie i się rozwija. Zbyt duże ograniczenie kalorii dziecku może skutkować zaburzeniami w rozwoju oraz niedoborem witamin i składników mineralnych. Dobrze jest w początkowej fazie redukcji masy ciała całkowicie wyeliminować słodycze oraz słone przekąski, zastępując je owocami i warzywami podanymi w różnej postaci. Ładnie podane mogą być nawet atrakcyjne dla dziecka. Głównym sposobem na walkę z otyłością u dzieci jest jednak ruch.

Dzieci z chorobą refluksową powinny unikać produktów nasilających objawy, czyli czekolady, tłustych potraw, smażonych posiłków. Niekorzystne są też posiłki spożywane tuż przed snem. Wizyta u lekarza pomoże w ustaleniu diety oraz wdrożeniu leczenia. W części przypadków leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego musi być farmakologiczne.

Dieta na zaparcia u dziecka to przede wszystkim dieta bogata w błonnik i odpowiednią ilość wody i innych płynów. W przypadku zaparć należy dokładnie przyjrzeć się menu dziecka. Jeśli zawiera produkty wysoko przetworzone (kupowane w sklepie i gotowe do spożycia czy produkty w puszkach), ciężkostrawne, słodzone - trzeba zmienić nawyki żywieniowe dziecka. Błonnik znajduje się w warzywach i owocach, ciemnych odmianach produktów zbożowych, kaszach - i to te produkty powinny stanowić podstawę diety dla dziecka.

Komentarze

dyskusje na forum