Czy dziecko może spać z rodzicami?

Zwiększa bliskość pomiędzy matką, a dzieckiem, ale może być przyczyną pogorszenia relacji w małżeństwie. Spanie dziecka z rodzicami ma swoich zwolenników i przeciwników. Poznaj argumenty za i przeciw, a także dowiedz się, dlaczego warto i w jaki sposób przyzwyczaić dziecko do spania w swoim pokoju.

Zalety spania z dzieckiem

Zwolennicy uważają, że matka śpiąca z niemowlęciem wie, jak maluch oddycha i jaką ma temperaturę, więc jest w stanie szybko zareagować, gdyby dziecku groziło niebezpieczeństwo. Generalnie łatwiej jest zrozumieć spanie z noworodkiem lub małym niemowlęciem. Spanie z dzieckiem powyżej 6. miesięcy – niekoniecznie, o starszym nie wspominając. Im dłużej maluch śpi z rodzicami, tym przeniesienie go do własnego łóżka będzie trudniejsze.

Polecane wideo:

Zaletą wspólnego spania w przypadku noworodka jest bliskość. Taka sytuacja jest również bardzo wygodna dla mamy. Maluszka wystarczy przystawić do piersi, a pomiędzy karmieniami można się zdrzemnąć bez konieczności wstawania. Wspólne spanie jest więc miłe dla obu stron. Niemowlę czuje bliskość mamy, jej zapach i ciepło, wydaje się też spać spokojniej. Ponadto współspanie sprawia, że rodzina spędza razem więcej czasu, a rodzice nawiązują mocniejszą więź ze swoim maleństwem.

Wady spania z dzieckiem

Niestety, jak wszystko, taka sytuacja ma też swoje słabe strony. Sytaucja jest trudna przede wszystkim dla mężczyny - może czuć się odtrącony, a co za tym idzie – zazdrosny, bo przecież dziecko „ma” mamę niemal na własność.

Oczywiście są przypadki, gdy żadne z rodziców nie ma nic przeciwko rodzinnemu spaniu, trzeba jednak zawsze uwzględnić obiektywne sytuacje wykluczające taką możliwość. Należą do nich: niespokojny sen dorosłych, otyłość jednego lub obojga rodziców, małe i ciasne łóżko, spożyty wcześniej alkohol czy leki, wszelkiego rodzaju infekcje. Ponieważ pomiędzy rodzicami śpi dziecko, może zdarzyć się, że ustanie bądź pogorszy się współżycie małżeńskie.

Podjęcie decyzji o spaniu z dzieckiem

Decyzja o spaniu z dzieckiem w jednym łóżku powinna być podjęta po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Jeśli na początku dostrzegamy same plusy, to należy przewidzieć niekorzystne skutki mogące pojawić się w niedalekiej przyszłości. Dziecko rośnie, zaczyna spać niespokojnie i coraz bardziej się rozpycha. W efekcie nikt nie ma szansy się wyspać.

Jak nakłonić dziecko do spania we własnym łóżku?

Nadchodzi moment, gdy rodzice postanawiają przenieść malca do jego łóżka. Powody bywają różne, ale ważne jest wyczucie najlepszego czasu. Dziecko powinno być przede wszystkim zdrowe. Choroba, niedawna szczepionka czy ząbkowanie są wystarczającymi problememami dla malucha - nie trzeba mu dokładać nowych. Nie należy robić również „sypialnianej rewolucji”, gdy mama postanawia powrócić do pracy. Fatalnym pomysłem jest podjęcie próby w momencie, gdy w domu pojawia się „nowe” dziecko. Można zastosować różne sposoby na naukę samodzielnego spania, ale najważniejsza jest konsekwencja.

Badania udowodniły, że dzieci śpiące we własnych łóżeczkach szybciej stają się samodzielne, potrafią same zasypiać i łatwiej się uspokajają, ponieważ rodzice nie rozpraszają ich swoją obecnością. Wykazały również, że do 6. miesiąca życia, najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka kołyska lub własne łóżeczko w pokoju rodziców.

Zasady spania razem z dzieckiem

Jeśli już śpimy w jednym łóżku z dzieckiem, należy trzymać się zasad bezpieczeństwa:

  • Nie bierzemy malucha do swojego łóżka, kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu, narkotyków czy silnych leków.
  • Rezygnujemy ze współspania, jeśli jesteśmy nałogowymi palaczami, nawet w przypadku, gdy nie palimy w domu.
  • Nie śpimy z wcześniakiem, noworodkiem z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg) i maluchem do 3. miesiąca życia.
  • Dziecko układamy do snu na plecach i odkrywamy jego główkę.
  • Nie zostawiamy maleństwa samego w łóżku dla dorosłych.
  • Rezygnujemy z puchowych poduszek, kołder, narzut i innych miękkich przedmiotów.

Warto zrezygnować ze współspania zanim stanie się ono sporym problemem dla całej rodziny. Jeśli nie przeniesiemy dziecka do jego własnego łóżka odpowiednio wcześnie, nasz maluch przyzwyczai się i trudno go będzie tego oduczyć.

Spanie w łóżku rodziców

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

aurelia.marczak • ostatni post 3 dni temu

2
Artykuły Spanie w łóżku rodziców
Spanie w łóżku rodziców

Dziecko nie chce spać

. Dlaczego niektóre dzieci nie chcą spać? Spokojny sen dziecka jest efektem zaspokojenia wszystkich jego potrzeb (...) . Bywają dzieci, które niemal od samego początku określane są przez...

Spanie w łóżku rodziców

Spanie z rodzicami

Spanie z rodzicami

i pozwala szybciej zaspokoić potrzeby maluszka. Dla większości maluchów spanie w jednym łóżku z rodzicami to ogromna radość, która daje im poczucie (...) . Należy pamiętać, że są także sytuacje, gdy...

Spanie w łóżku rodziców

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Niejedna mama zastanawia się, jak nauczyć dziecko spać samodzielnie w łóżeczku. Kiedy maluch od urodzenia spał z rodzicami albo zasypiał kołysany (...) zasypiać w łóżeczku. Rodzice często...

Powstrzymaj rotawirusy

Czy szczepionki są bezpieczne?

Czy szczepionki są bezpieczne?

Bezpieczeństwo szczepionek Zaszczepione dziecko może spać spokojnie, gdyż jego szansa na zachorowanie na groźną chorobę jest minimalna.

Co może niepokoić?

Śpiący noworodek

Śpiący noworodek

Jak powinien rozwijać się noworodek? Ile powinien spać?

Wychowanie malucha

Jej dzieci zasną wszędzie. Mama publikuje urocze zdjęcia

Jej dzieci zasną wszędzie. Mama publikuje urocze zdjęcia

Śpiochy Małe dzieci, szczególnie gdy są zmęczone po całym dniu zabawy, potrafią zasnąć dosłownie wszędzie: na schodach, w wózku sklepowym, w toalecie (...) . Nie wierzysz? Obejrzyj zdjęcia, które na swój profil na Instagramie wrzuciła...

Dieta w ciąży

Fakty i mity o zdrowej diecie

Fakty i mity o zdrowej diecie

Późne posiłki powodują tycie Możesz spać spokojnie - to tylko mit. Nie ma rozstrzygających dowodów na to, że późne posiłki powodują przyrost wagi (...) porcje wysokokalorycznych dań. Aczkolwiek jedzenie zaraz przed pójściem spać...

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

uważać powinny szczególnie rodzice dzieci, które kilkakrotnie zostały już ugryzione. Przy kolejnym ukąszeniu mogą wystąpić u nich bowiem nudności (...) pod skórą człowieka. Powoduje to wysypkę, która uporczywie swędzi....