Cukrzyca – nowa epidemia wśród dzieci

Nietolerancja glukozy, czyli innymi słowy - cukrzyca, jest najszybciej postępującą chorobą w społeczeństwie. Przyczyną nietolerancji glukozy jest prawodopodobnie otyłość.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Chociaż chorobę tę kojarzymy głównie z osobami dorosłymi, to coraz częściej dotyka dzieci. Jak szacuje Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, obecnie na cukrzycę choruje 347 milionów osób, a do 2035 roku będzie ich 592 miliony. Jak ochronić przed tym dziecko?

Polecane wideo:

 

Słodki zabójca

Jeszcze na początku lat 90. zapadalność na cukrzycę dzieci poniżej 15. roku życia wynosiła w Polsce ok. 4 przypadki na 100 tys. osób. Po kilku latach liczba ta wzrosła trzykrotnie! Rośnie zachorowalność zarówno na cukrzycę typu 1 (insulinozależną), jak i typu 2. W Polsce ok. 3 mln ludzi leczy się z powodu cukrzycy, ale szacuje się, że ok. 750 tys. jest nieświadomych choroby.

W 90 proc. przypadków chodzi o cukrzycę typu 2, która jest związana ze spożywaniem kalorycznej, bardzo przetworzonej żywności oraz z siedzącym trybem życia. Dotąd diagnozowano ją głównie u osób po 40. roku życia, ale coraz częściej choruje młodzież, a nawet małe dzieci.

Podczas zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą, amerykańscy eksperci przedstawili szokujący przypadek najmłodszego na świecie pacjenta z cukrzycą. To trzyletnia dziewczynka, która waży 35 kilogramów.

Trudno się dziwić, że chorują coraz młodsi. Jak wynika z raportu Instytutu Żywności i Żywienia, 22 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością, a to główne czynniki sprzyjające cukrzycy. Dlaczego? Kiedy tyjemy, organizm nie nadąża z produkcją wystarczającej ilości insuliny.

Profilaktyka w cukrzycy

Już od chwili poczęcia dziecka, przyszła mama może zadbać o jego prawidłowy rozwój, poprzez prowadzenie diety bazującej na warzywach i owocach, unikanie wysokoprzetworzonej żywności typu fast food, eliminację napojów gazowanych i słodyczy. Te same zasady powinniśmy wprowadzić do diety dziecka i od najmłodszych lat zachęcać je do aktywności fizycznej.

Nawyki żywieniowe dziecka kształtujemy od najmłodszych lat. Warto poświęcić 15 minut na przygotowanie pożywnego śniadania oraz zdrowych przekąsek do szkoły. Dbajmy o to, by pociecha spożywała pięć zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, z odpowiednią zawartością tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Dziecko, które je co 3-4 godziny, nie odczuwa głodu, stąd też są mniejsze szanse na to, że będzie podjadało coś kalorycznego.

Koniecznie powinniśmy wyeliminować z diety dziecka fast foody, ze względu na dużą zawartość tłuszczów trans i soli. Nie tylko doprowadzają do otyłości, ale także zaburzają prawidłową pracę organizmu młodego człowieka i... uzależniają! Im więcej frytek i hamburgerów w diecie, tym częściej dziecko będzie domagało się tłustych, smażonych potraw.

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka?

Do najbardziej typowych objawów cukrzycy u dzieci należy częste oddawanie moczu, także w nocy. Może dojść do tego, że dziecko zmoczy łóżko, chociaż wcześniej mu się to nie zdarzało. Jeżeli dziecko ciągle odwiedza toaletę, warto wykonać badania w kierunku cukrzycy.

Ponieważ diabetycy często oddają mocz, mają nadmiernie zwiększone pragnienie. Jest to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę: czy dziecko pije często, nawet napoje, które dotąd omijał? Czy wypija nawet dwie szklanki soku naraz i za chwilę znowu chce mu się pić? A może wstaje w nocy żeby się napić?

Ważnym objawem jest również ciągłe zmęczenie. Ponieważ insulina przenosi glukozę do krwi, dzięki czemu dostarcza energię całemu organizmowi, w przypadku cukrzycy cały ten proces zostaje zaburzony. Dziecko, które dotąd było aktywne, nagle na nic nie ma siły, jest ospałe i apatyczne. Zmęczenie może występować w ciągu godziny od spożycia posiłku bogatego w węglowodany.

Ze względu na fakt, że organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, musi pobrać paliwo z innych źródeł – przełącza się na produkcję ketonów, które powstają z tkanki tłuszczowej i mięśni – dziecko nagle zaczyna chudnąć. Symptomem cukrzycy jest także wilczy głód (wywołany niedoborem insuliny) albo brak apetytu. Kwaśnica jest już stanem zagrażającym zdrowiu i życiu dziecka, dlatego nie można przegapić symptomów tej choroby.

Pamiętaj, aby słuchać dziecka i nie bagatelizować kiedy skarży się np. na ciągłe przemęczenie. Warto wówczas wykonać badania. Szybka diagnoza, leczenie oraz odpowiednia dieta pozwolą na normalne życie mimo choroby.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek u niemowląt wywołuje charakterystyczne objawy. Dziecko często pociera załzawione oczka, mruży je pod wpływem światła. To choroba

Dziecięce choroby

Śmiertelna diagnoza dla Tosi

Śmiertelna diagnoza dla Tosi

się. Podejrzenie porażenia nerwu twarzowego zaprowadziło nas na oddział neurologii dziecięcej. Byliśmy przestraszeni, jak wszyscy rodzice w szpitalu (...) choroby. Widząc, że zarejestrowano tylko 200 przypadków chorych...

Dziecięce choroby

Serduszko Franka

Serduszko Franka

Między radością z ujrzenia dwóch kresek na teście ciążowym a umieraniem ze strachu w oczekiwaniu na decyzję o operacji dającej Frankowi szansę na życie z własnym sercem minęły ponad 4 lata. W tym czasie rodzice usłyszeli wiele słów, które były jak krzyżyki...

Dziecięce choroby

Serduszko specjalnej troski

Serduszko specjalnej troski

Zosia ma mnóstwo zdjęć. Prawie na wszystkich towarzyszy jej szczery uśmiech. Jakby życie cieszyło ją "bardziej". Wszystko jest pretekstem do tego, by okazać radość. Docenia najdrobniejsze, życzliwe gesty. Nie pozostawia żadnego uśmiechu bez odwzajemnienia,...

Dziecięce choroby

Malutki Szymon walczy o życie. Konieczna jest operacja

Malutki Szymon walczy o życie. Konieczna jest operacja

Mam na imię Szymek, urodziłem się 24 października 2015 roku w 41 tygodniu ciąży. Jeszcze w brzuszku Mamusi nic nie wskazywało na to, że urodzę się z tak chorym serduszkiem. Byłem grzecznym noworodkiem dostałem 7, 8, 9 punktów Apgar. Lecz po chwili Pani...