Darmowe badanie jakości nasienia. Sprawdź, czy jesteś płodny

Aż 93 proc. polskich mężczyzn nigdy nie wykonało badania jakości nasienia. Jak wynika z danych, większość nie wie, jakie czynniki wpływają negatywnie na ilość plemników i obniżają szanse na zapłodnienie. Kampania społeczna „Płodny Polak” skierowana jest do młodych mężczyzn, którzy nie posiadają jeszcze dzieci i nie zdają sobie sprawy z rosnącej liczby zaburzeń płodności wśród Polaków.

Czynniki wpływające na jakość nasienia

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej, w której wzięli udział mężczyźni w wieku udział 18-35 lat. Eksperyment odbył się, aby sprawdzić co Polacy wiedzą na temat swojej płodności i czynników, które na nią wpływają.

Polecane wideo:

Wyniki nie pozostawiają złudzeń - większość mężczyzn (93 proc.) nigdy nie badało nasienia.

W ankiecie tylko 18 proc. zaznaczyło, że jazda na rowerze powoduje przegrzanie jąder i zaburzenia spermatogenezy, a tym samym wpływa na jakość nasienia. Podobny odsetek mężczyzn nie wie, że stres, a także nieprawidłowa waga są przyczynami bezpłodności. Problemy z masą ciała negatywnie wpływają na jakość, liczebność i ruchliwość plemników.

Młodzi mężczyźni nie są świadomi, że spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów zmniejszają szanse na zostanie ojcami. Dym tytoniowy obniża płodność nawet o 25 proc., a częste picie alkoholu może przyczynić się do uszkodzenia czynności plemnikotwórczej.

Z badań naukowych wynika, że partnerki mężczyzn spożywających alkohol w zbyt dużych ilościach zachodziły w ciążę dwa razy rzadziej niż kobiety w związkach z niepijącymi napojów alkoholowych.

Ankieta pokazała również, że Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że regularne współżycie jest czynnikiem warunkującym dobrą jakość nasienia.

Zachowania mężczyzn mające negatywny wpływ na nasienie

Niewiedza sprawia, że Polacy nieświadomie szkodzą sobie każdego dnia. 28 proc. młodych mężczyzn trzyma laptopa na kolanach, 18 proc. nosi obcisłe bokserki, a 7 proc. podgrzewa fotele w samochodzie. Ponadto 43 proc. zaznaczyło, że wykonuje siedzącą pracę. Wszystkie te czynniki mają wpływ na obniżenie jakości nasienia, ponieważ prowadzą do przegrzania jąder.

Dlatego też, panowie pracujący w biurach, wykonujący zawód kierowcy i miłośnicy kolarstwa są bardziej narażeni na bezpłodność, niż ci, którzy pracują fizycznie. Spędzają oni wiele godzin w tej samej pozycji, a to sprzyja podnoszeniu temperatury wewnątrz moszny.

Co wpływa korzystnie na jakość nasienia?

Na jakość plemników i na płodność korzystnie wpływa aktywność fizyczna (zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej obniża poziom testosteronu) i regularny seks. Spożywanie warzyw i owoców (takich jak soja, szpinak, brokuły, pomarańcze, banany) także pozytywnie oddziałuje na nasienie, ze względu na zawarty w nich kwas foliowy.Związek ten poprawia gospodarkę hormonalną jąder.

Ponadto jedzenie orzechów, nasion słonecznika, owoców morza i ryb bogatych w selen, cynk, witaminy E i C poprawi ruchliwość i liczbę plemników.

Darmowe badania na jakość plemników

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że problem niepłodności dotyka około 15 proc. par starających się o dziecko. W 35 proc. przypadków odpowiadają za nią meżczyźni i zły stan nasienia. Celem kampanii „Płodny Polak” jest zachęcenie do edukacji na temat płodności i redukcji czynników mających na nią negatywny wpływ.

W ramach wydarzenia w lipcu rusza akcja bezpłatnych badań spermy. Mężczyźni będą mogli skontrolować swoją płodność.

Zapisy rozpoczęły się 23 czerwca. Jakość nasienia będzie można sprawdzić w Warszawie, Katowicach i Białymstoku. Badanie jest bezbolesne, a wyniki dostępne po trzech godzinach. Więcej informacji o akcji tutaj.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Badania w ciąży
Badania w ciąży

Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży

Jednym z badań dla kobiet w ciąży jest biopsja kosmówki. Jest ono wykonywanew celu zidentyfikowania nieprawidłowości chromosomalnych i innych (...) się USG, by ocenić wiek płodu. Wynik testu znany jest po ok. 10 dniach....

Badania w ciąży

Ruchy płodu - kiedy się pojawią i jak je liczyć?

Ruchy płodu - kiedy się pojawią i jak je liczyć?

. ## Kiedy poczuję pierwsze ruchy? Nie istnieje reguła, która potwierdzałaby, w którym tygodniu ciąży przyszła mama poczuje (https://parenting.pl (...) /portal/pierwsze-ruchy-dziecka) delikatne ruchy płodu. Według doniesień medycznych...

Badania w ciąży

Jak wygląda usg trójwymiarowe?

i jego rodzajów? ## USG klasyczne Badania w ciąży są bardzo istotne. Na ich podstawie można stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo (...) (//parenting.pl/portal/badanie-usg-genetyczne) to inaczej...

Badania w ciąży

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży

Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej stosowanych leków. Nie zawsze jednak mogą być one stosowane, np. w okresie ciąży czy karmienia piersią

Badania w ciąży

Grupa krwi i RH

Już podczas pierwszej wizyty lekarskiej w czasie ciąży lekarz prowadzący zleca wykonanie całego panelu różnych badań, w tym między innymi oznaczenia (...) takich nie stwierdzi się w pierwszym badaniu,...

Badania w ciąży

Tętno płodu

Badanie tętna u płodu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w trakcie ciąży. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ utrzymywanie (...) ginekologicznej w czasie ciąży najczęściej...

Badania w ciąży

Badania kontrolne w 1 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic się złego (...) . Przeprowadza się je na początku i pod koniec ciąży. Badanie...

Badania w ciąży

Nastoletnie ciężarne mają problemy z wizytą u ginekologa

Nastoletnie ciężarne mają problemy z wizytą u ginekologa

Ginekolodzy nie chcą prowadzić ciąż nieletnich. Powód? - W wielu przypadkach dziewczynki nie są zgłoszone do ubezpieczenia, a to wymusza inny (...) medycznym. W efekcie, nastolatki w ciąży trafiają jedynie do kilku placówek...