Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Dieta dwulatka

Jedzenie w drugim roku życia nie musi być tak naprawdę problemem. W tym wieku dziecko jest fizycznie gotowe, aby jeść to, co dorośli. Niektóre dzieci wolą swoje papki. Inne z kolei domagają się jedzenia takiego, jakie mają dorośli. Prędzej czy później normalne, zdrowe jedzenie trzeba wprowadzić każdemu maluchowi. Pamiętajmy jednak, aby nowe produkty były zawsze wprowadzane z ostrożnością.

1. Co je dwulatek?

Jedzenie dla dwulatka przede wszystkim nie musi być już miękkie i papkowate. Najwyższy czas na poważniejsze dania. Oczywiście zacznij stopniowo, na przykład od świeżych, niezbyt twardych owoców pozbawionych pestek. Mogą to być jabłka czy bezpestkowe winogrona. Obiadowe dania dla dwulatka wymagające trochę, ale niedużo gryzienia, to na przykład warzywa nadziewane mielonym mięsem.

Po jakimś czasie dziecko, nawet niejadek, powinno zasmakować w bardziej chrupiących przysmakach, takich jak:

  • wafle ryżowe,
  • kiszone ogórki,
  • marchew.

Oprócz tego, zwróć uwagę na to, by nie zanudzać dziecka ciągle tymi samymi papkami o podobnym smaku. Tutaj też czas na kolejny stopień wtajemniczenia: nowe, "dorosłe" smaki. Te przyprawy, z których korzystasz sama mogą zasmakować także twojemu maluchowi.

Co więcej - nigdy nie zmuszaj dwuletniego dziecka do jedzenia! Oswaja się właśnie z nowym, bardziej kalorycznym menu. Naturalny jest lekki spadek apetytu.

Aby maluch nie wybrzydzał przy jedzeniu, postaraj się, aby jedzenie dla dziecka było kolorowe, zabawnie podane (np. z plasterka jajka na twardo zrób "oczy" potrawy). W eksperymentach pamiętaj, że dziecko może okazać się uczulone na niektóre produkty spożywcze. Pierwsze podanie musi być ostrożne i w niewielkich ilościach. Obserwuj dziecko, czy nie ma objawów alergii przez dłuższy czas po zjedzeniu nowego przysmaku.

2. Składniki jedzenia dla dwulatka

Dieta dwulatka powinna obfitować w potrzebne dziecku do rozwoju witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Zdrowa dieta dla dwulatka to także tłuszcze, i to zwierzęce! Oczywiście, w rozsądnych ilościach.

  • Warzywa powinny być podstawą diety dwulatka. Zawierają bardzo dużo witamin i minerałów, ale aby je zachować gotuj je na parze lub podawaj dziecku surowe.
  • Owoce są na drugim miejscu, ale też są bardzo ważne. Zawierają dużo niepotrzebnego cukru, ale możesz je traktować jako zdrowy deser dla dwulatka.
  • Białko to budulec dla mocnych kości. Nie odmawiajmy dziecku mleka i przetworów mlecznych. Tylko nie wybieraj mleka odtłuszczonego czy jogurtu 0%! Do wchłaniania białka dziecku potrzeba tłuszczu.
  • W diecie dwulatka powinny pojawić się mięso i ryby. Są one cennymi źródłami tłuszczy i kwasów tłuszczowym Omega-3.
  • Dwuletnie dziecko może jeść więcej jajek niż dorośli martwiący się o poziom cholesterolu we krwi.
  • Pełne ziarno w pieczywie to cenny błonnik. Nie wahaj się przed podaniem go dziecku, ale czasem też wystarczy białe pieczywo. Zbyt dużo błonnika może skutkować biegunką.

Aby wybrać odpowiednie jedzenie dla dwulatka, należy stosować metodę prób i błędów. Staraj się dawać dziecku rzeczy, które mu smakują. Te, które wyrzuca z talerza i na które reaguje bólami brzucha najlepiej odstawić i zamienić na inne.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dieta dla malucha
Dieta dla malucha

Zdrowe frytki? To możliwe!

Zdrowe frytki? To możliwe!

Czy twoje dziecko, podobnie jak inne maluchy, uwielbia tłuste frytki? Dzięki cyklowi artykułów merytorycznych powstałych we współpracy z Limango, inicjatorem akcji Super MAMY poznasz, w jaki sposób Monika Mrozowska - młoda, energiczna i zaangażowana...

Dieta dla malucha

Śniadania dla dzieci

Chociaż śniadanie jest najważniejszym punktem dnia, to wiele z nas zamiast tego posiłku wybiera kubek kawy, albo całkowicie rezygnuje z jedzenia do pory obiadowej. Skąd więc nasze dzieci mają wiedzieć, że śniadanie zapewni im energię na cały dzień,...

Dieta dla malucha

Dieta atopika

Artykuł sponsorowany Przy atopowym zapaleniu skóry (AZS) chorzy najczęściej pamiętają o pielęgnacji swojej skóry „od zewnątrz". Stosują preparaty odbudowujące barierę ochronną skóry, łagodzące podrażnienia i swędzenie jak preparaty z linii DEMSA...

Dieta dla malucha

Żelazo dla dzieci

Żelazo to metal niezbędny do życia i wielu procesów biologicznych. Organizm dorosłego człowieka zawiera przeciętnie 4g żelaza. Ponad połowa tej ilości znajduje się w hemoglobinie, zaś reszta jest zmagazynowana w nerkach, wątrobie, śledzionie, szpiku...

Dieta dla malucha

Ryby dla dzieci

Ryby dla dzieci

Każdy rodzic wie, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowe odżywianie. Wciąż słyszymy o nadwadze wśród dzieci, skutkach jedzenia dań typu fast food, niewystarczającej ilości warzyw i owoców w diecie dziecka oraz niedoborach wapnia i żelaza w...

Dieta dla malucha

Herbata dla dzieci

Herbata jest jednym z najpopularniejszych gorących napojów. Dla wielu osób parzenie herbaty czarnej, zielonej, czerwonej czy białej to swego rodzaju rytuał. Jednak poza wrażeniami smakowymi herbata niesie ze sobą wiele korzyści dla ludzkiego organizmu.

Dieta dla malucha

Żywienie dzieci w wieku 1-3 lat

Po pierwszym roku życia apetyt dziecka znacznie się zmniejsza. Niechętnie próbuje nowych potraw, uparcie odmawia jedzenia niektórych produktów żywnościowych. Ciężko zaplanować jadłospis dla trzylatka, istnieją jednak pewne wskazówki, które mogą ci pomóc.

Dieta dla malucha

Obiad dwulatka

Niejeden rodzic zastanawia się, jakie posiłki dla dwulatka będą zarówno pożywne, jak i smaczne. Nie wiedzą, jakie produkty można włączyć do diety malucha i jakie składniki odżywcze są niezbędne dla dzieci. Specjaliści od żywienia podkreślają, że...

Dieta dla malucha

Regulamin konkursu "Mój maluszek poznaje nowe smaki"

Warunki ogólne 1. Organizatorem Konkursu (dalej „Konkurs") NextWeb Media Sp. z.o.o, właściciel serwisu Parenting.pl (dalej „Organizator"). 2. Sponsorem nagród jest NUTRICIA Polska sp. z o.o. (zwana dalej Sponsorem nagród). 3. Niniejszy regulamin...

Dieta dla malucha

Żywienie trzylatka

Żywienie trzylatka

Żywienie trzylatka bywa nieraz wyzwaniem, tym bardziej że dieta dla dzieci powinna być jednocześnie smaczna i bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Zapracowani rodzice często muszą gotować szybki obiad dla dzieci. Niestety, maluchy lubią...