Ciąża bez objawów - czy to możliwe?

Brak miesiączki, wymioty, nudności, zwiększony apetyt, ból piersi – między innymi po tych objawach można poznać, że kobieta jest w ciąży. Są jednak takie sytuacje, gdy wymienione symptomy nie występują, chociaż dziecko się rozwija.

Nierozpoznanie lub wyparcie

Powodem występowania objawów ciąży są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Ciało nagle musi na nowo nauczyć się funkcjonować i zanim to zrobi, potrzebny jest mu czas na przyzwyczajenie się do zmian. Stąd np. nudności i wymioty.

Polecane wideo:

Jednak, jak podają naukowcy z "Journal of the Royal Society of Medicine" jedna na 475 kobiet nie odczuwa ciąży przez wiele tygodni. Dowiaduje się o tym najczęściej dopiero po piątym miesiącu. Jedna na 2500 kobiet pozostaje z kolei w niewiedzy do chwili rozpoczęcia akcji porodowej. Jak to możliwe?

W terminologii ginekologicznej funkcjonuje pojęcie ciąży nierozpoznanej oraz ciąży wypartej. Ta druga występuje, gdy kobieta nie chce przyjąć do wiadomości, że zostanie matką. Wypiera to ze swojej świadomości tak skutecznie, że wszelkie zmiany hormonalne zachodzą prawie niezauważalnie i nierzadko nie potrafi wykryć ich nawet test ciążowy. Jest to jednak bardzo rzadki przypadek, najczęściej związany z zaburzeniami psychicznymi.

Ciąża nierozpoznana występuje częściej. Gdy organizm kobiety nie daje żadnych sygnałów o zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy oraz o jego rozwoju – mówimy o ciąży nierozpoznanej ukrytej.

Ważny poziom hCG

Pierwszym symptomem, który może świadczyć o ciąży, jest opóźniająca się miesiączka. Większość kobiet wykonuje w tym momencie test, który można kupić w aptece lub drogerii. Wykrywa on w moczu obecność hormonu hCG, gonadotropiny kosmówkowej, który wydzielają tkanki zarodka we wczesnym stadium ciąży. Takie testy są bardzo czułe na obecność hormonu i wskazują ciążę w 99,9 proc. przypadków. Zdarza się jednak, że poziom hCG jest u ciężarnej tak niski, że test go nie wykryje.

Zaskoczenie ciążą wiele kobiet zrzuca na karb nieregularnych miesiączek. Najczęściej dzieje się tak w przypadku bardzo młodych mam, nieznających jeszcze dobrze rytmu swojego cyklu lub u pań zmagających się z zespołem policystycznych jajników czy też innymi zaburzeniami hormonalnymi. Wiele z nich o ciąży dowiaduje się dopiero, gdy rosnącego brzucha nie da się już zrzucić na karb przejedzenia, a ruchów dziecka na złą perystaltykę jelit.

Również kobiety z otyłością mogą mieć problemy z zauważeniem ciąży – często występują u nich nieregularne cykle i wahania wagi.

Zdarza się także, że u ciężarnej kobiety poziom gonadotropiny kosmówkowej może utrzymywać się na tak niskim poziomie, że będzie to sprzyjało niskiej wadze. Częstą konsekwencją jest również niedowaga u noworodków.

Dieta, która uwolni cię od porannych mdłości

Gdy się obudzisz, zjedz pierwszą, lekką przekąskę. Następnie spożywaj posiłki regularnie co 2-3 godziny.

Z poziomem hCG związane są również poranne mdłości i wymioty. U kobiet, u których hormon ten utrzymuje się na wysokim poziomie, najbardziej charakterystyczne objawy ciąży wystąpią prawie zawsze. Natomiast nie doświadczą ich te, u których gonadotropina kosmówkowa utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Co zrobić, gdy brak charakterystycznych objawów, a przypuszczasz, że jesteś w ciąży? Udaj się do lekarza. Ten powinien zlecić badania poziomu gonadotropiny kosmówkowej, które wykonasz w laboratorium.

Ewa Rycerz, 12 miesięcy temu

Objawy ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Objawy ciąży
Objawy ciąży

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

Ciąża bez objawów - jak to możliwe?

się o tym dopiero wtedy, gdy zaczyna rodzić. Jak to możliwe? Zobacz także: Objawy ciąży w pierwszych tygodniachNierozpoznanie a wyparcie W terminologii (...) są również poranne mdłości i wymioty. U kobiet, u których...

Objawy ciąży

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży

z najczęstszych problemów kobiet w ciąży. Pojawia się w III trymestrze ciąży, często towarzyszą im również inne objawy, np. zmęczenie, ciężkość nóg i ból (...) Problemy w ciąży Ciąża...

Objawy ciąży

Łożysko w ciąży

. Z każdym tygodniem można dostrzec i poczuć objawy fizyczne ciąży i zaobserwować rozwój płodu w brzuchu matki. Łożysko odgrywa ogromną rolę w czasie (...) Ciąża jest niezwykłym czasem w życiu każdej...

Objawy ciąży

Niepokojące objawy ciąży

Niepokojące objawy ciąży

się już o (//parenting.pl/portal/objawy-poronienia), tylko o porodzie przedwczesnym) oraz choroby szyjki macicy, w tym nowotwór. ## Ból brzucha w ciąży (//parenting.pl (...) Ciąża to szczególny czas...

Objawy ciąży

Zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej

Zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej

Ciąża po ciąży pozamacicznej jest możliwa, jednak wywołuje u kobiet zrozumiały niepokój. Ciąża ektopowa jest dla kobiety trudnym przeżyciem, a także stanem wymagającym poważnej operacji usunięcia ciąży.

Objawy ciąży

Powiększony brzuch w ciąży

Powiększony brzuch w ciąży

Powiększeniem brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest wolniejsza praca jelit, spowodowana wysokim poziomem progesteronu, który rozluźnia mięśnie (...) (kobietom o wąskich biodrach brzuch powiększa się szybciej) i tego, która to jest...

Objawy ciąży

6 objawów ciąży, które polubisz

6 objawów ciąży, które polubisz

Patrzenie na ciążę poprzez pryzmat porannych (https://parenting.pl/portal/kiedy-mdlosci-w-ciazy), (https://parenting.pl/portal/bol-plecow-w-ciazy (...) ) i (https://parenting.pl/portal/spuchniete-nogi-w-ciazy) z pewnością nie zwiększy...