Dieta wegetariańska dla nastolatka

Decyzja o przejściu na wegetarianizm może mieć różne przyczyny. Nastolatki postanawiają nie spożywać mięsa z powodów ideologicznych (zaangażowanie w ekologię lub walkę o prawa zwierząt) lub w związku z dietą odchudzającą. Stosowanie diety wegetariańskiej może być również umotywowane osobistymi preferencjami smakowymi. Bez względu na powód wyłączenia mięsa z jadłospisu, nastolatek powinien spożywać wartościowe produkty, które uzupełnią braki składników odżywczych, powstałe na skutek niejedzenia mięsa.

Polecane wideo:

Błędy żywieniowe, które popełniasz podczas śniadania

Jeżeli sądzisz, że wypicie szklanki soku pomarańczowego jest dobrym wyborem na śniadanie – zastanów się, gdyż wiele soków dostępnych w sklepie zawiera...

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

W dużym uproszczeniu, wegetarianizm polega na rezygnacji z mięsa. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele jego odmian – jedną z nich jest weganizm. Osoby stosujące dietę wegańską nie spożywają żadnych produktów pochodzenia mięsnego – także jaj i nabiału. Laktowegetarianie jedzą produkty mleczne, ale nie uznają mięsa, drobiu, ryb i jaj. Natomiast laktoowowegetarianie spożywają jaja i nabiał, ale nie włączają do swojej diety ryb, drobiu i mięsa. Istnieje także grupa wegetarian, którzy odrzucają mięso i drób, ale chętnie jedzą ryby.

Rodzice reagują zwykle niepokojem na decyzję nastoletniego dziecka o przejściu na dietę wegetariańską. Ich obawy są jednak zwykle nieuzasadnione – jak wykazały badania, wegetarianie są w mniejszym stopniu narażeni na niektóre choroby (cukrzyca, choroby serca, niektóre typy raka), nadciśnienie i otyłość. Rezygnacja z mięsa nie pozostaje bez wpływu na organizm – wzrasta bowiem ryzyko niedoboru cynku, witamin B12 i D, wapnia, żelaza i białka. Te składniki odżywcze można jednak dostarczyć organizmowi, spożywając inne produkty: szpinak, brokuły, jaja, rośliny strączkowe, orzechy, nabiał oraz zielone liściaste warzywa.

Jak odżywiać się, nie jedząc mięsa?

Dieta wegetariańska jest zwykle uboga w tłuszcze i bogata w błonnik. Takie połączenie jest korzystne dla osób, które próbują stracić na wadze, ale w okresie wzmożonego wzrostu i rozwoju niezbilansowana dieta może mieć niepożądane następstwa. Aby utrzymać prawidłową wagę, będąc wegetarianinem, nastolatek powinien stosować się do następujących wskazówek:

  • Ułożenie swojego jadłospisu powierz profesjonaliście – dietetyk pomoże ci skomponować dietę w taki sposób, by spożywane produkty i posiłki dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
  • Upewnij się, że w twoim jadłospisie nie brakuje produktów bogatych w kwasy omega-3. Są to: jaja, ryby i mleko sojowe.
  • Jeśli zauważyłeś u siebie spadek wagi, być może spożywasz za mało kalorii. Skonsultuj się z lekarzem – nie czekaj, aż masa ciała stanie się niebezpiecznie niska!
  • Unikaj restauracji typu fast food – popularne sieci oferują dania dla wegetarian, ale ich zdrowsze i mniej kaloryczne wersje znajdziesz w niemal każdej „zwykłej” restauracji.
  • Staraj się jeść urozmaicone posiłki. Nawet jeśli przepadasz za makaronem lub warzywami, nie zamykaj się na inne smaki. Jedząc różne produkty, dostarczasz swojemu organizmowi cenne składniki odżywcze, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Dieta wegetariańska nie jest, z punktu widzenia dietetyków, najlepszym wyborem w okresie dorastania, ale dzięki właściwie ułożonemu menu nastolatek może stosować ją bez uszczerbku dla swojego zdrowia.

Kuchnia nastolatka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jakie studia?

sorbetta • ostatni post około miesiąca temu

7
Artykuły Kuchnia nastolatka
Kuchnia nastolatka

Pomysłowe śniadanie dla ucznia

Pomysłowe śniadanie dla ucznia

Pomysły na śniadanie Twoje dziecko ma dość kanapek z szynką i serem? Przygotuj mu oryginalne śniadanie, które będzie smaczne i pożywne, a ponadto zapewni odpowiednią dawkę energii na resztę dnia. Oto pomysły na proste i ciekawe śniadania dla ucznia, które...

Kuchnia nastolatka

Drożdżówki mogą wrócić do sklepików szkolnych

Czy drożdżówki wrócą do sklepików szkolnych? Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, mówi o tym, czy drożdżówki wrócą do sklepików szkolnych i co na ten temat uważa minister zdrowia. Dowiedz się, co w szkole będzie jadło twoje dziecko.

Kuchnia nastolatka

Zdrowa dieta dla nastolatka

jest zdrowa, zbilansowana dieta. Rola diety w okresie dorastania Większe zapotrzebowanie organizmu nastolatka (...) ważny dla funkcjonowania organizmu nastolatka jest wapń. Zbyt mała...

Kuchnia nastolatka

Czym zastąpić sól w diecie?

Czym zastąpić sól w diecie?

. Ograniczając podaż soli w okresie dorastania, możemy wyrobić sobie (//parenting.pl/portal/zdrowe-nawyki-zywieniowe-nastolatka), które zwiększają nasze szanse na długie i zdrowe życie.

Kuchnia nastolatka

Zdrowe nawyki żywieniowe nastolatka

strączkowych, orzechów oraz jaj. W **diecie nastolatka** nie może zabraknąć również produktów bogatych w (//parenting.pl/portal/wapn-dla-dzieci

Kuchnia nastolatka

Pożywne przekąski

Pożywne przekąski

na lekcje, zajęcia dodatkowe, odrabianie prac domowych, spotkania z przyjaciółmi i relaks w zaciszu własnego pokoju. Szybkie tempo życia nastolatka (...) produktów ma niemal tyle samo kalorii, co ich pełnotłuste odpowiedniki. ## Wartościowe...

Kuchnia nastolatka

Zdrowa żywność w sklepikach szkolnych

Jedzenie w szkolnych sklepikach Zobacz, jak z powodzeniem można wdrożyć rozporządzenie dotyczące zdrowego jedzenia w sklepikach szkolnych. Co powinno się stać, aby reforma przyniosła zamierzone efekty?

Kuchnia nastolatka

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

Żeń-szeń, ryba, jagody czy kofeina? Jeśli wierzyć szumowi wokół jedzenia i suplementów diety, okazuje się, że mogą one zdziałać wszystko - od poprawienia koncentracji, po wspomaganie pamięci i innych funkcji mózgu. Jednak czy tak naprawdę działają? Nie...

Kuchnia nastolatka

Najważniejsze witaminy w rozwoju nastolatka

. Jakie witaminy mają największy wpływ na rozwój nastolatka? Wyróżnia się dwa rodzaje witamin: rozpuszczalne w tłuszczach lub w wodzie (...) . Wystarczy włączyć do jadłospisu nastolatka...

Kuchnia nastolatka

Jak odchudzić fast food?

Jak odchudzić fast food?

i atrakcyjny smakowo dla nastolatka, ale zdaniem dietetyków to mało wartościowe, „śmieciowe" jedzenie. Modyfikując przepisy na poszczególne dania, możesz