Trwa ładowanie...

Ciąża a żylaki

Avatar placeholder
08.05.2019 11:13
Ciąża a żylaki
Ciąża a żylaki (123rf)

Żylaki to nic innego jak poszerzone, wydłużone i poskręcane żyły pojawiające się w różnych miejscach na ciele, jednak najczęstszym miejscem dla żylaków są łydki. Pojawiają się najczęściej u kobiet po 40. roku życia, lub będących w ciąży.

Żylaki w ciąży pojawiają się, kiedy nogi muszą zbyt długo unosić zbyt duży ciężar. Oprócz stojącego trybu życia (jaki wiodą np. chirurdzy czy fryzjerzy), także ciąża może być czynnikiem powodującym powstawanie żylaków. To nasze nogi walczą z grawitacją i niekiedy jest to walka przegrana. Wtedy pojawiają się żylaki.

spis treści

1. Żylaki a ilość transportowanej krwi

Poprzez naczynia krwionośne transportowany jest do kończyn i organów niezbędny tlen, a później muszą "odstawić" krew z powrotem do serca i płuc, aby znów otrzymała tlen. I tak w kółko. Ciąża oznacza, że w ciele kobiety musi być transportowana jeszcze większa ilość krwi, aby wystarczyło jej także dla dziecka.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Żyły mogą nie wytrzymać tak zwiększonego transportu krwi w czasie ciąży i wtedy zwykle następuje pojawienie się żylaków.

2. Żylaki a płód

Rozwijający się w ciele matki płód także może utrudnić żyłom transport krwi. W miarę rozwoju, dziecko naciska na tzw. żyłę główną znajdującą się w nodze. To zwiększa ciśnienie w żyłach, co może spowodować ich widoczne napuchnięcie, czyli żylaki. Dlatego należy dbać o nogi podczas ciąży.

3. Żylaki a hormony

W trakcie ciąży, w dużej ilości produkowany jest progesteron. Jego działaniem ubocznym jest rozluźnianie ścian żył. Bez progesteronu ściany żył są mocniejsze i mogą wytrzymać ciśnienie krwi, z nim - mogą mieć z tym problem. Jeśli ciśnienie w żyłach jest zbyt duże, powoduje ono poszerzenie żył i nieestetyczne żylaki.

4. Na jak długo pozostaną żylaki po ciąży?

Żylaki, które pojawiły się w trakcie ciąży zanikają już po 3 miesiącach po urodzeniu dziecka. Organizm potrzebuje tyle czasu, aby zregenerować siły. Żyły bez większych problemów powinny dostosować się do nowych warunków, czyli mniejszego ciśnienia w żyłach i wrócić do normalnego kształtu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze