Trwa ładowanie...

Czy nadwaga w ciąży zwiększa ryzyko otyłości u dzieci w przyszłości?

Lek. Mateusz Nawrocki
15.05.2019 10:07
Czy nadwaga w ciąży zwiększa ryzyko otyłości u dzieci w przyszłości?
Czy nadwaga w ciąży zwiększa ryzyko otyłości u dzieci w przyszłości? (123rf)

Ciąża to czas szczególny w życiu kobiety. To chwile, kiedy panie dbają o swoje zdrowie, bowiem wszelkie niedopatrzenia mogą mieć konsekwencje również dla dziecka. Czy zbyt wysokie BMI (ang. Body Mass Index) i w konsekwencji nadwaga mogą mieć negatywne skutki w przyszłości? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy.

Pewne błędy dietetyczne, których konsekwencją są między innymi wysoki poziom cholesterolu czy też za duży poziomu cukru we krwi mogą wiązać się z wystąpieniem zbyt wysokiej masy urodzeniowej u dzieci.

Jednak czy taka sytuacja wiąże się także z innymi konsekwencjami w przyszłości? Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo ważna, bowiem otyłość u dzieci wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, czy też cukrzycy w późniejszym, dorosłym życiu.

Naukowcy zaznaczają, że jeśli okazałoby się prawdą, że otyłość u matki może powodować podobne zaburzenia u dzieci, to może mieć to związek ze zwiększoną zapadalnością na otyłość wśród kolejnych pokoleń.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"
Czy nadwaga w ciąży może sprzyjać otyłości u dzieci?
Czy nadwaga w ciąży może sprzyjać otyłości u dzieci? (123RF)

Aby dokładnie odpowiedzieć na te pytania, naukowcy przeanalizowali dane ponad 6 tysięcy matek i dzieci, a wpływ BMI na późniejszą masę dziecka oceniano wielokrotnie w wieku pomiędzy 7, a 18 rokiem życia, a także w wieku 6 lat.

Wiele wcześniejszych badań sugerowało, że zbyt wysokie BMI w czasie ciąży lub przed jej rozpoczęciem może być przyczyną częstszego występowania otyłości w przyszłości. Największe ryzyko związane z nadwagą u dzieci w przyszłości mają czynniki genetyczne – takie wnioski przyniosły najnowsze analizy i to w zasadzie stało się myślą przewodnią działania naukowców.

Uczeni zaznaczają, że najważniejszą kwestią jest prewencja w postaci zwiększania świadomości wszystkich członków rodziny na temat ryzyka otyłości, jakie niesie za sobą spożywanie na przykład niezdrowego jedzenia.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

Czy przedstawione badania przyczynią się do stworzenia nowych założeń i prewencji otyłości kobiet w ciąży? Nie jest to pewne, bowiem wyniki analiz powstały na skutek deklaracji pacjentek odnośnie wagi przed zajściem w ciążę.

Aby dokładnie określić, w jakim stopniu na wagę wpływa BMI, a także na przykład predyspozycja genetyczna, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych analiz zawierających dane dotyczące wahań wagi przez cały okres życia kobiety z szczególnym uwzględnieniem przyrostu masy w okresie ciąży.

Predyspozycja genetyczna może okazać się najważniejszym czynnikiem, który sprzyja występowaniu nadwagi u dzieci takich kobiet. Szczególnie ważne jest także podkreślanie istoty i wagi problemu odpowiedniej ilości ruchu wśród dzieci oraz doborze zbilansowanej diety, bogatej w niezbędne składniki odżywcze.

W czasie ciąży, także powinno się kontrolować ilość spożywanych posiłków, tak aby nie doprowadzić do niepotrzebnego wzrostu masy ciała, co może odbić się w późniejszym czasie na dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze