Trwa ładowanie...

Chustujemy, czyli w czym nosić dziecko?

Avatar placeholder
17.02.2016 12:31
Chustujemy, czyli w czym nosić dziecko?
Chustujemy, czyli w czym nosić dziecko? (Zdjęcie autorstwa Ann Marie Fremes)

Noszenie w chuście pozwala rodzicowi i dziecku zbudować niespotykaną więź, daje poczucie bezpieczeństwa i ogromnej bliskości. Bierze ono czynny udział w życiu rodziny i nie czuje się opuszczone. Dzieci noszone w chuście szybciej się uczą i rozwijają, mózg stymulowany jest do pracy, a kontakt z otoczeniem pobudza zmysły. Dzięki fizjologicznej pozycji malec może bezpiecznie podziwiać świat, dlatego jest ona polecana już od urodzenia, w przeciwieństwie do nosideł zalecanych dla dzieci samodzielnie siadających. Najpopularniejsze są chusty tkane długie, kółkowe i elastyczne.

spis treści
Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia
Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia [7 zdjęć]

Odpowiedni moment na rozszerzenie diety dziecka następuje zazwyczaj między 4. a 6. miesiącem życia niemowlaka.

zobacz galerię

1. Chusta tkana wiązana

Chusta rosnąca razem z dzieckiem. Dostępna w różnych długościach, od około 2 m do nawet 5,6 m, tkana splotem skośno-krzyżowym albo żakardowym. Najczęściej spotykamy się z chustami bawełnianymi albo bawełnianymi z domieszkami lnu, konopi, jedwabiu, bambusa (wiskozy bambusowej) i wełny, o różnej gramaturze.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Cienkie chusty bawełniane oraz te z dodatkiem jedwabiu i bambusa będą doskonałe dla noworodków i małych dzieci. Wiskoza bambusowa bywa śliska, co utrudnia prawidłowe dociągnięcie, dlatego warto zwrócić uwagę, czy bambus jest naturalny czy w postaci wiskozy. Dodatek lnu bądź konopi poprawia komfort noszącego, chusty z ich domieszką bardzo dobrze sprawdzają się przy cięższych dzieciach. Grubość zazwyczaj dobieramy ze względu na wagę noszonego dziecka, czym cięższe dziecko, tym grubsza chusta.

(Zdjęcie autorstwa Ann Marie Fremes)

Chustę pod względem długości powinniśmy dobierać biorąc pod uwagę wzrost i rozmiar noszącego oraz wiązanie, w jakim chcemy nosić dziecko (z przodu, na plecach czy na biodrze). Przy wyborze chusty najlepiej jest skonsultować się z doradcą noszenia albo osobą mającą doświadczenie w noszeniu dzieci.

Dla początkujących polecane są chusty w paski albo o różnych krawędziach - ułatwia to dociąganie pasmo po paśmie. Prawidłowe motanie dziecka wymaga cierpliwości i wprawy!

Dobrze jest kupić chustę używaną - "złamaną". Nowe chusty często (nie zawsze, bo cieniutkie chusty są miękkie od nowości) są sztywne, co może sprawiać trudności. Mamy do wyboru wiele wiązań, najpopularniejszymi są kangurek, kieszonka i plecak prosty.

2. Wiązania od urodzenia

Kangurek, wiązanie z przodu, jest bardziej wskazane dla noworodków ze względu na mniejszy rozstaw nóżek. Wspiera prawidłową postawę - mamy do czynienia z lepszym rozłożeniem ciężaru na plecach noszącego.

Kieszonka, wiązanie z przodu, wielu rodzicom wydaje się prostsza, ale tylko przez to, że wybacza błędy w przeciwieństwie do kangurka. Niestety, aby dobrze zawiązać kieszonkę trzeba także się postarać.

(Zdjęcie autorstwa Ann Marie Fremes)

Plecak prosty jest wiązaniem na plecach, wymaga odrobinę większej wprawy i odwagi, niezastąpione przy cięższych dzieciach. Nie możemy zapomnieć o zdrowiu swojego kręgosłupa, a noszenie z przodu ciężkich dzieci może mieć na niego zły wpływ.

3. Chusta kółkowa

Najczęściej długości od 1,7 m do 2,2 m, podobnie jak przy chuście długiej najlepiej spisze się tkana splotem skośno-krzyżowym albo żakardowym. Bawełniana albo z domieszkami. Można w niej nosić dzieci od urodzenia. Przydatna w awaryjnych sytuacjach. Zajmuje mniej miejsca niż długa chusta i szybciej się ją zakłada. Noszący w chuście kółkowej cały ciężar ma na jednym ramieniu, co jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa.

4. Chusta elastyczna

Przyjęło się, że chusta elastyczna jest odpowiednia dla dzieci od urodzenia, ale nie jest to prawdą. Rodzice często wybierają ją z obawy przed tym, że nie opanują wiązania chusty tkanej. Chusty elastycznej nie dociągamy, zawiązujemy ją i wkładamy w nią dziecko, co nie daje nam odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Spełnia tym samym rolę nosidła. Nie możemy wykonywać nią takich wiązań jak chustą tkaną. Bezpieczne wiązanie to takie, w którym są 3 warstwy materiału na dziecku, co może sprawiać, że dziecku będzie w niej gorąco. Dostępne są w różnych długościach, od ok. 4 m do 5,2 m.

Przy każdym wiązaniu panują te same zasady. Chusta musi ciasno otulać dziecko i odciążać kręgi i krążki międzykręgowe. Musi być ułożone tak, aby jego plecki były zaokrąglone odpowiednio do stanu rozwoju kręgosłupa. Stabilizację głowy osiągamy poprzez podwinięcie miednicy. Nie ograniczamy pola widzenia maluszka ani nie naciągamy na główkę materiału. Pamiętamy o pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, nogi nie mogą być ułożone zbyt szeroko, ponieważ będzie to prowokowało dziecko do prostowania się. Chusta amortyzuje czynniki zewnętrzne, na jakie dziecko jest narażone.

Artykuł powstał we współpracy z Magdaleną Flagą, Doradcą Noszenia Dzieci w chustach i nosidłach miękkich ClauWi®.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze