Ćwiczenia oddechowe przed porodem

Ćwiczenia oddechowe przed porodem mogą bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy oraz jej dziecka. Dzięki regularnemu dotlenianiu, poprawia się krążenie i ogólna kondycja organizmu. Nie bez znaczenia jest także pojemność oddechowa płuc. Ćwiczenia oddychania przyniosą najlepszy efekt, jeśli będą wykonywane rano i wieczorem.

Jak rozpocząć ćwiczenia przed porodem?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń trzeba pamiętać, że muszą być one odpowiednie dla konkretnego momentu ciąży. Inne ćwiczenia można wykonywać na samym początku ciąży, a inne tuż przed porodem. Dobrze jest je skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę lub instruktorem ze szkoły rodzenia.

Polecane wideo:

Do ćwiczeń nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Można jednak założyć luźne, wygodne i przewiewne ubranie i wybrać odosobnione, ciche pomieszczenie, co sprawi, że ćwiczącej nie będzie nic rozpraszać.

Oddychanie daje nam najwięcej tlenu, jeśli jest wykonywane przeponą. To oznacza, że podczas wdechu powinien unosić się brzuch, a nie klatka piersiowa. W początkowych miesiącach ciąży jest to jak najbardziej polecane. Później będzie to po prostu trudne, ze względu na rosnący płód.

Przykładowe ćwiczenia oddechowe przed porodem

Ćwiczenia można wykonywać na stojąco lub siedząco. W późniejszych etapach ciąży lepiej będzie ćwiczyć na siedząco, na podłodze lub wygodnym krześle, co nie obciąży kręgosłupa. Ćwiczenia oddychania mają za zadanie dotlenić organizm, a nie będzie to specjalne korzystne przy nieprzewietrzonym pokoju lub w dymie tytoniowym. Pokój, w którym odbędą się ćwiczenia musi być dobrze przewietrzony. Jeśli na dworze jest ciepło, można ćwiczyć na świeżym powietrzu.

Pierwsze ćwiczenie jest najprostsze. Siadamy lub stajemy prosto. Splatamy palce rąk. Podczas wdechu unosimy splecione ręce, wyprostowane w łokciach, nad głowę, podczas wydechu opuszczamy dłonie. Wdech wykonujemy nosem, wydech ustami (jeśli kobieta cierpi na zatkany nos w ciąży, może oddychać ustami). Staramy się wykonywać wszystko jak najwolniej, a powietrze z wdechu jak najdłużej utrzymać w płucach. Ćwiczenie powtarzamy dziesięć razy.

Innym ćwiczeniem, także połączonym z rozciąganiem, jest pochylanie się na boki z uniesionymi w górę rękami. Także w tym przypadku trzeba wykonywać ruchy powoli i zsynchronizować je z oddechem.

Można także ćwiczyć sam głęboki oddech, kontrolując tylko, czy jest wykonywany brzuchem, a nie klatką piersiową.

Zalety ćwiczeń oddechowych przed porodem

Zaletą ćwiczeń oddechowych jest przede wszystkim dotlenienie matki i dziecka. Wielu kobietom świadome oddychanie pomogło przezwyciężyć dolegliwości ciążowe, takie jak poranne mdłości czy bóle pleców. Ćwiczenia oddychania łagodzą stres i napięcie, które są, niestety, dość częste u kobiet w ciąży. Głębokie oddychanie pomaga także lepiej poradzić sobie z porodem i odczuwać mniej bólu niż przy płytkim oddychaniu. To naturalny sposób na łagodzenie bólu porodowego.

Najlepiej jest wykonywać ćwiczenia oddechowe rano i wieczorem. Ćwiczenia poranne pobudzą do działania i napełnią energią, a ćwiczenia wieczorne pozwolą się rozluźnić i dobrze spać.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Techniki oddechowe
Techniki oddechowe

Krzyk podczas porodu

(//parenting.pl/portal/fazy-porodu) zalicza się do naturalnych technik oddechowych służących (//parenting.pl/portal/porod-bez-bolu

Techniki oddechowe

Jak rodzić bez bólu?

łagodzenia bólu porodowego Do sposobów zwalczania bólu bez środków farmakologicznych należą: * ćwiczenia relaksacyjne i (//parenting.pl/portal/techniki (...) -oddechowe) (można je poznać w (//parenting.pl/portal/szkola-rodzenia)), ...

Etapy porodu naturalnego

Przygotowanie do porodu

ułatwić i skrócić. Wyjątkowo istotne dla przebiegu porodu naturalnego są (//parenting.pl/portal/cwiczenie-miesni-kegla), a także inne ćwiczenia (...) ), gdzie kobieta nauczy się między innymi (//parenting.pl/portal/techniki-oddechowe)...

Ćwiczenia w ciąży

Jakie ćwiczenia w czasie ciąży?

do porodu. Silne mięśnie i serce mogą ułatwić poród. Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc uśmierzyć ból porodowy. Jest to naturalny sposób na łagodzenie bólu (...) dziecka zależą przede wszystkim od działań,...

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Ćwiczenia po cesarce

Ćwiczenia po cesarce

) są ćwiczenia krążeniowe, przeciwzakrzepowe i oddechowe torem piersiowym. Gdy znieczulenie przestanie działać i pacjentka czuje swoje nogi, powinna zacząć (...) , ramiona wzdłuż tułowia. Ruch: unoszenie głowy, dotykając...

Przyczyny wcześniactwa

Przedterminowy poród

Przedterminowy poród

Poród przed terminem to inaczej poród przedwczesny. Porodem przedwczesnym określa się narodziny dziecka, które następują między 22. i przed ukończonym 37. tygodniem ciąży, czyli przed upływem 259 dnia ciąży.

Bóle kręgosłupa w ciąży

Ból pleców i żeber w ciąży

ból. Sposobami na tego rodzaju bóle są ćwiczenia rozciągające dla kobiet w ciąży, a także joga dla ciężarnych oraz techniki oddechowe i relaksacyjne (...) . Dlatego warto ćwiczyć techniki oddychania lub jogę dla kobiet...

Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w 1 trymestrze ciąży

oddechowe oraz korygujące nieprawidłową postawę, jak również ćwiczenia rąk i nóg w szerokim zakresie. Należy je wykonywać od początku ciąży (...) Ćwiczenia w ciąży to doskonały sposób na złagodzenie...

Emocje w ciąży

Obawy przed ciążą i porodem

Obawy przed ciążą i porodem

Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowa i niezwykła. Z kolei poród często kojarzy się z bólem oraz strachem. Co możesz zrobić, żeby to negatywne uczucie zmienić?