Cukrzyca – nowa epidemia wśród dzieci

Nietolerancja glukozy, czyli innymi słowy - cukrzyca, jest najszybciej postępującą chorobą w społeczeństwie. Przyczyną nietolerancji glukozy jest prawodopodobnie otyłość.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Chociaż chorobę tę kojarzymy głównie z osobami dorosłymi, to coraz częściej dotyka dzieci. Jak szacuje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, obecnie na cukrzycę choruje 347 milionów osób, a do 2035 roku będzie ich 592 miliony. Jak ochronić przed tym dziecko?

 

Polecane wideo:

Słodki zabójca

Jeszcze na początku lat 90. zapadalność na cukrzycę dzieci poniżej 15. roku życia wynosiła w Polsce ok. 4 przypadki na 100 tys. osób. Po kilku latach liczba ta wzrosła trzykrotnie! Rośnie zachorowalność zarówno na cukrzycę typu 1 (insulinozależną), jak i typu 2. W Polsce ok. 3 mln ludzi leczy się z powodu cukrzycy, ale szacuje się, że ok. 750 tys. jest nieświadomych choroby.

W 90 proc. przypadków chodzi o cukrzycę typu 2, która jest związana ze spożywaniem kalorycznej, bardzo przetworzonej żywności oraz z siedzącym trybem życia. Dotąd diagnozowano ją głównie u osób po 40. roku życia, ale coraz częściej choruje młodzież, a nawet małe dzieci.

Podczas zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą, amerykańscy eksperci przedstawili szokujący przypadek najmłodszego na świecie pacjenta z cukrzycą. To trzyletnia dziewczynka, która waży 35 kilogramów.

Trudno się dziwić, że chorują coraz młodsi. Jak wynika z raportu Instytutu Żywności i Żywienia, 22 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością, a to główne czynniki sprzyjające cukrzycy. Dlaczego? Kiedy tyjemy, organizm nie nadąża z produkcją wystarczającej ilości insuliny.

Profilaktyka w cukrzycy

Już od chwili poczęcia dziecka, przyszła mama może zadbać o jego prawidłowy rozwój, poprzez prowadzenie diety bazującej na warzywach i owocach, unikanie wysokoprzetworzonej żywności typu fast food, eliminację napojów gazowanych i słodyczy. Te same zasady powinniśmy wprowadzić do diety dziecka i od najmłodszych lat zachęcać je do aktywności fizycznej.

Nawyki żywieniowe dziecka kształtujemy od najmłodszych lat. Warto poświęcić 15 minut na przygotowanie pożywnego śniadania oraz zdrowych przekąsek do szkoły. Dbajmy o to, by pociecha spożywała pięć zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, z odpowiednią zawartością tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Dziecko, które je co 3-4 godziny, nie odczuwa głodu, stąd też są mniejsze szanse na to, że będzie podjadało coś kalorycznego.

Koniecznie powinniśmy wyeliminować z diety dziecka fast foody, ze względu na dużą zawartość tłuszczów trans i soli. Nie tylko doprowadzają do otyłości, ale także zaburzają prawidłową pracę organizmu młodego człowieka i... uzależniają! Im więcej frytek i hamburgerów w diecie, tym częściej dziecko będzie domagało się tłustych, smażonych potraw.

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka?

Do najbardziej typowych objawów cukrzycy u dzieci należy częste oddawanie moczu, także w nocy. Może dojść do tego, że dziecko zmoczy łóżko, chociaż wcześniej mu się to nie zdarzało. Jeżeli dziecko ciągle odwiedza toaletę, warto wykonać badania w kierunku cukrzycy.

Ponieważ diabetycy często oddają mocz, mają nadmiernie zwiększone pragnienie. Jest to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę: czy dziecko pije często, nawet napoje, które dotąd omijał? Czy wypija nawet dwie szklanki soku naraz i za chwilę znowu chce mu się pić? A może wstaje w nocy żeby się napić?

Ważnym objawem jest również ciągłe zmęczenie. Ponieważ insulina przenosi glukozę do krwi, dzięki czemu dostarcza energię całemu organizmowi, w przypadku cukrzycy cały ten proces zostaje zaburzony. Dziecko, które dotąd było aktywne, nagle na nic nie ma siły, jest ospałe i apatyczne. Zmęczenie może występować w ciągu godziny od spożycia posiłku bogatego w węglowodany.

Ze względu na fakt, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, musi pobrać paliwo z innych źródeł – przełącza się na produkcję ketonów, które powstają z tkanki tłuszczowej i mięśni – dziecko nagle zaczyna chudnąć. Symptomem cukrzycy jest także wilczy głód (wywołany niedoborem insuliny) albo brak apetytu. Kwaśnica jest już stanem zagrażającym zdrowiu i życiu dziecka, dlatego nie można przegapić symptomów tej choroby.

Pamiętaj, aby słuchać dziecka i nie bagatelizować kiedy skarży się np. na ciągłe przemęczenie. Warto wówczas wykonać badania. Szybka diagnoza, leczenie oraz odpowiednia dieta pozwolą na normalne życie mimo choroby.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Preparat Latopic

Preparat Latopic

Probiotyk Latopic zawiera trzy szczepy bakterii, które są bezpieczne dla polskiej populacji. Latopic jest pierwszym krokiem w alergii pokarmowej

Dziecięce choroby

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba

Znaczenie bólu Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia silnej bolesności zęba konieczna jest wizyta u stomatologa, który zasugeruje ewentualne leczenie przyczyny odpowiedzialnej za wywołanie...

Dziecięce choroby

Ruszył program badania słuchu u dzieci z terenów wiejskich

Czy wiesz, że aż 15 proc. dzieci może mieć zaburzenia słuchu? To oznacza, że co siódme dziecko niedosłyszy. W tym roku szkolnym zostanie przebadanych 165 tysięcy uczniów ze szkół podstawowych. Ogólnopolskim badaniem przesiewowym słuchu objęta będzie...

Dziecięce choroby

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

udało się jednak uratować wzrok dziewczynki. Jakie zmiany widoczne na zdjęciu mogą wskazywać na choroby oczu? Jaką chorobę może ujawnić zdjęcie dziecka (...) się coś niepokojącego. Zdarza się, że o****bjaw tzw. „białej źrenicy" wskazuje...