Dermatozy sztucznie wywołane u dzieci

Problem ten jest nie tylko wstydliwy, ale i wyjątkowo dramatyczny. Tutaj bowiem choroba dermatologiczna ściśle łączy się z zaburzeniami psychicznymi.

O dermatozie sztucznie wywołanej mówimy wtedy, gdy pacjent sam okalecza swoje ciało. I chociaż dermatolog nie powinien mieć problemów z rozpoznaniem, to w wielu przypadkach jest inaczej. Specjalista nie znając prawdziwej przyczyny zmian powstałych na skórze, przepisuje leki i maści, które nie tylko nie pomagają, ale mogą również zaszkodzić pacjentowi. Ten dalej okalecza swoje ciało, problem się nasila, a uszkodzenia stają się coraz poważniejsze.

Polecane wideo:

Niemy krzyk rozpaczy

Psychodermatolodzy operują pojęciem dermatozy arteficjalnej (dermatitis artefacta).

Mamy tutaj do czynienia ze zmianami skórnymi, które powstały w efekcie działania samego pacjenta – mówi prof. dr hab. n. med. Anna Zalewska-Janowska, specjalista dermatolog, alergolog oraz immunolog kliniczny, kierownik Ośrodka Psychodermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

I dodaje: Chory nie przyznaje się do takiego destrukcyjnego działania na swoje ciało, ale też co należy podkreślićnie zawsze robi to świadomie.

Zmiany charakterystyczne dla dermatozy arteficjalnej są najczęściej ulokowane w okolicach ciała, do których ma się swobodny dostęp (dłonie, nagarski, brzuch, narządy płciowe).

Przybierają one postać obrzęku, co jednak jest uzależnione od rodzaju uszkodzenia (najczęściej są to zadrapania ostrym przedmiotem, przypalanie skóry, stosowanie substancji żrących).

W przypadku młodych ludzi dermatoza arteficjalna często jest krzykiem rozpaczy. To wyraz gniewu i buntu, sposób radzenia sobie z problemami. Bardzo często osoby okaleczające się mają zaburzone poczucie własnej wartości, nie potrafią nawiązywać trwałych relacji opartych na akceptacji i zrozumieniu. Nierzadko podejmują próby samobójcze.

W przypadku dzieci problem leży nieco głębiej, chodzi bowiem o współczucie i wzbudzenia zainteresowania osób z najbliższego otoczenia, zwłaszcza rodziców. W ten sposób młody człowiek chce uzyskać miłość i zrozumienie. I tak najczęściej się dzieje.

Gdy opiekun zauważy zmiany na skórze dziecka, idzie z nim do lekarza. Cel zatem został osiągnięty. By jednak podtrzymać owe zainteresowanie dorosłego, konieczne jest utrzymanie niepokojących objawów.

Terapia nie odnosi wówczas żadnych rezultatów, konieczne jest więc dalsze poszukiwanie przyczyn choroby. I do czasu, gdy młody człowiek nie trafi do specjalisty, który będzie w stanie rozpoznać samouszkodzenia, a przy tym w delikatny sposób poinformuje rodzica o swoich spostrzeżeniach, problem będzie narastał.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić. Zwykła irytacja, napady płaczu, nadpobudliwość...

Jednym wyjściem w takiej sytuacji, jest szczera rozmowa z dzieckiem (bez krzyku, oskarżeń i stosowania jakiejkolwiek formy przemocy), jak również konsultacja z psychologiem w celu podjęcia terapii.

Samouszkodzenia o podłożu nerwicowym

Psychodermatolodzy wyróżniają również samouszkodzenia o podłożu nerwicowym (neurotic excoriations). Powstają one na skutek drapania zainicjowanego swędzeniem skóry. Schorzenie to często dotyczy osób młodych, zmagają się z nim zwłaszcza dzieci i młodzież z atopowym zapaleniem skóry.

– By zrozumieć istotę tego problemu, należy uświadomić sobie, jak poważną kwestią w przypadku chorób dermatologicznych jest świąd. Nie będzie przesadą, gdy powiem, że świąd jest gorszy niż ból.

To symptom bardzo uciążliwy, i aby go zniwelować chory drapie się do czasu uzyskania krwawienia, bo to przynosi mu ulgę. A należy zaznaczyć, że pacjenci z atopowym zapaleniem skóry mają obniżony próg świądowy.

Oznacza to, że nawet najmniejszy bodziec jest w stanie wywołać podrażnienie skóry i jej swędzenie – mówi prof. dr hab. n. med. Anna Zalewska-Janowska, specjalista dermatolog, alergolog oraz immunolog kliniczny, kierownik Ośrodka Psychodermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Na wywołanie samouszkodzeń o podłożu nerwicowym bardziej narażone są osoby charakteryzujące się perfekcjonizmem i przejawiające zachowania kompulsywne. Co ważne, najczęściej nie przeczą oni, że sami są odpowiedzialni za wywołanie uszkodzeń na ciele. To stanowi czynnik odróżniający zaburzenie od dermatozy arteficjalnej.

Leczenie dermatoz sztucznie wywołanych

Tu najważniejsza jest ścisła współpraca dermatologa, psychologa i pacjenta, na którego spojrzeć trzeba w sposób całościowy. O to jednak bardzo trudno. Trzeba bowiem nie tyle problem samookaleczania rozpoznać, ile skłonić chorego do terapii.

Może się bowiem okazać, że dermatozę wywołuje on w celu uzyskania jakiś korzyści. W przypadku dzieci, będzie to akceptacja bliskich, zwrócenie na siebie uwagi, otrzymanie wsparcia, zaś u dorosłych – na przykład uzyskanie zaświadczenia o niezdolności do pracy, co umożliwia uzyskanie renty.

Jeśli więc pacjent zorientuje się, że leczenie uniemożliwi mu osiągniecie celu, nie podejmie terapii. Zdarza się, że prawidłowe rozpoznanie samouszkodzeń ciała przez dermatologa, a zatem zdemaskowanie celowego działania pacjenta, sprawia, że przerywa on leczenie u danego specjalisty.

I dlatego kluczowe w tym przypadku jest zrozumienie psychicznych aspektów chorób skóry, jak również niezwykle ostrożne i empatyczne podejście do przekazania diagnozy choremu. W przypadku dzieci bardzo istotne jest odnalezienie źródła problemu i szczera rozmowa z rodzicami. W dużym stopniu to od ich nastawienia zależy powodzenie terapii.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej. W 2012 roku z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rok później studium pedagogiczne. Od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 roku, obecnie również jako członek Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Współpracowała z wieloma redakcjami zajmującymi się tematyką zdrowia i dzieci. Redaktor abcZdrowie.pl i Parenting.pl od 2015 roku.

Agnieszka Gotówka , 7 dni temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...