Trwa ładowanie...

Czy warto kupić kołyskę i czy jest bezpieczna?

Avatar placeholder
15.05.2019 13:11
Czy warto kupić kołyskę i czy jest bezpieczna?
Czy warto kupić kołyskę i czy jest bezpieczna? (123rf)

Kołyska

Zdjęcie autorstwa Wicker Paradise / CC BY 2.0

Przez lata wybór mebli dziecięcych pozostawiał wiele do życzenia, a w domach, w których rosło niemowlę, królowały proste, drewniane łóżeczka z cienkimi prętami. W miarę jak oferta sklepów meblowych zyskiwała na atrakcyjności, przyszli rodzice mogli wybierać w bardziej stylowych modelach łóżeczek. Do łask wróciły także kołyski dla niemowląt.

spis treści

1. Czy kołyska to konieczny wydatek?

Infografika

W kwestii wygody kołyski nie ustępują tradycyjnym łóżeczkom, ale fakt, iż przez kilka ostatnich dekad większość rodziców radziła sobie bez nich, dobitnie pokazuje, że nie są one niezbędnym zakupem dla niemowlęcia. Obecnie ci, którzy kupują kołyskę dla dziecka, najczęściej kierują się względami sentymentalnymi lub chęcią urządzenia pokoju dziecięcego w stylu romantycznym. Istnieje także grupa rodziców, którzy uważają kołyski za potencjalnie groźne dla dziecka i nie kupiliby ich za żadne skarby. Czy mają rację?

Zobacz film: "Pierwszy kontakt ojca z dzieckiem"

Kołyska sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla niemowlęcia, chyba że można ją rozkołysać – wówczas po przekręceniu się na bok, z twarzą wtuloną w bok kołyski, dziecko może mieć trudności ze złapaniem oddechu. Bez szybkiej interwencji rodzica niemowlę może się udusić.

Problemem mogą być także domowe zwierzęta oraz starsze, ale nadal małe i nieświadome skutków swoich zachowań, rodzeństwo. Nierzadko próbują bowiem wdrapać się do kołyski (koty), niechcący przewracają kołyskę (psy) lub usiłują podnieść niemowlę (starszy brat lub siostra).

2. Kiedy zdecydujesz się na kołyskę – jaką kupić?

Jeśli nie masz w domu ciekawskich zwierząt, a starsze dziecko wie, że niemowlęcia nie wolno wyjmować z łóżeczka, kołyska może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zanim kupisz konkretny model, sprawdź, czy jest bezpieczny dla dzieci:

  • Upewnij się, że konstrukcja kołyski jest solidna, a sama kołyska – wbrew nazwie – nie kołysze się na boki.
  • Jeśli kołyska ma kółka, sprawdź, czy zamontowano w niej blokadę kół.
  • Materac powinien być dość twardy i pod względem rozmiaru idealnie dopasowany do wielkości kołyski.
  • Zmierz odległość między prętami kołyski – nie powinna być większa niż 7 centymetrów – stosunkowo mały odstęp między prętami ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka, chroni bowiem malca przed skutkami włożenia główki między drewniane belki.
  • Jeśli w komplecie wyposażenia kołyski znajdują się ozdobne poduszeczki i kocyki, pamiętaj, że pełnią one wyłącznie rolę dekoracyjną. Gdy kładziesz niemowlę do łóżeczka lub kołyski, zbędne przedmioty należy wcześniej wyjąć, by nie stwarzały ryzyka uduszenia.

Kołyska nie jest wprawdzie podstawowym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju, ale przez nawiązanie do tradycji stanowi ciekawą propozycję dla przyszłych rodziców. Jej wybór nie może być jednak przypadkowy – mebel o słabej konstrukcji, w dodatku wyraźnie kołyszący się, może być dla dziecka niebezpieczny. W trakcie zakupów kierujmy się zatem głosem rozsądku i unikajmy kołysek, których główną zaletą jest atrakcyjny wygląd.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze