Cykl owulacyjny

Czas pomiędzy pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego a pierwszym dniem następnego krwawienia – czyli cykl miesiączkowy kobiety (inaczej menstruacyjny, owulacyjny, płciowy) – trwa około miesiąca. Może liczyć od 21 do 35 dni. Średnio wynosi 28 dni.

Przebieg cyklu miesiączkowego

 • Cykl rozpoczyna się od dnia wystąpienia krwawienia. W tym czasie błona śluzowa pęka i zostaje usunięta z macicy. Następnie gruczoły przysadki mózgowej produkują hormon FSH – hormon folikulotropowy. Powoduje on dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych (pęcherzyków Graafa) i produkowanie przez nich estrogenów. Te pobudzają błonę śluzową do regeneracji – rozpoczyna się stadium zwane fazą folikularną.
 • Kiedy estrogeny osiągną wysoki poziom, gruczoły przysadki ograniczają wydzielanie FSH i uwalniają LH. Hormon ten powoduje uwolnienie dojrzałego jajeczka z jajnika i rozpoczęcie owulacji. Wypustki jajowodu przechwytują jajeczko i przesuwają je w stronę macicy. W tym czasie naczynia krwionośne macicy, pod wpływem progesteronu wydzielanego przez ciałko żółte, poszerzają się i wypełniają krwią, przygotowując się na przyjęcie jajeczka. Rozpoczyna się faza lutealna, w której może dojść do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w ścianie macicy.
 • Jeśli do tego nie dochodzi – ciałko żółte zaczyna obumierać, spada poziom progesteronu we krwi, a naczynia krwionośne macicy kurczą się. Tkanka błony śluzowej zaczyna obumierać, następnie złuszcza się, co powoduje krwawienie. Następuje faza menstruacyjna.
 • Po kilku dniach błona śluzowa oczyszcza się i cały proces zaczyna się od początku.
 • Większość kobiet nie odczuwa, kiedy pęcherzyk pęka i jajeczko jest uwalniane z jajnika. Niektóre jednak doświadczają w momencie owulacji tępego bólu brzucha, trwającego cały dzień lub nawet dłużej, inne mają ostry skurcz, który szybko mija.

Polecane wideo:

Jak ustalić termin jajeczkowania?

Owulacja występuje około 14 dni przed pojawieniem się miesiączki. Aby ustalić termin owulacji należy wziąć pod uwagę długość cyklu danej kobiety, ponieważ dzień jajeczkowania u różnych kobiet jest inny. Jeśli cykl trwa 32 dni, to owulacja wypadnie w 18 dniu (32 – 14 = 18), przy cyklu 22-dniowym nastąpi już w 8 dniu (22 – 14 = 8). Przy nieregularnych cyklach trudno jest określić termin jajeczkowania.

Cykl miesiączkowy ma tylko kilka dni płodnych, podczas których może dojść do zapłodnienia – 3 dni przed owulacją i najwyżej 2 po. Komórka jajowa może zostać zapłodniona najwyżej w ciągu 24 godzin po opuszczeniu jajnika, a plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet 3 dni. Aby doszło do poczęcia, należy współżyć 2-3 dni przed owulacją i przez kolejne 4 dni. Częstsze współżycie niż raz dziennie nie jest wskazane, ponieważ zmniejsza się wtedy ilość plemników w nasieniu.

Określanie dni płodnych

Kobiety mogą określić swoje dni płodne same. Wskazuje na nie:

 • ból owulacyjny – niektóre kobiety doświadczają kłucia lub pobolewania po jednej stronie brzucha, w tym okresie również piersi mogą być bardziej wrażliwe na dotyk. Warto pamiętać, że nie u wszystkich kobiet pojawia się ten symptom, co nie znaczy, że kobiety mają cykle bezowulacyjne.
 • śluz szyjki macicy – w cyklu owulacyjnego jest on przejrzysty i ciągnie się jak kurze białko, poza tym gruczoły produkują go w tym okresie najwięcej. Poza owulacją – śluz jest biały, nieprzezroczysty.
 • zmiany szyjki macicy – podczas dni płodnych jest ona miękka, rozpulchniona i lekko podniesiona do góry. Zewnętrzne ujście szyjki jest otwarte. W okresie niepłodnym jest ona twarda, skierowana ku tyłowi, a ujście jest zamknięte. Kobieta może sama badać, czy w szyjce zachodzą zmiany poprzez włożenie do pochwy dwóch palców.
 • podwyższenie temperatury ciała – w czasie owulacji temperatura ciała wzrasta o co najmniej 0,2 st. Celsjusza. Wzrost temperatury można zauważyć, prowadząc specjalny wykres, na którym zapisuje się wyniki codziennego pomiaru temperatury. Mierzy się ją rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Wartość temperatury nanosi się na wykres. Wzrost temperatury o pół stopnia wskazuje na owulację. Jeśli temperatura się utrzymuje – kobieta jest w ciąży.
 • testy płodności – pozwalają one określić poziom hormonu rutenizującego (LH) w moczu, który jest wydzielany w dużych ilościach 24-48 godzin przed owulacją. Są one podobne do testów ciążowych – załączone do nich paski zmieniają kolor tuż przed rozpoczęciem owulacji.
Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Konturek S. Fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 978-83-89581-93-8
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Kaye P. Płodność, niepłodność, bezpłodność, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3926-9

Wyznaczanie dni płodnych

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wyznaczanie dni płodnych
Wyznaczanie dni płodnych

Tabletki antykoncepcyjne (zdjęcie)

Tabletki antykoncepcyjne (zdjęcie)

Prawie 85% kobiet, które prowadzą aktywne życie seksualne a nie stosują antykoncepcji, każdego roku zachodzi w ciążę.

Wyznaczanie dni płodnych

Elektroniczne testy owulacyjne

płodności. Są one szczególnie pomocne przy cyklach nieregularnych, bezowulacyjnych, lub takich, gdzie objawy dni płodnych są trudne to zaobserwowania (...) płytkę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. W przypadku...

Wyznaczanie dni płodnych

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa) to kalendarzyk małżeński. Dzięki wykorzystaniu tej metody wylicza się dni płodne i niepłodne kobiety (...) się od współżycia w dni płodne kobiety....

Wyznaczanie dni płodnych

Co to jest test owulacyjny?

komórki jajowej z jajnika oraz wydzielania hormonu luteinizującego (LH). Zwykle owulacja następuje 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki (...) prowadzonej diety, zwiększonej aktywności fizycznej. Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety...

Wyznaczanie dni płodnych

Żele wspomagające zapłodnienie

Żele wspomagające zapłodnienie

około 14 dni przed menstruacją bez względu na długość cyklu. Objawami owulacji mogą być tzw. **bóle owulacyjne** podbrzusza, które powstają na skutek (...) (w czasie owulacji bardziej lepka, obfita i przezroczysta). Taki śluz określa...

Wyznaczanie dni płodnych

Obserwacja cyklu

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres lub wprowadza do programu komputerowego.

Wyznaczanie dni płodnych

Kobieta w ciąży

Kobieta w ciąży

Kursy naturalnego planowania rodziny są przeznaczone przede wszystkim dla małżeństw, ale mogą w nich uczestniczyć także narzeczeni i osoby zainteresowane tym tematem. Podczas zajęć małżeństwa uczą się stosowania i działania metod objawowo-termicznych,...

Wyznaczanie dni płodnych

Planujesz dziecko? Sprawdź, jak rozpoznać dni płodne

Planujesz dziecko? Sprawdź, jak rozpoznać dni płodne

Dni płodne wypadają mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego. Aby je dokładnie obliczyć, należy znać długość swojego cyklu menstruacyjnego (...) oraz datę rozpoczęcia miesiączki. Dowiedz się, kiedy masz największe...

Wyznaczanie dni płodnych

Kiedy zajdę w ciążę?

, by doszło do zapłodnienia. Nawet u młodego, zdrowego małżeństwa szansa na poczęcie w płodne dni jest zaledwie 25 procentowa. Tylko niewielkiemu (...) zajść w ciążę Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę masz...