Trwa ładowanie...

Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki?

 Aleksandra Miłosz
04.02.2015 06:59
Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki?
Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki? (Zdjęcie kobiety w ciąży/Shutterstock)

Wiele kobiet w czasie ciąży nie zdaje sobie sprawy, że przyjmowane dotąd przez nich leki nie są bezpieczne ani dla nich, ani dla rozwijającego się dziecka. Co jednak w przypadku, gdy przyszła mama choruje na przewlekłe schorzenie, a nieprzyjmowanie odpowiedniej dawki leku grozi jej zdrowiu i życiu?

Aby opowiedzieć na to i inne pytania, naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wraz z konsorcjum Euromedicat zorganizowali w poniedziałek, 2 lutego konferencję pt. Bezpieczeństwo stosowania leków w ciąży. Niejako podsumowuje ona dotychczsowe działanie polskiego rejestru wad wrodzonych spowodowanych chorobami przewlekłymi matek i przyjmowanymi przez nich lekami.

spis treści

1. Nieświadome choroby

W Polsce największą grupę przewlekle chorych stanowią kobiety cierpiące na cukrzycę, astmę, depresję, nadciśnienie, padaczkę oraz nadczynność tarczycy. Wiele z mam w początkowych miesiącach ciąży nie wie, z jaką chorobą ma do czynienia, bagatelizując towarzyszące objawy. Za taki stan rzeczy można winić same kobiety, ale też służbę zdrowia, która nie zapewnia ciężarnym odpowiedniej diagnostyki i badań na początku ciąży, które mogłyby pomóc nie tylko mamie, ale także dziecku.

2. Nieświadome zagrożeń

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jednak największym problemem jest nieświadomość przyszłych mam dotycząca nieodpowiedniego leczenia lub wręcz unikania przyjmowania leków w przypadku przewlekłych chorób. Wiele z chorób może powodować nie tylko poronienie, ale też podwyższać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych dziecka, przerostu organów, zakażeń oraz powikłań neurologicznych. Kobiety nie decydują się na leczenie, ponieważ uważają, że leki mogą zaszkodzić jeszcze nienarodzonemu dziecku. Aby zniwelować takie zagrożenia i uspokoić przyszłe mamy, prowadzony jest specjalny rejestr, który czuwa nad wadami wrodzonymi polskich dzieci i pozwala kontrolować wpływ leków na płód.

To właśnie dla tych kobiet, które cierpią na przewlekłe choroby, ale nie decydują się na właściwe dla nich leczenie, zorganizowano konferencję pt. Bezpieczeństwo stosowania leków w czasie ciąży. Jej przedmiotem był problem konieczności przyjmowania leków przez ciężarne ze względu na stan ich zdrowia, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa nienarodzonemu jeszcze dziecku. Organizatorzy liczą, że dzięki takim wydarzeniom i naświetleniu ich przez media, świadomość Polek się poprawi, a zróżnicowane leczenie i wprowadzanie nowych leków ograniczy do minimum występowanie wad wrodzonych u polskich dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze