Trwa ładowanie...

Darmowe badanie jakości nasienia. Sprawdź, czy jesteś płodny

Avatar placeholder
18.10.2022 10:55
Lekarz bada nasienie
Lekarz bada nasienie (123RF)

Aż 93 proc. polskich mężczyzn nigdy nie wykonało badania jakości nasienia. Jak wynika z danych, większość nie wie, jakie czynniki wpływają negatywnie na ilość plemników i obniżają szanse na zapłodnienie. Kampania społeczna „Płodny Polak” skierowana jest do młodych mężczyzn, którzy nie posiadają jeszcze dzieci i nie zdają sobie sprawy z rosnącej liczby zaburzeń płodności wśród Polaków.

spis treści

1. Czynniki wpływające na jakość nasienia

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej, w której wzięli udział mężczyźni w wieku udział 18-35 lat. Eksperyment odbył się, aby sprawdzić co Polacy wiedzą na temat swojej płodności i czynników, które na nią wpływają.

Wyniki nie pozostawiają złudzeń - większość mężczyzn (93 proc.) nigdy nie badało nasienia.

Zobacz film: "Przyczyny niepłodności męskiej związanej ze stylem życia"

W ankiecie tylko 18 proc. zaznaczyło, że jazda na rowerze powoduje przegrzanie jąder i zaburzenia spermatogenezy, a tym samym wpływa na jakość nasienia. Podobny odsetek mężczyzn nie wie, że stres, a także nieprawidłowa waga są przyczynami bezpłodności. Problemy z masą ciała negatywnie wpływają na jakość, liczebność i ruchliwość plemników.

Młodzi mężczyźni nie są świadomi, że spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów zmniejszają szanse na zostanie ojcami. Dym tytoniowy obniża płodność nawet o 25 proc., a częste picie alkoholu może przyczynić się do uszkodzenia czynności plemnikotwórczej.

Plemniki
Plemniki (123RF)

Z badań naukowych wynika, że partnerki mężczyzn spożywających alkohol w zbyt dużych ilościach zachodziły w ciążę dwa razy rzadziej niż kobiety w związkach z niepijącymi napojów alkoholowych.

Ankieta pokazała również, że Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że regularne współżycie jest czynnikiem warunkującym dobrą jakość nasienia.

2. Zachowania mężczyzn mające negatywny wpływ na nasienie

Niewiedza sprawia, że Polacy nieświadomie szkodzą sobie każdego dnia. 28 proc. młodych mężczyzn trzyma laptopa na kolanach, 18 proc. nosi obcisłe bokserki, a 7 proc. podgrzewa fotele w samochodzie. Ponadto 43 proc. zaznaczyło, że wykonuje siedzącą pracę. Wszystkie te czynniki mają wpływ na obniżenie jakości nasienia, ponieważ prowadzą do przegrzania jąder.

Dlatego też, panowie pracujący w biurach, wykonujący zawód kierowcy i miłośnicy kolarstwa są bardziej narażeni na bezpłodność, niż ci, którzy pracują fizycznie. Spędzają oni wiele godzin w tej samej pozycji, a to sprzyja podnoszeniu temperatury wewnątrz moszny.

3. Co wpływa korzystnie na jakość nasienia?

Na jakość plemników i na płodność korzystnie wpływa aktywność fizyczna (zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej obniża poziom testosteronu) i regularny seks. Spożywanie warzyw i owoców (takich jak soja, szpinak, brokuły, pomarańcze, banany) także pozytywnie oddziałuje na nasienie, ze względu na zawarty w nich kwas foliowy.Związek ten poprawia gospodarkę hormonalną jąder.

Ponadto jedzenie orzechów, nasion słonecznika, owoców morza i ryb bogatych w selen, cynk, witaminy E i C poprawi ruchliwość i liczbę plemników.

4. Darmowe badania na jakość plemników

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że problem niepłodności dotyka około 15 proc. par starających się o dziecko. W 35 proc. przypadków odpowiadają za nią meżczyźni i zły stan nasienia. Celem kampanii „Płodny Polak” jest zachęcenie do edukacji na temat płodności i redukcji czynników mających na nią negatywny wpływ.

W ramach wydarzenia w lipcu rusza akcja bezpłatnych badań spermy. Mężczyźni będą mogli skontrolować swoją płodność.

Zapisy rozpoczęły się 23 czerwca. Jakość nasienia będzie można sprawdzić w Warszawie, Katowicach i Białymstoku. Badanie jest bezbolesne, a wyniki dostępne po trzech godzinach. Więcej informacji o akcji tutaj.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze