Trwa ładowanie...

Ciąża a seks

Ciąża a seks
Ciąża a seks (123rf)

Sfera intymna związku jest jego normalną i zdrową częścią. Dziwi jednakże, że pytanie o seks w ciąży często budzi lekką konsternację – przecież każda ciąża od niego właśnie się zaczyna. A współżycie podczas ciąży jest istotnym elementem związku, choć bywa sferą zaniedbywaną przez partnerów.

spis treści

1. Współżycie w ciąży

Uprawianie seksu podczas ciąży zależy od:

  • przekonania kobiety na temat seksu,
  • przekonania mężczyzny na temat seksu,
  • kondycji zdrowotnej kobiety w ciąży emocjonalny stosunek wobec ciąży.
Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Nawet jeśli para rzadziej współżyje, seks w ciąży może być bardziej przyjemny z wielu powodów. Pochwa jest lepiej nawilżona, narządy płciowe kobiety są przekrwione, co powoduje, zwiększenie doznań, np. niektóre z nich osiągają podczas ciąży swój pierwszy orgazm lub nawet wiele orgazmów jednocześnie, nie trzeba stosować żadnych środków zabezpieczających, można oddać się seksowi dla przyjemności, a nie z powodów prokreacyjnych.

Z drugiej strony istnieją powody, które zakłócają przyjemność z seksu: lęk o skrzywdzenie dziecka, nudności, zmęczenie, niezdarność itp. Te czynniki niewątpliwie mają wpływ na libido kobiety w ciąży.

Ciąża niewątpliwie wywiera wpływ na seksualność kobiety. Odpowiadają za to zmiany poziomów hormonów i zwiększone ukrwienie narządów.

Niektóre z nich odczuwają mniejszy popęd podczas pierwszego trymestru, inne czują, że on narasta. W tym czasie w piersiach zachodzą szybkie zmiany, które mogą powodować nadwrażliwość i bolesność u kobiety. Poza tym nudności, wymioty, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, senność, które mogą pojawić się w pierwszych trzech miesiącach, mogą zmniejszyć lub nawet zniwelować popęd seksualny.

2. Seks w trzecim trymetrze ciąży

W trakcie drugiego trymestru najczęściej kobieta ma ochotę na seks, jej popęd rośnie. Seks jest też często w tym okresie najprzyjemniejszy. Wpływa na to w jakiejś mierze ustąpienie dolegliwości z pierwszego trymestru, a także dostosowanie się psychiczne partnera do nowej sytuacji.

Jeśli kobieta jest pierwszy raz w ciąży, w trzecim trymestrze jej chęć do współżycia seksualnego zmniejsza się, głównie z obawy o dziecko i niedogodności związanymi z powiększeniem się brzucha. Jeśli jest to kolejna ciąża kobiety, przeważnie pragnienie kontaktów intymnych pozostaje na tym samym poziomie co wcześniej.

Jednakże kobiety, które były w ciąży więcej niż raz, mogą mieć zmienny popęd seksualny zależnie od ciąży – w jednej chcą uprawiać seks w ciąży często i są ku temu chętne, w drugiej na przykład całkowicie mogą z niego zrezygnować.

Należy pamiętać, aby nie zapomnieć o partnerze i porozmawiać z nim na temat samego seksu w ciąży, sprawdzić jak on się czuje z całą tą sytuacją. Przeważnie mężczyźni uważają, że zmieniające się cało kobiety podczas ciąży jest piękne i bardzo pociągające. Inni mają problem z pogodzeniem seksualności ze zbliżającymi się narodzinami dziecka i nie są tak zainteresowani seksem do momentu jego przyjścia na świat. U niektórych pożądanie jest jak fala – raz przychodzi, raz odchodzi.

Dlatego warto wiedzieć, jak czuje się partner i upewnić się, że wie, jakie są pragnienia kobiety i jak jej nastroje mogą się zmieniać. Być może okaże się, że to, co wcześniej sprawiało przyjemność kobiecie, teraz już może takie nie być. Na przykład wiele kobiet okrywa, że ich piersi są zbyt wrażliwe na dotyk albo że nie są zainteresowane agresywnym seksem w ciąży. Jeśli pod koniec ciąży pożądanie jest silne, należy szukać pozycji seksualnych, które pozwolą na kontakt seksualny mimo powiększającego się brzucha. Warto wtedy eksperymentować i nie przejmować się zbyt mocno życiem seksualnym. Wszystko co dzieje się w sypialni ma być zabawą i pomóc być bliżej partnerom, nawet gdy kobieta jest w ciąży.

3. Masaż zamiast seksu w ciąży

Wiele par odkrywa, że ciąża jest czasem eksperymentów i rozwoju nowych sposobów uprawiania miłości. Nauczenie się dawania przyjemności innej niż podczas tradycyjnego seksu, może przyczynić się do poprawy jakości życia seksualnego. Pary mogą spróbować technik relaksacyjnych i wzajemnych delikatnych masażów w ciąży. Po wspólnej kąpieli partnerzy mogą wycierać swoje ciała ręcznikiem i osuszać delikatnie każdy jego element. Masaż będzie przyjemniejszy, gdy ręce partnerów będą zwilżone aromatycznymi olejkami. Po nim mogą czuć się rozleniwieni i senni – mogą paść w objęcia Morfeusza lub dążyć do osiągnięcia orgazmu poprzez zewnętrzną stymulację narządów płciowych. Bliskości sprzyja także całowanie i przytulanie się. Warto wypróbować takżę ćwiczenia w ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze