Czy kleik ryżowy jest dla każdego dziecka bezpieczny?

Kleik ryżowy to lekka potrawa stosowana w chorobach układu pokarmowego. Jedzą go również kilkumiesięczne niemowlaki. Lubią dorośli. Ale okazuje się, że może uczulać.

Jeżeli chcemy rozszerzać dziecku dietę, zawsze trzeba skonsultować to z lekarzem. Kiedy niemowlę skończy cztery miesiące, można mu podawać mleko modyfikowane z dodatkiem kleiku ryżowego lub kukurydzianego. Ryż możemy mieszać także z wodą. Proporcje również należy skonstultować z lekarzem.

Polecane wideo:

Uczulenie na ryż

Ryż zwykle uznawany jest za produkt bezpieczny. Nie należy do potraw o wysokim ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej. Zdarzyć się jednak może, że niektóre maluchy nie tolerują ryżu i kleików.

Pediatrzy i alergolodzy radzą by wprowadzać nowe produkty do diety powoli, stopniowo, od minimalnej ilości. Obserwujmy wtedy, czy nie pojawiają się niepokojace objawy.

Jeśli tak, zrezygnujmy z ryżu i spróbujmy podać go za jakiś czas. Alergia na ryż nie zawsze jest przewlekłą chorobą, a to oznacza, że może ustąpić.

Mały alergik

Alergię na ryż mają zazwyczaj dzieci, które uczulone są też na pyłki traw i zbóż, np. na pszenicę, owies, jęczmień, komosę ryżową czy amarantus. Jeśli dziecko uczulone jest na gluten w pszenicy, warto obserwować jak reaguje na ryż.

Ryż może alergizować także dzieci, które ciepią na atopowe zapalenie skóry.

Jak wychowywać dzieci, które mają alergię?

Kłopoty z alergią są jednym z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych polskich dzieci. Dlatego coraz bardziej istotne jest, aby mieć wiedzę na temat...

Objawy alergii na ryż

Pierwsze objawy występują ze strony układu pokarmowego. Dziecko ma wzdęcia, boli go brzuch. Cierpi także na zaparcia. Może mieć kolki, a nawet wymioty.

Na skórze pojawiają się zmiany skórne, nasila się atopowe zapalenie skóry. Katar, kichanie i zapalenie spojówek - to także objawy alergii na ryż.

Uwaga na refluks

Jest jeszcze jeden aspekt spożywania kleiku ryżowego przez dzieci. A tyczy się to maluchów, które cierpią na refluks.

Czym jest refluks? Refluks żołądkowo-przełykowy to przemieszczenie zawartości żołądka do przełyku. Stanowi bardzo częste schorzenie wieku niemowlęcego. W większości wypadków jest zjawiskiem fizjologicznym. W pierwszych trzech miesiącach życia ma go więcej niż, co drugi niemowlak.

Dzieci z refluksem powinny przyjmować produkty o właściwej konsystencji, dobrze przetarte. Zwłaszcza, że jedzą szybko i łapczywie. Płatki ryżowe mogą spowodować problemy.Wracająca treść żołądkowa może dostać się do dróg oddechowych.

Odpowiednia konsystencja pokarmu to nie jedyny sposób by uniknąć wracania pokarmu. Dziecko musi jeść powoli i nie łykać powietrza.

Maluchom karmionych mlekiem modyfikowanym można podać specjalny pokarm antyrefluksowy, oznaczony symbolem AR. Zawiera on gumę skrobiową z nasion fasoli, mączkę chleba świętojańskiego, skrobię ziemniaczaną czy skrobię kukurydzianą lub ryżową. Pomoże złagodzić ból i pozbyć się męczącej przypadłości.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Absolwentka filologii polskiej i słowiańskiej. Od wielu lat związana z mediami, specjalizuje się w pisaniu reportaży. Pracę dziennikarską zaczęła w Tygodniku Lubelskim. Od 2008 pracowała w gazecie Moje Miasto Lublin, gdzie zajmowała się m.in. tematyką zdrowotną i społeczną, następnie z Polska Press, gdzie pisała teksty do wydania magazynowego. W abcZdrowie.pl od 2016 roku.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 1 tydzień temu
Ocena: 4.6

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...