Trwa ładowanie...

Coraz więcej nastolatków umiera na AIDS

 Sylwia Stachura
09.12.2015 14:28
Coraz więcej nastolatków umiera na AIDS
Coraz więcej nastolatków umiera na AIDS (Źródło: 123RF)

Niepokojące dane UNICEF: w ciągu ostatnich 15 lat liczba ofiar AIDS wśród małoletnich potroiła się. AIDS znajduje się na drugim miejscu wśród najczęstszych przyczyn śmierci nastolatków na całym świecie.

1. Nastolatki umierają na AIDS

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że wygrywamy walkę z epidemią HIV/AIDS, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Z danych przedstawionych przez UNICEF wynika, że na skutek zakażenia wirusem HIV umiera obecnie trzy razy więcej nastolatków niż 15 lat temu. 

Większość małoletnich została zakażona wirusem jako niemowlęta. Obecnie AIDS jest główną przyczyną śmierci w grupie osób między 10. a 19. rokiem życia w Afryce i drugą najczęstszą na całym świecie. Z danych UNICEF wynika, że tylko w tej grupie wiekowej śmiertelność nie maleje, a rośnie.

Skąd wynika taka sytuacja wśród nastolatków? Większość obecnych ofiar AIDS to młodzi ludzie, ponieważ kilkanaście lat temu bardzo mało seropozytywnych ciężarnych i młodych matek otrzymywało leki antyretrowirusowe. Dochodziło więc do przenoszenia zakażeń z matek na dzieci.

Zobacz film: "HIV"

Wiele z dzisiejszych nastolatków nawet nie wie, że są nosicielami wirusa i mogą chorować na śmiertelną chorobę, jaką jest AIDS. Obecnie na świecie żyje ponad dwa miliony nastolatków w wieku 15-19 lat z wirusem HIV. Ponad połowa z nich jest mieszkańcami zaledwie sześciu krajów: RPA, Nigerii, Kenii, Indii, Mozambiku i Tanzanii. Co godzinę wirusem HIV zaraża się 26 nastolatków. 

Alarmujące są również dane na temat młodszych dzieci – obecnie aż 2,6 miliona jest zakażonych wirusem HIV. Tylko 1/3 z nich otrzymuje leki.

2. Jak walczyć z epidemią?

Od 2000 roku udało się zapobiec ponad milionowi zakażeń z matek na dzieci, a śmiertelność dzieci poniżej 4. roku życia spadła o 60 proc. To duży sukces, ale wciąż należy walczyć z HIV. W jaki sposób?

UNICEF zwraca uwagę na potrzebę przeprowadzania testów na obecność wirusa HIV wśród noworodków, podawanie leków antyretrowirusowych zakażonym matkom oraz zapewnienie preparatów dzieciom i młodzieży, które zostały zainfekowane.

Poza tym wciąż należy szerzyć wiedzę na temat profilaktyki HIV i AIDS, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Dzięki temu będzie można zmniejszyć liczbę zakażeń i skutecznie zahamować epidemię w Afryce i na całym świecie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze