Dieta niemowlęcia karmionego butelką

Odpowiednie zbilansowanie diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym jest niezwykle ważne i zarazem trudne dla młodej mamy. Dopóki maluszek odżywia się jedynie mieszanką, nie ma istotnego problemu. Trudności pojawiają się w momencie, gdy trzeba rozszerzyć dietę niemowlęcia karmionego butelką o produkty dodatkowe. Pomocne okazują się schematy żywienia niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym.

Mleko początkowe i mleko następne

Do końca szóstego miesiąca życia maluszki karmione są tzw. mlekiem początkowym. Liczba posiłków i wielkość porcji zależą oczywiście od chęci i zapotrzebowania dziecka, jednak według schematu żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym wygląda to następująco:

Polecane wideo:

Po ukończonym czwartym miesiącu życia dietę niemowlęcia rozszerzamy już o inne produkty, dlatego też liczba porcji mleka zmniejsza się do 5 po ok. 180 ml.
Mleko następne wprowadzamy od siódmego miesiąca życia dziecka. Do mleka następnego dodajemy już kaszki bezglutenowe i zbożowe kaszki glutenowe.

Rozszerzanie diety niemowlęcia karmionego butelką

Pierwszy dodatkowy posiłek dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym można wprowadzić już po ukończonym czwartym miesiącu życia. Zwykle zaczyna się od zupki przecierowej z jarzyn, głównie marchewki, pietruszki, selera. Taką zupkę można ugotować na wysokiej jakości maśle (ok. pół łyżeczki), oliwce z oliwek (1 łyżeczka) lub niskoerukowym oleju rzepakowym. Całość musi być dokładnie zmiksowana i podana dziecku początkowo w niewielkich ilościach, by zauważyć ewentualne reakcje alergiczne. Po czwartym miesiącu życia niemowlęcia można też wprowadzić do diety dziecka skrobane jabłuszko lub sok przecierowy z jabłuszka (60-100 ml).

Gluten w diecie dziecka karmionego butelką

Ukończony piąty miesiąc życia dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym jest kolejnym momentem przełomowym. W tym czasie bowiem wprowadza się gluten do diety dziecka. Gluten może być w formie kleiku glutenowego dodanego do zupki lub ugotowanej na wodzie łyżeczki kaszki manny dodanej do mleka początkowego.

Dokarmianie - mleko modyfikowane

Pokarm kobiecy jest najlepszym pod względem odżywczym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Jednakże istnieją sytuacje, w których kobieta nie może systematycznie...

Mięso w diecie dziecka karmionego sztucznie

W szóstym miesiącu życia niemowlęcia karmionego sztucznie można też wprowadzić po raz pierwszy mięso. Ugotowaną porcję mięsa, ok. 10 g bez wywaru, dodajemy do zupki jarzynowej. Zamiast mięsa, 1 do 2 razy w tygodniu można dodawać gotowaną rybę.

Jajko w diecie niemowlęcia

Kolejnym istotnym etapem diety niemowlęcia karmionego butelką jest wprowadzenie jajka do potraw. Najlepiej zrobić to w siódmym miesiącu życia dziecka, gdy mamy już za sobą podaż glutenu i mięsa. Zaczynamy od połówki ugotowanego żółtka, którym można na przykład doprawić zupkę dziecka. Do dziewiątego miesiąca życia niemowlęcia 1/2 żółtka podajemy co drugi dzień. Później połówkę żółtka podajemy codziennie, by w 11-12 miesiącu życia dziecka zaproponować mu całe jajko 3-4 razy w tygodniu.

Gdy dziecko dobrze toleruje gluten i jajko, można dodawać mu do deserków biszkopty. Od dziewiątego miesiąca życia pojedynczo zaczynamy podawać dziecku owoce lub kompot owocowy do picia. Po ukończonym 10 miesiącu dziecko może zacząć przyjmować niewielkie ilości pieczywa lub sucharki. Przetwory z mleka krowiego typu twarożek, jogurt lub kefir należy wprowadzić pomiędzy 11 a 12 miesiącem życia niemowlęcia.

Dieta niemowlęcia karmionego butelką jest trudna do zbilansowania przez młodego rodzica. Jednak dzięki schematom żywienia niemowląt karmionych sztucznie łatwiej rodzicowi wprowadzać nowe produkty do diety swego malucha.

Weryfikacja merytoryczna artykułu: Ewa Kozłowska

 

Monika Łapczyńska, 7 miesięcy temu

Rozszerzanie diety

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Dieta niemowlęcia karmionego butelką
Dieta niemowlęcia karmionego butelką

Podsumowanie akcji testowania mleka następnego Enfamil Premium 2

być w miarę możliwości karmione tylko i wyłącznie mlekiem z piersi matki. Potem można rozszerzać dietę dziecka, a także wprowadzać mu mleko modyfikowane (...) dużo chętniej, w 26% zareagowało podobnie, z kolei 13% nie podawało wcześniej...

Dieta niemowlęcia karmionego butelką

Schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie

Pokarm kobiecy zawiera optymalny skład dla prawidłowego rozwoju noworodka i niemowlęcia do 6 miesiąca życia. Jednakże istnieją (...) przeciwwskazania do karmienia piersią (m.in. fenyloketonuria,...

Dieta niemowlęcia karmionego butelką

Warzywa dla niemowląt

odżywcze zawarte w warzywach warunkują prawidłowy rozwój dziecka, dlatego powinny się znaleźć w codziennym jadłospisie niemowlęcia. Wprowadzając (...) . Warzywa można podawać z gotowanym mięsem (indyk, cielęciną) lub rybą (morszczuk,...

Dieta niemowlęcia karmionego piersią

Jedzenie rocznego dziecka

Jedzenie rocznego dziecka

Odpowiednio zbilansowana dieta dla rocznego dziecka zapewnia jego prawidłowy wzrost i rozwój.

Dieta niemowlęcia karmionego piersią

Probiotyki dla niemowlaków

Probiotyki dla niemowlaków

Probiotyki dla niemowląt? Tak, już w okresie niemowlęcym można przyjmować probiotyki, które chronią przed wieloma chorobami i wspomagają procesy życiowe. Probiotyki regulują środowisko bakteryjne w jelitach - zwalczają bakterie niekorzystne dla zdrowia,...

Dieta niemowlęcia karmionego piersią

Kasza manna dla niemowląt

życia niemowlęcia (gdy jest karmione piersią) i po ukończeniu 4-5 miesiąca - gdy jest karmione mieszanką mlekozastępczą. System trawienny (...) . Z kolei maluchy karmione...

Karmienie butelką

Kasza dla niemowlaków

Kasza dla niemowlaków

Kaszki wprowadza się do jadłospisu dziecka już od 4 miesiąca życia. W sklepach występuje wiele rodzajów kaszek, które dostosowane są do wieku niemowlęcia.

Karmienie butelką

Karmienie butelką noworodka

Karmienie butelką noworodka

Karmienie butelką noworodka nie jest proste. Maluszek dopiero uczy się ssać, co może sprawiać problemy. (//parenting.pl/portal/jak-karmic-butelka (...) się dziecka do (//parenting.pl/portal/do-kiedy-smoczek). Karmienie...