Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Czy można podróżować w ciąży?


Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy mogą podróżować? Jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy, nie ma powodu, dla którego ciężarna miałaby odmówić sobie wyjazdu. Jednak przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku długiej podróży samochodem należy robić postoje co dwie godziny i chwilę pochodzić, aby poprawić krążenie krwi. Jeśli kobieta w ciąży chce lecieć samolotem, ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest najmniejsze pomiędzy 18 a 24 tygodniem ciąży i wtedy właśnie istnieją największe szanse na bezproblemowy lot.

1. Lot samolotem w ciąży

Latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli kobieta ma cukrzycę, wysokie ciśnienie, występuje u niej plamienie lub poprzedni poród był przedwczesny.

Podróż samolotem w czasie ciąży

Kobiety w ciąży stanowią szczególną grupę osób, które latają samolotem. Ten sposób przemieszczania się z jednego miejsca na drugie jest jednym z bezpieczniejszych...

Często drugi trymestr ciąży , czyli okres pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży , jest dla przyszłej matki najłatwiejszym czasem na podróż. Poranne mdłości są już wtedy tylko wspomnieniem, a poziom energii kobiety jest wyższy. Jeśli wybiera się w podróż służbową, niewykluczone, że w drugim trymestrze będzie jej łatwiej poradzić sobie z napiętym grafikiem. Jeżeli jednak wyjazd ma charakter turystyczny, warto docenić wygodę podróży bez dodatkowego bagażu w postaci pieluch, zabawek i wózka.

Latać samolotem można nawet do 36 tygodnia ciąży, pod warunkiem, że nie jest to ciąża mnoga, a do tej pory przebiegała bez problemów. Jednak niektóre linie lotnicze niechętnie przewożą kobiety po 28 tygodniu ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu.

Jeśli jesteś w ciąży, możesz spodziewać się pytania przy bramce na lotnisku na kiedy masz ustalony termin porodu. Linie lotnicze mogą odmówić ci przelotu, jeżeli ciąża jest zaawansowana. Dlatego warto poprosić lekarza o pisemne potwierdzenie, że możesz bez obaw latać samolotem. List ten powinien zawierać informację o terminie porodu i stwierdzenie, że poród w ciągu najbliższych 72 godzin jest mało prawdopodobny.

Pamiętaj, że każda linia lotnicza ma swoje wytyczne dotyczące przewożenia kobiet w ciąży, dlatego przy rezerwacji biletu należy dokładnie wypytać się o ewentualne ograniczenia. Weź pod uwagę, że będąc w ciąży nie powinnaś latać samolotami, które nie mają kabin ciśnieniowych.

Podróż samolotem nie jest szczególnie wygodna, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, dlatego warto zastanowić się przed wyborem tego środka transportu. Nie wolno zapominać, że w przypadku ciężarnych niewykluczona jest nagła konieczność skorzystania z opieki lekarskiej.

Nawet kobiety, których ciąża przebiega prawidłowo, powinny pamiętać, że latanie samolotem może w niewielkim stopniu zwiększyć ryzyko zakrzepicy i żylaków. Na czas lotu warto założyć pończochy uciskowe lub specjalne skarpety.

Częste latanie samolotem może zwiększyć ryzyko poronienia lub wad wrodzonych u dzieci, jeśli jednak kobieta ciężarna podróżuje w ten sposób kilka razy w roku, prawdopodobieństwo powikłań jest minimalne.

2. Przejście przez skaner na lotnisku – bezpieczne dla ciężarnych?

Na lotnisku pasażerowie przechodzą przez wykrywacze metalu, które używają pola elektromagnetycznego o niskiej częstotliwości, aby wykryć metalowe przedmioty. Skaner jest bezpieczny dla wszystkich, nawet dla kobiet w ciąży. Nie należy się także obawiać, że urządzenie robi zdjęcia rentgenowskie. Jeśli jednak ciężarna martwi się ewentualnym zagrożeniem dla płodu, powinna skonsultować się z lekarzem.

3. Podróż samochodem w ciąży

Niektóre ciężarne obawiają się, że tankowanie samochodu zaszkodzi ich dzieciom. Jednak napełnianie baku trwa tylko kilka chwil, więc ryzyko uszkodzenia płodu jest minimalne. Mimo to, jeśli kobieta obawia się, że wdychanie zapachu benzyny negatywnie wpłynie na rozwój jej dziecka, powinna poprosić pasażera lub pracownika stacji o wyręczenie jej.

4. Poduszki powietrzne a ciąża

Podróżowanie samochodem z poduszkami powietrznymi jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Poduszki powietrzne chronią pasażera przed zderzeniem się z szybą lub tyłem przednich siedzeń, jeśli są zamontowane także z tyłu. Mimo to wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy poduszka powietrzna nie zaszkodzi ich dzieciom. Są to bezpodstawne obawy, pod warunkiem, że pasażerka ma prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa.

Chociaż istnieje ryzyko uszkodzenia oczu, twarzy, rąk oraz klatki piersiowej w wyniku kontaktu z poduszką powietrzną, jej brak może spowodować dużo poważniejsze zagrożenie.

Dla ciężarnych najbezpieczniejsze do podróży są tylne siedzenia. Natomiast kobiety w ciąży, które prowadzą samochód, powinny ustawić fotel możliwie daleko od kierownicy. Należy unikać schylania się do przodu i zadbać o to, by pasy były dobrze napięte.

5. Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Zapinanie pasów bezpieczeństwa to obowiązek, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Kobieta w ciąży powinna umieścić dolną część pasa pod brzuchem, a nie w poprzek niego, ponieważ ucisk mógłby spowodować problemy z łożyskiem i zaszkodzić dziecku. Pasy powinny być naprężone.

Kobiety w ciąży mogą zakupić adapter do pasów bezpieczeństwa, który pozwala umieścić pas poniżej brzucha ciężarnej. W rezultacie jazda samochodem staje się dużo wygodniejsza. Jednak nawet zastosowanie adapteru nie zwalnia z obowiązku robienia postojów co 1,5-2 godziny, aby zapobiec puchnięciu nóg i skurczom.

Jeśli ciężarna brała udział w wypadku samochodowym, nawet gdy była to niegroźna stłuczka, powinna odwiedzić lekarza, aby upewnić się, czy z jej dzieckiem nic się nie stało.

Podróżowanie jest nieco bardziej skomplikowane, gdy pod uwagę trzeba wziąć komfort i bezpieczeństwo kobiety w ciąży. Wystarczy jednak zastosować się do kilku podstawowych zasad, a żadna, nawet najdłuższa podróż, będzie ciężarnej niestraszna.

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Czy w ciąży mogę..?
Czy w ciąży mogę..?

Co można w ciąży?

Ciąża to czas, w którym kobieta bardzo często słyszy - nie wolno. Z jednej strony mówi się, że stan odmienny, to nie choroba, z drugiej - podaje całą listę zakazów. Pewnie dlatego niejedna przyszła mama czeka na poród, nie tylko żeby wreszcie móc...

Czy w ciąży mogę..?

Zapowiedź pubikacji Rzeczpospolitej - Ciąża

Jeśli planujesz dziecko i chcesz poznać więcej szczegółów na temat mądrego rodzicielstwa, wychowywania dzieci, ich zdrowia i pielęgnacji, warto sięgnąć po publikację "Ciąża", która ukaże się już w poniedziałek jako dodatek do dziennika Rzeczpospolita. W...

Czy w ciąży mogę..?

Czy w ciąży mogę uprawiać seks?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy uprawianie seksu nie zaszkodzi płodowi. Jednak lekarze są zgodni - jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu przez kobietę. Dziecko jest chronione przez gęsty śluz otaczający...

Czy w ciąży mogę..?

Czy w ciąży można karmić piersią starsze dziecko?

Czy w ciąży można karmić piersią starsze dziecko?

Karmienie piersią starszego dziecka w czasie ciąży to kwestia, która martwi wiele kobiet. Ciężarne uważają zwykle, że nie jest to bezpieczne i konieczne jest odstawienie dziecka od piersi. Nie jest to jednak prawdą. Według wielu lekarzy nie ma powodu, aby...

Czy w ciąży mogę..?

Kiedy podróż w ciąży jest niebezpieczna?

Podróżowanie odradza się głównie ciężarnym, których ciąża jest zagrożona. Jednak nawet u kobiet, które nie mają problemów z donoszeniem ciąży, w niektórych sytuacjach nie poleca się wyjazdów. Jeśli podróż jest nieunikniona, ciężarna powinna mieć ze sobą...

Czy w ciąży mogę..?

Czy w ciąży można palić papierosy?

Czy w ciąży można palić papierosy?

Dla wielu kobiet wyrzeczenia związane z ciążą są trudne do zaakceptowania. Ciężko jest im odstawić używki, na przykład papierosy, mimo świadomości, że palenie papierosów w czasie ciąży jest stanowczo odradzane, ponieważ zwiększa ryzyko niskiej wagi u...

Czy w ciąży mogę..?

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

W czasie ciąży wiele kobiet ma wątpliwości, czy dana czynność nie zaszkodzi ich dzieciom. Z jednej strony ciężarne chcą prowadzić w miarę normalny tryb życia, z drugiej obawiają się, czy codzienna aktywność nie odbije się na zdrowiu dziecka. Wszystko...

Czy w ciąży mogę..?

6 niewybaczalnych błędów, które popełniają kobiety w ciąży

6 niewybaczalnych błędów, które popełniają kobiety w ciąży

Ciąża to okres wielkiej radości, ale też niepokoju. To również czas, gdy otrzymujesz wiele rad - od rodziny, przyjaciółek, lekarzy, znajdujesz je w książkach i internecie. Natłok informacji sprawia, że czasem popełniasz błędy. Jakie? Oto 8 najczęstszych...

Czy w ciąży mogę..?

Jakich zabiegów unikać w ciąży?

Jakich zabiegów unikać w ciąży?

Nie wszystkie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne są wskazane dla kobiet w ciąży. Mimo iż dbanie o urodę jest ważne, ciężarne powinny przede wszystkim troszczyć się o dobro dziecka. Dlatego też warto wiedzieć, które środki do pielęgnacji szkodzą płodowi.

Czy w ciąży mogę..?

Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami?

W czasie ciąży najlepiej unikać kontaktu z chemikaliami, ponieważ może to być niebezpieczne dla płodu. Niektóre środki chemiczne to substancje teratogenne, które mogą powodować wady wrodzone. Wiele zależy jednak od tego, jak często i w jakim stopniu miał...