Czy warto kupić samochód z poprzedniego rocznika?

Zakup nowego auta to poważny wydatek, dlatego zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto wziąć pod uwagę różne opcje. Wiele osób decyduje się na zakup rocznego samochodu z salonu ze względu na oszczędność pieniędzy. Warto zatem zastanowić się, czy zależy nam na aucie wyprodukowanym w bieżącym roku, czy też mniejszym obciążeniem dla rodzinnego budżetu będzie zakup samochodu z ubiegłego rocznika.

Kupno samochodu

Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód prosto z salonu, a nie chce przepłacać.

Wyprzedaże samochodów z ubiegłego rocznika

Zazwyczaj już z końcem roku firmy samochodowe przygotowują kampanie promocyjne na temat wyprzedaży samochodów z konkretnego rocznika. Rozpoczyna się wielkie czyszczenie magazynów, aby zrobić miejsce dla nowszych aut. Dla zainteresowanych salony samochodowe oferują duże promocje cenowe.

Polecane wideo:

Zdarza się, że jeszcze przed samymi wakacjami można nabyć auto z poprzedniego roku po okazyjnej cenie. Mniejsze i tańsze modele z ubiegłego rocznika mogą kosztować od 2 do 5 tysięcy złotych mniej. W przypadku luksusowych samochodów przeceny mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poza upustem cenowym zachętą mogą być także dodatkowe pakiety wyposażeniowe, np. alarm czy czujniki parkowania, które w samochodach z zeszłego roku są znacznie tańsze w porównaniu z najnowszymi modelami. Promocje mogą również obejmować inne akcesoria, jak np. ogumienie. Zdarza się, że wyprzedaże dotyczą tylko niektórych wersji silnikowych i wyposażeniowych oraz określonej ilości aut.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Atrakcyjne formy finansowania samochodów

Decydując się na zakup auta wyprodukowanego w poprzednim roku, często możemy liczyć na korzystne formy finansowania. Dobrym rozwiązaniem jest przykładowo kredyt 50/50 na 12 miesięcy. W tym przypadku musimy dysponować środkami własnymi w wysokości 50% wartości pojazdu, z kolei kolejną część możemy zapłacić po upływie roku.

Możemy także zdecydować się na zakup auta z ubiegłego roku w systemie 50/25/25 na 2 lata. Wpłata własna wynosi wtedy połowę wartości auta. Pozostałą kwotę spłacamy w dwóch ratach przez kolejne 2 lata.

Gdy chcemy odsprzedać samochód...

Możemy się zastanawiać, co w sytuacji, gdy będziemy chcieli odsprzedać auto po kilku latach użytkowania. W tym przypadku rocznik samochodu ma duże znaczenie. Sprzedając auto po krótkim okresie eksploatacji, trzeba liczyć się z tym, że jego wartość szybko spada, szczególnie w przypadku dużych luksusowych samochodów.

Jest to jeden z głównych powodów, dla którego salony samochodowe kuszą klientów korzystnymi ofertami i atrakcyjnymi cenami aut z ubiegłego roku. Nie musimy jednak obawiać się dużych strat. Odsprzedając samochód z 2013 roku, dostaniemy za niego mniej, niż gdybyśmy chcieli sprzedać model z 2014 roku, jednak biorąc pod uwagę upust cenowy, jaki dostaliśmy za pierwszym razem, ostatecznie możemy wyjść na plus.

Wielu z nas boi się zakupu samochodów z ubiegłego rocznika, gdyż uważa je za modele wybrakowane. Według ekspertów tak naprawdę liczy się data pierwszej rejestracji oraz stan techniczny pojazdu. Decydując się na model z ubiegłego roku zamiast najnowszego samochodu, możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Rodzinne finanse
Rodzinne finanse

Kupno samochodu

Kupno samochodu

Samochód rodzinny i tani Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód prosto z salonu, a nie chce przepłacać.

Rodzinne finanse

Pułapki w ubezpieczeniach - sprawdź, na co zwracać uwagę

Lubisz skakać na bungee? Wolny czas spędzasz, nurkując? Interesuje cię wspinaczka po górach? Uważaj podczas podpisywania umowy ubezpieczenia. Bardzo często towarzystwo nie wypłaca odszkodowania w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła wskutek...

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla nastolatka

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych poszerza zakres swoich usług z myślą o dzieciach i młodzieży. Mimo wielu ofert ubezpieczeń dla nastolatków, wybór najkorzystniejszej z nich wcale nie należy do łatwych zadań. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Ubezpieczenie...

Rodzinne finanse

Jak oszczędzić pieniądze na wkład własny?

Artykuł sponsorowany Staranie się o kredyt wiąże się z wieloma formalnościami. Musimy przede wszystkim udowodnić bankowi, że jesteśmy wiarygodnym i godnym zaufania klientem. Oprócz wielu, wielu dokumentów, które będziemy musieli przedstawić, powinniśmy...

Rodzinne finanse

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

- Mamo, czytamy! - krzyczy z pokoju dwuletni Jurek. Agnieszka stoi w kuchni i uśmiecha się pod nosem. Jej syn, który za czytaniem nie przepada, pokochał książki jej autorstwa. - To bardzo mobilizujące - przyznaje. ## Początki Agnieszka Starok jeszcze...

Rodzinne finanse

Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka

Kiedy decydujemy się na (//parenting.pl/portal/pulapki-w-ubezpieczeniach-sprawdz-na-co-zwracac-uwage), najczęściej robimy to nie tylko z myślą o sobie, ale również naszych bliskich. Zakładając rodzinę, jeszcze przed (//parenting.pl/portal/gdy-pojawia-sie-dziecko)...

Rodzinne finanse

Ciąża rozwija mózg

Ciąża rozwija mózg

(https://parenting.pl/portal/co-to-jest-pregnezja) lub amnezja ciążowa, objawiająca się problemami z pamięcią, koncentracją i rozkojarzeniem, a złośliwie zwana również "ciążowym mózgiem" to krzywdzący mit. Według naukowców jest zupełnie odwrotnie, a umysł...