Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Czekając na maleństwo, każda mama bacznie obserwuje zmiany swojego organizmu. Ciąża człowieka to okres czterdziestu tygodni. Bardzo często lekarze dzielą go na dziewięć miesięcy lub trzy trymestry, z których każdy trwa także po trzy miesiące. Na koniec ciąży następuje poród, czyli czas, kiedy dziecko opuszcza brzuch mamy i przychodzi na świat. Termin porodu określany jest najczęściej na podstawie ostatniej miesiączki i jest terminem umownym.

Polecane wideo:

1. Pierwszy trymestr

1.1. Pierwszy miesiąc

Kiedy kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, z ciekawością śledzi jego rozwój. Lekarze często tłumaczą przyszłym mamom, że ciąża to nie tylko czas oczekiwania, ale także współtworzenie dziecka – przebieg całej ciąży i to jak będziesz funkcjonować ma ogromny wpływ na dziecko. W pierwszym miesiącu ciąży zapłodniona komórka jajowa, choć maleńka, zawiera wszystkie niezbędne informacje genetyczne, takie jak: płeć, kształt nosa itp. Na tym etapie dziecko, a właściwie zarodek, wędruje wzdłuż jajowodu. Z godziny na godzinę liczba komórek wzrasta. Po około tygodniu dociera do macicy i tam tworzy sobie przytulne gniazdko do dalszego rozwoju.

Pierwszym pokarmem, jaki dziecko czerpie z organizmu mamy, jest cukier. To dzięki niemu maleństwo rośnie każdego dnia. Komórki tworzące zarodek różnicują się poprzez podział na te, które są odpowiedzialne za płeć, za organy itp. Trzynastodniowemu embrionowi zawiązuje się układ nerwowy. Od chwili poczęcia, co i po którym rodzicu dziecko odziedziczy jest już przesądzone. W tym czasie dziecko osiąga wzrost około pięciu milimetrów. W drugim miesiącu ciąży rozwój narządów przyśpiesza. Pierwszym narządem, który zaczyna pracować jest serce. Dzieje się to już dwadzieścia jeden dni od zapłodnienia.

1.2. Drugi miesiąc

Potem wykształcają się przedsionki i komory oraz pierwsze własne komórki krwi. W tym czasie embrion przypomina kształtem laseczkę z zaznaczoną głową i mózgiem. Powstają zawiązki żołądka, jelit, płuc, wątroby itp. Istotne jest też, że narządy, takie jak uszy czy nos, powoli przybierają właściwy kształt. W siódmym tygodniu u dziecka wykształca się zmysł dotyku, ma zawiązki zębów mlecznych, szczęki i podniebienia. Powstają palce, a układ nerwowy i mięśniowy zaczyna pracować. W tym okresie dziecko ma półtora centymetra wzrostu i waży trzy gramy.

1.3. Trzeci miesiąc

W trzecim miesiącu maleństwo zaczyna przypominać dziecko, a jego głowa stanowi połowę długości jego ciała. Można zaobserwować indywidualne cechy. Pojawiają się struny głosowe, żołądek wydziela soki trawienne, trzustka – insulinę, a nerki wychwytują kwas moczowy. Ciało małego człowieczka pokrywa mieszek płodowy, a na palcach powstają paznokcie. W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko prostuje plecy, umie się przeciągać, podskakiwać, wymachiwać kończynami, obracać głowę, ruszać palcami rąk i nóg.

Dziecko jest bardzo ruchliwe, choć przyszła mama jeszcze tego nie odczuwa. Wzrost dziecka po trzech miesiącach wynosi osiem centymetrów, a waga piętnaście gramów. Jeśli chodzi o organizm kobiety, to zmienia się tylko poziom hormonów, który poprzez swój wzrost powoduje niemiłe dolegliwości, takie jak: zmęczenie, mdłości, ospałość, zwiększony apetyt, zmiany nastrojów oraz częste chodzenie do toalety. Ciało natomiast nie zmienia się wcale, poza wzrostem temperatury do 37°C. Wstrzymuje się okres, powiększa biust oraz brzuszek. W tym okresie należy szczególnie pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa oraz badaniach. Nie należy brać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Zakaz dotyczy również picia alkoholu, palenia papierosów oraz wszelkich używek, a co ważniejsze należy zdrowo się odżywiać.

2. Drugi trymestr

2.1. Czwarty miesiąc

W czwartym miesiącu ciąży wszystkie narządy dziecka pracują, ale nadal jest uzależniony od mamy. Pośrednikiem jest tu łożysko, dzięki któremu dziecko otrzymuje pokarm i tlen. Dziecko rośnie szybko, a jego serce przepompowuje około trzydzieści litrów krwi. Poprawa krążenia sprawia, że kolor skóry dziecka staje się różowy. W tym okresie rosną brwi, rzęsy oraz włosy na głowie, a na palcach pojawiają się linie papilarne. Po raz pierwszy słyszy bicie serca mamy, wzrok reaguje na światło. Od około piętnastego tygodnia skóra dziecka reaguje na dotyk, a pod koniec miesiąca przyszła mama może odczuwać pierwsze kopnięcia. Dziecko w tym czasie osiąga piętnaście centymetrów i waży dwadzieścia dekagramów.

2.2. Piąty miesiąc

W piątym miesiącu dziecko uczy się spać i czuwać. Czuje zmiany temperatury, słyszy coraz więcej dźwięków i rozpoznaje smaki, a mama odczuwa jego ruchy. W tym miesiącu można rozpoznać za pomocą badania USG płeć dziecka. Wzrost dziecka osiąga już dwudziestu pięciu centymetrów zaś waga czterdziestu dekagramów.

2.3. Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu ciąży układ nerwowy dojrzewa bardzo szybko, a dziecko przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy. Nabiera odruchów typowych dla dziecka, takich jak ssanie. Kostnieje szkielet i powstają zawiązki zębów stałych. Ciało dziecka jest pokryte mazią płodową. Po raz pierwszy otwiera oczy. Jego rozmiary zwiększają się do pół kilograma, a wzrost wynosi dwadzieścia osiem centymetrów. Mamie znacznie powiększa się brzuszek, odczuwa ruchy dziecka, włosy stają się gęstsze, a ty nabierasz pewności siebie i energii. W żyłach krąży więcej krwi, przyśpiesza serce, mogą wystąpić plamy na skórze, zgaga, hemoroidy lub żylaki. Każda kobieta w drugim trymestrze ciąży powinna pamiętać, aby nadal chodzić na kontrolne wizyty do lekarza, dostosować garderobę do figury, nie przeciążać się, dużo odpoczywać, ale rezygnować ze spacerów lub ćwiczeń. Należy także zadbać o skórę brzucha i piersi.

Rozwój płodu - 40 tydzień

Płód w 40 tygodniu ciąży.

3. Trzeci trymestr

3.1. Siódmy miesiąc

W siódmym miesiącu dziecko zaokrągla się, ponieważ nabiera tłuszczyku, który chroni go przed chłodem. Maluch odczuwa ból i wówczas, kiedy mama pali w ciąży dziecko może boleć, np. głowa. Dziecko posiada także marzenia senne, które odczuwane są dla niego, jako przyjemności. Wzrost dziecka osiąga czterdzieści centymetrów, a waga ponad kilogram.

3.2. Ósmy miesiąc

W ósmym miesiącu ciąży dziecko staje się bardzo ruchliwe z powodu zmniejszania się jego dotychczasowego lokum. Zwiększa się mózg pozwalając tym samym maluchowi na umiejętność myślenia. Organy wewnętrzne kończą dojrzewanie. U chłopców jądra zsuwają się do moszny, a u dziewczynek jajniki produkują hormony. Wielkość dziecka wynosi czterdzieści pięć centymetrów, a waga dwa kilogramy.

3.3. Dziewiąty miesiąc

W ostatnim, dziewiątym miesiącu ciąży dziecko odbywa ostatnie przygotowania do wyjścia na świat. Narządy wszystkie są w pełni wykształcone, a ono samo posiada własny rytm biologiczny. Jego ruchy są mocniejsze, a podczas kopania w brzuch widać wyraźnie jego stopy. Osiąga wówczas rozmiary około pięćdziesięciu trzech centymetrów i waży trzy kilogramy, choć zdarzają się dzieci większe i cięższe. Brzuch mamy staje się ogromny i przeszkadza. Piersi się powiększają, trudno jest się poruszać, mogą wystąpić obrzęki nóg. Mama jest rozdrażniona i niespokojna. Taki stan utrzymuje się aż do rozwiązania.

Należy pamiętać, aby kontynuować wizyty u ginekologa, odwiedzić dentystę lub w razie innych zmian udać się do odpowiedniego specjalisty. Należy być już przygotowanym na rozwiązanie, tzn. mieć spakowane niezbędne rzeczy do szpitala.

Polecane wideo:

Sylwia Michalczyk, 11 miesięcy temu
Komentarze

dyskusje na forum

Kiedy co?

młoda_mama17 • ostatni post 3 miesiące temu

5

ciąża

~malinka92 • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu
Ciąża miesiąc po miesiącu

Ciąża od a do z

Ciąża od a do z

Marzeniem większości kobiet jest posiadanie dziecka. Nie każdej udaje się to od razu, a jeśli nawet starania zakończą się powodzeniem, zdarza się, że dopadają nas sytuacje, w których tracimy pewność siebie, zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości.

Ciąża miesiąc po miesiącu

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Jest to czas, w którym z jednej strony ciąża nie jest jeszcze widoczna (...) zaburzyć jego rozwój. To właśnie w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka powstają bowiem wszystkie układy i narządy wewnętrzne w kolejnych miesiącach

Ciąża miesiąc po miesiącu

3 miesiąc ciąży

. W razie niejasności w rozwoju płodu lekarz może zlecić wykonanie badań prenatalnych. Rady dla kobiet w trzecim miesiącu ciąży Zobacz także: 1 miesiąc ciąży (...) ciąży 9 miesiąc ciąży W trzecim miesiącu ciąży mogą dokuczać częste bóle głowy. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. By złagodzić ból głowy warto często odpoczywać, unikać stresujących sytuacji i stosować techniki relaksacyjne. Męczące mogą być również krwawienia z nosa. Śluzówka nosa jest obrzmiała, przekrwiona i delikatna z powodu wzrostu estrogenów i progesteronu we krwi. Pomóc może nawilżacz powietrza oraz stosowanie kropli do nosa z roztworem soli morskiej. Jeśli wystąpi krwawienie, należy pochylić się do przodu w pozycji siedzącej i przez pięć minut uciskać nozdrza palcami. Inne dolegliwości trzeciego miesiąca ciąży to skurcze łydek, bóle nóg oraz zaparcia. Kurcze łydek wiążą się z niedoborem magnezu i potasu. Warto powstrzymać się od picia kawy i herbaty, gdyż napoje te utrudniają ich wchłanianie. Bóle nóg w ciąży mogą sugerować kłopoty z żylakami, dlatego należy unikać długiego siedzenia lub stania i starać się wypoczywać z nogami lekko uniesionymi do góry. Problemy z zaparciami wynikają natomiast ze zwolnionej perystaltyki jelit. By ułatwić wypróżnianie się, pij dużo płynów, unikaj słodyczy i spożywaj produkty bogate w błonnik. Odpowiednia dieta w ciąży to klucz do dobrego samopoczucia. Joanna Krocz

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 3 trymestrze

Trzeci trymestr to końcowy etap rozwoju dziecka. Z każdym dniem zwiększa się szansa przeżycia dziecka poza organizmem matki. W ciągu tych ostatnich miesięcy kobieta doświadcza niebolesnych skurczów macicy - dostosowuje się ona do wielkości dziecka. Nie są to jednak skurcze porodowe. Dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Rozwój płodu w VII miesiącu Dwudziesty siódmy tydzień rozpoczyna ostatni trymestr ciąży. Dziecko skulone ma 24 cm, wyprostowane 34 cm. Siatkówka oka przybiera swój ostateczny kształt, a powieki się otwierają. W dwudziestym ósmym tygodniu dziecko nadal jeszcze nie gromadzi tkanki tłuszczowej, choć jego waga wzrosła o 100 g. Na powierzchni mózgu formują się bruzdy i zwoje. Na głowie pojawiają się ciemne włoski. System nerwowy w dwudziestym dziewiątym tygodniu jest już rozwinięty. Dziecko bardzo szybko reaguje na bodźce. Bardzo dużo także śni - ma marzenia senne. Naukowcy podejrzewają, że wtedy mózg dziecka ćwiczy przetwarzanie danych. Płod ma 1250 g i mierzy 26 cm, a wyprostowane 37 cm. W macicy dziecko nie ma już dużo miejsca w trzydziestym tygodniu, dlatego jego ruchy są mniej silne. Przyjmuje pozycję embrionalną. Większość dzieci odwrócone jest już głową do dołu. U chłopców jądra zaczynają zstępować do moszny. Dziecko waży 1300 g i zwinięte ma 27 cm. Pod koniec siódmego miesiąca następuje duży skok wagi - do 1600 g, a wzrost powiększa się o kolejny centymetr. Gromadzony tłuszcz chroni dziecko przed utratą ciepła i reguluje temperaturę ciała. Dzięki niemu wygładza się nieco także skóra. Rozwój płodu w VIII miesiącu W trzydziestym drugim tygodniu płuca są już gotowe do podjęcia pracy, włączą się jednak dopiero po porodzie. Waga dziecka znów gwałtownie rośnie - do 1800 g, w brzuchu mu ciasno, a jego ruchy są dla matki bolesne. W ostatnich tygodniach ciąży waga dziecka rośnie tylko dzięki coraz grubszej tkance tłuszczowej. Dziecko mierzy 29cm (41cm z wyprostowanymi nogami). Matka odczuwa ciężar ciąży, ma obrzęki, bóle pleców. W trzydziestym trzecim tygodniu źrenice dziecka wykształcają odruch zwężania się. Jego skóra jest gładka, różowa. Waga sięga 2 kg, a wzrost powiększyły się o kolejne 3 cm. W ostatnich tygodniach ciąży rozwój płodu ulega spowolnieniu. Przybiera tylko na wadze - w trzydziestym czwartym tygodniu ma ok. 2300 g i 32 cm długości - i ćwiczy płuca. W trzydziestym piątym tygodniu dziecko nadal powiększa swoją wagę - ma ponad 2,5 kg i 33 cm, gdy jest zwinięte. Wypełnia cały brzuch i kobieta ma trudności z oddychaniem, ponieważ może uciskać przeponę, pojawia się zgaga w ciąży i częste wizyty w toalecie. 2800 g i 34 cm to wielkość dziecka w trzydziestym szóstym tygodniu. Brązowa tkanka tłuszczowa nagromadziła się wokół narządów wewnętrznych, a biała pod skórą. Meszek zanika, jak również maź płodowa. Dziecko połyka je - rozwinie się z nich smółka w jelitach. Główka dziecka może obniża się. Ważne są badania prenatalne w trzecim trymetrze ciąży. Rozwój płodu w IX miesiąc W trzydziestym siódmym tygodniu wyprostowane dziecko ma 47 cm i waży prawie 3 kg. Jego płuca są gotowe do oddychania. Jeśli poród nastąpi w kolejnym tygodniu, będzie to już poród o czasie. Następny tydzień to kolejne 100 g więcej na wadze. Główka dziecka wstawia się w miednicę. W trzydziestym dziewiątym tygodniu dziecko jeszcze zwiększa masę o 150 g. Już niedługo pojawią się oznaki porodu. W czterdziestym tygodniu dziecko ma ok. 50 cm, waży ok. 3500 kg i jest gotowe do porodu. Gdy przyjdzie na to czas, wysyła sygnał uruchamiający procesy hormonalne. Eisenberg A (...) ., Ciąża

Ciąża miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka w 1 trymestrze

się z dzieckiem w II i III miesiącu ciąży, przeczytaj poniższy artykuł. Rozwój dziecka w II miesiącu ciąży Drugi miesiąc ciąży rozpoczyna się pięć (...) się nadal bardzo szybko – powstają jego półkule i międzymózgowie. Rozwój dziecka w III miesiącu ciąży Od dziesiątego tygodnia zarodek nazywany

Ciąża miesiąc po miesiącu

Wszystko o ciąży

antykoncepcji. Zwracam uwagę na słowo „regularnego". Często pacjentki przychodzą zaniepokojone brakiem ciąży, a po krótkiej rozmowie okazuje się, że mąż (...) często wyjeżdża w delegacje albo z innych przyczyn współżycie w okresie owulacji nie odbywa się co miesiąc. Po tym czasie rozpoczyna się diagnostykę

Ciąża miesiąc po miesiącu

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to twoja ostatnia prosta. Teraz obserwujesz, jak twój brzuch rośnie w niebywałym tempie. Jest to spowodowane głównie (...) intensywnym wzrostem dziecka, które powiększa wszystkie swoje wymiary. Pod koniec ciąży, szczególnie szybko zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej twojego

Ciąża miesiąc po miesiącu

1 miesiąc ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to tajemniczy czas rozwoju nowego życia w łonie kobiety, o którego istnieniu często nawet jeszcze nie wiadomo. Najbardziej (...) . Jakie dolegliwości są charakterystyczne dla pierwszego miesiąca ciąży? Niektóre kobiety w pierwszym miesiącu ciąży czują się lepiej niż zwykle. Większość

Ciąża miesiąc po miesiącu

5 miesiąc ciąży

, czyli skurcze przepowiadające. Rady dla kobiet w piątym miesiącu ciąży Zobacz także: 1 miesiąc ciąży 2 miesiąc ciąży 3 miesiąc ciąży 4 (...) miesiąc ciąży 5 miesiąc ciąży 6 miesiąc ciąży 7 miesiąc ciąży 8 miesiąc ciąży 9 miesiąc ciąży W piątym miesiącu ciąży należy dbać

Ciąża miesiąc po miesiącu

8 miesiąc ciąży

płodu. Rady dla kobiet w ósmym miesiącu ciąży Zobacz także: 1 miesiąc ciąży 2 miesiąc ciąży 3 miesiąc ciąży 4 miesiąc ciąży 5 (...) Ósmy miesiąc ciąży to już poważne myślenie o zbliżającym się porodzie. Przyszła mama odczuwa skutki dźwigania ciężkiego brzuszka: bóle krzyża