Co zrobić, by nie paść ofiarą nieuczciwego mechanika?

Usterki mogą pojawić się nawet w nowym aucie, dlatego warto mieć namiary na dobrego, uczciwego mechanika. W kwestii wyboru specjalisty od napraw samochodu polegamy zwykle na radach znajomych, ale numer telefonu do sprawdzonego fachowca nie wystarczy, by czuć się pewnie. Warto pamiętać, że w przypadku usterek samochodowych egzamin zdaje tylko zasada ograniczonego zaufania.

Umowa z serwisem samochodowym

Dla wielu kierowców usterki w aucie to przysłowiowa czarna magia. Gdy oddają samochód do serwisu, kamień spada im z serca, wierzą bowiem, że ich auto znalazło się w dobrych rękach.

Polecane wideo:

Kiedy przychodzi pora odbioru pojazdu, nierzadko okazuje się, że fachowiec wykrył inną (zwykle bardzo groźną!) usterkę i w trosce o dobro właściciela auta od razu ją usunął, oczywiście za dodatkową opłatą. Niespodzianek może być więcej – znaczny ubytek paliwa, podejrzanie wysoki przebieg auta, a nawet braki w wyposażeniu samochodu to, niestety, dość częste zjawisko.

Jak się przed nim ustrzec? Jeśli musisz oddać swoje auto do warsztatu, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • W chwili oddania samochodu w ręce mechanika sporządź protokół zdawczo-odbiorczy (koniecznie w dwóch identycznych egzemplarzach!). W protokole powinny znaleźć się następujące informacje: lista zleconych usterek, dodatkowe wyposażenie auta, stan paliwa, przebieg auta.
  • Opróżnij bagażnik i wszystkie schowki.
  • Podpisz umowę o dzieło z serwisem – jako zamawiający dzieło (naprawę samochodu) jesteś zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia, jeśli strona przyjmująca zamówienie (warsztat samochodowy) dokona naprawy. Jasno określ, że bez twojej zgody serwis nie może usuwać żadnych usterek wykraczających poza początkowe ustalenia. Ponadto zawrzyj klauzulę zakazującą wyjeżdżania twoim samochodem poza teren zajmowany przez dany serwis samochodowy. Ustal również granice odpowiedzialności kontraktowej (wynikającej z nieprawidłowego wykonania lub niewykonania umowy) oraz deliktowej (związanej z czynem niezawartym w umowie lub zabronionym).
  • Rozważ skorzystanie z monitoringu pojazdów.
  • Przy odbiorze auta spisz protokół i sprawdź, czy nie doszło do otarć, rys lub wgnieceń w karoserii. Wpisz informacje o dodatkowym wyposażeniu, stanie zbiornika paliwa i przebiegu auta. Nie omieszkaj sprawdzić, czy części samochodowe wypisane na fakturze VAT odpowiadają podzespołom wymienionym w aucie.

Skrupulatna weryfikacja działań mechanika może sprawiać wrażenie typowego objawu nadgorliwości, ale w praktyce pozwala na uniknięcie wysokich kosztów i nieprzyjemnych sytuacji.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 10 miesięcy temu

8
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Komfortowa podróż

Komfortowa podróż

Przestronne wnętrze nowego Citroëna C4 Picasso Dzięki zastosowaniu platformy modułowej wnętrze samochodu jest przestronne, co zapewnia komfortową jazdę.

Moto Parenting

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Sterowaniem za pomocą dotykowego tabletu Sterowanie zestawem głośnomówiącym w nowej wersji Citroëna C4 Picasso jest szybkie i bardzo wygodne.Obsługa klimatyzacji w nowym Citroënie C4 Picasso Dwustrefowa klimatyzacja również jest obsługiwana za pomocą...

Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Tapicerka - ważna sprawa

- Kupujemy nowy samochód - zadecydowała żona. Rzeczywiście nasze BMW serii 3 ma już kilka lat - był to ukochany samochód, kiedy zaczynaliśmy życie małżeńskie. Teraz jesteśmy rodzicami Jasia (7 lat) i Małgosi (4 lata). Wszyscy uwielbiamy aktywnie spędzać...

Moto Parenting

Wybór używanego kombi dla rodziny

przypadku zapewniają znaczną ilość miejsca – zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Następnym atutem opisywanych przez nas aut są koszty. Kompaktowe

Moto Parenting

Bezpieczna jazda jesienią

Pogoda nie daje się nam jeszcze we znaki, ale nie sposób nie zauważyć, że jesień zadomowiła się na dobre. Już wkrótce temperatura powietrza zacznie stopniowo spadać, a ciepłe kurtki staną się nieodzowne w chłodne, deszczowe dni. Zmiana aury ma wpływ nie...

Moto Parenting

Jak usunąć brzydkie zapachy z auta?

W samochodzie spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto zadbać o przyjemne warunki do jazdy. Świeży zapach w aucie to podstawa - niestety, nie w każdym samochodzie unosi się woń kwiatów. Jeśli w twoim aucie czuć dym papierosowy, stęchliznę, pleśń lub...