Trwa ładowanie...

Prawidłowa waga dziecka - dojrzewanie, BMI

Avatar placeholder
14.10.2022 16:43
Prawidłowa waga dziecka - dojrzewanie, BMI
Prawidłowa waga dziecka - dojrzewanie, BMI

Niejeden rodzic zastanawia się, ile powinno ważyć jego dziecko. Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zarówno dorośli, jak i dzieci mają różne typy sylwetki, dlatego nie istnieje idealna waga dla każdego. Nawet w grupie rówieśników istnieją wyraźne różnice. Niektóre dzieci są bardziej umięśnione, inne mniej. Można zauważyć również różnice w rozwoju ciała. Zróżnicowanie sylwetek dzieci ma związek między innymi z tempem rozwoju płciowego.

spis treści

1. Prawidłowa waga dziecka - dojrzewanie

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. W okresie pokwitania ciało dziecka zaczyna wydzielać hormony, które przyczyniają się do zmian fizycznych. U dziewcząt pojawiają się piersi, a u chłopców powiększają się jądra. Jednocześnie następuje szybki wzrost u dzieci obu płci. Okres dojrzewania trwa kilka lat.

W tym czasie większość dzieci rośnie nawet o 25 cm. Oprócz wzrostu zwiększa się również waga dziecka, na co wpływ mają zmiany w obrębie mięśni, tłuszczu oraz kości. Należy jednak pamiętać, że zmiany te zachodzą u poszczególnych dzieci w różnym czasie. Niektóre dzieci zaczynają dojrzewać już w wieku 8 lat, inne dopiero w wieku 14 lat.

Zobacz film: "Dlaczego warto karmić piersią?"

Z tego względu rówieśnicy o tej samej płci i wzroście mogą mieć zupełnie różną wagę. Różnice w wyglądzie mogą być dla nastolatków źródłem kompleksów – dzieci porównują się z bardziej rozwiniętymi rówieśnikami i nierzadko czują niezadowolenie ze swojego ciała.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Prawidłowa waga dziecka - BMI

Specjaliści opracowali sposób oceny wagi w stosunku do wzrostu. Wskaźnik BMI pozwala ocenić, ile tkanki tłuszczowej ma dany człowiek na podstawie jego wzrostu i wagi. Obliczanie BMI jest łatwe, można skorzystać również z kalkulatorów BMI znajdujących się na wielu stronach internetowych poświęconych zdrowiu. Mimo iż BMI oblicza się tak samo dla dzieci i dorosłych, w przypadku dzieci rozszyfrowanie wyniku jest nieco bardziej skomplikowane.

Należy wziąć pod uwagę siatki centylowe, na których znajdują się liczne krzywe wskazujące, czy dziecko ma nadwagę, prawidłową wagę lub niedowagę. Inne siatki są przeznaczone dla chłopców i dziewcząt, ponieważ ilość tkanki tłuszczowej różni się pomiędzy płciami w miarę jak dzieci rosną.

Nie istnieje nieomylny wzorzec prawidłowej wagi dziecka, jest ona zmienna w zależności od wielu czynników
Nie istnieje nieomylny wzorzec prawidłowej wagi dziecka, jest ona zmienna w zależności od wielu czynników (123RF)

Każda siatka z BMI jest podzielona na centyle. Waga dziecka, które ma BMI w przedziale 5-85 jest uznawana za prawidłową dla danego wieku. Jeśli waga dziecka znajduje się w przedziale 85-94, wynik wskazuje na nadwagę. Z kolei wynik powyżej 95. centyla oznacza otyłość u dziecka. Dla kontrastu, dziecko poniżej 5. centyla ma niedowagę.

Przed dokonaniem pomiaru BMI dziecka należy dokładnie zbadać jego wzrost i wagę. Waga łazienkowa może dać niedokładny wynik, dlatego najlepiej jest polegać na pomiarach dokonanych w gabinecie lekarskim. Po uzyskaniu pomiaru warto skonsultować się z lekarzem, który oceni wynik, biorąc pod uwagę moment dojrzewania u dziecka, a także wcześniejsze jego wyniki.

Dziecko z nadwagą
Dziecko z nadwagą

Nadwaga u dzieci spowodowana jest przede wszystkim niewłaściwym odżywianiem i złymi nawykami żywieniowymi.

zobacz galerię

Ocena poprzednich pomiarów pozwala w porę wykryć ryzyko nadwagi u dziecka. Wczesne odnotowanie potencjalnych problemów pozwala wprowadzić w porę zmiany do jadłospisu dziecka, zanim jeszcze zacznie mieć ono nadwagę.

Warto pamiętać, że wskaźnik BMI nie wystarczy, by ocenić wagę dziecka. Osoby mocno umięśnione mają wyższe BMI, mimo iż zamiast dużej ilości tkanki tłuszczowej mają mięśnie. Podobnie osoba z niskim BMI może mieć zbyt dużo tkanki tłuszczowej.

Następny artykuł: Prawidłowy wzrost dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze