Czy dieta śródziemnomorska jest dobra dla dzieci?

Dieta śródziemnomorska uznawana jest za najzdrowszą dietę świata. Poleca się ją nie tylko osobom chcącym osiągnąć szczupłą sylwetkę, ale również tym, które chcą zdrowo się odżywiać. A czy mogą ją stosować dzieci?

Wydaje się, że w diecie śródziemnomorskiej nie ma nic, co mogłoby zaszkodzić naszym pociechom. W dużym skrócie bowiem obfituje ona w wiele wartościowych produktów, by wspomnieć choćby o warzywach i owocach, roślinach strączkowych, oliwie z oliwek i rybach.

A czy jest w niej miejsce na mleko, tak potrzebne najmłodszym? W tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej zaleca się przede wszystkim spożywanie jogurtów i innego rodzaju fermentowanych produktów mlecznych. Mleko w jadłospisie pojawia się stosunkowo rzadko. A dzieci przecież bardzo tego produktu potrzebują!

Podobnie jest z orzechami, które często zaleca się w ramach omawianej diety. A te, choć niezwykle zdrowe, są nie tylko silnymi alergenami, ale też – według Amerykańskiej Akademii Pediatrii – mogą być przyczyną zadławienia. I dlatego specjaliści zza oceanu zalecają, by włączyć je do diety dzieci dopiero, gdy ukończą one 4. rok życia.

I pozostaje również kwestia alkoholu. Lampka czerwonego wina według zwolenników diety śródziemnomorskiej jest niezbędna, by żyć przez długie lata w zdrowiu. W przypadku dzieci, podawanie im jakiegokolwiek napoju alkoholowego jest niezgodne z prawem.

Dieta św. Hildegardy - na czym polega i kto może stosować?

Dieta orkiszowa to doskonały sposób na oczyszczenie organizmu z metali ciężkich i toksyn. Metoda odżywiania polecana jest także parom, które starają się...

Zasady diety śródziemnomorskiej a zdrowie dzieci

Korzyści płynących z diety śródziemnomorskiej jest wiele: pozytywnie wpływa na pracę mózgu i układu krwionośnego, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej i cukrzycy typu 2. Dobrze działa również na koncentrację i pamięć.

Naukowcy przekonują zaś, że i dzieciom dieta śródziemnomorska przynieść może wiele korzyści. Przestrzeganie jej zasad zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, astmy i alergii. A są to problemy, z którymi zmaga się coraz większa liczba małych pacjentów na całym świecie. Zwłaszcza kwestia nadwagi jest szczególnie zauważalna,.

W Polsce już co czwarte dziecko zmaga się z nadmiarem kilogramów. W przyszłości może mieć to wpływ na rozwój cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Każde z tych schorzeń ma poważne konsekwencje zdrowotne i znacznie obniża jakość życia.

Dieta śródziemnomorska a ADHD

Niedawno w prestiżowym czasopiśmie „Pediatrics” ukazały się badania, z których wynika, że dieta śródziemnomorska może mieć korzystny wpływ na zmniejszenie objawów ADHD.

Do ich minimalizacji ma się przyczynić większe spożywanie warzyw, owoców i ryb, które dostarczają organizmowi wartościowych składników.

Zauważono, że dzieci w jadłospisie których królowały produkty w wysokim stopniu przetworzone, częściej wykazywały objawy nadpobudliwości i zaburzeń zachowania.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jakie mechanizm łączy niskiej jakości dieta z ADHD. Prawdopodobnie chodzi o niedobór niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, magnez lub kwasy omega-3, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju poznawczego i fizycznego.

Eksperci są jednak zdania, że dotychczas opublikowane badania nie są wystarczające. Trudno orzec, czy stosowanie diety śródziemnomorskiej złagodzi objawy ADHD.

Z pewnością jednak wprowadzenie do codziennego jadłospisu dziecka warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i ryb, wyjdzie mu na zdrowie.

Agnieszka Gotówka , 3 tygodnie temu

Żywienie malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Żywienie malucha
Żywienie malucha

Krzesełko Chicco I-Sit

Krzesełko Chicco I-Sit

Krzesełko do karmienia Chicco I-Sit jest przeznaczone dla dzieci już od 6 miesiąca życia.

Żywienie malucha

Ile powinno jeść dziecko?

Ile powinno jeść dziecko?

Ile dziecko powinno jeść? - pytanie to zadaje sobie niejedna mama, martwiąc się, że jej maluch zjada mniej niż dzieci w przedszkolu czy pociechy

Żywienie malucha

Czym jest neofobia żywieniowa?

Grymaszenie czy neofobia żywieniowa? Czy grymaszenie dziecka podczas posiłków to zawsze neofobia żywieniowa? Co oznacza ten skomplikowany termin, czym objawia się schorzenie i jak wprowadzać nowe pokarmy do diety małego niejadka?

Żywienie malucha

Produkty bezglutenowe idealne dla dziecka

Produkty bezglutenowe idealne dla dziecka

je do zdrowego odżywiania. Rodzic malucha, który cierpi na alergię na gluten albo celiakię, czyli trwałą nietolerancję glutenu, ma dodatkowo utrudnione zadanie

Żywienie malucha

Niebanalne przepisy na zupki dla dzieci

Niebanalne przepisy na zupki dla dzieci

maluch za każdym razem będzie zachwycony. Zupy to również wyjątkowo łatwe i tanie w przygotowaniu dania, które mogą być serwowane zarówno do obiadu

Żywienie malucha

Dlaczego warto pić kawę zbożową?

Dlaczego warto pić kawę zbożową?

Kawa zbożowa to nie tylko alternatywa dla klasycznej małej czarnej, której powinni unikać nadciśnieniowcy i dzieci. To również pyszny napój będący źródłem wielu cennych składników odżywczych. Warto sięgać po niego jak najczęściej, ponieważ przynosi organizmowi...