Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Chorobliwa zazdrość

Avatar placeholder
19.08.2015 12:45
Chorobliwa zazdrość
Chorobliwa zazdrość (Zdjęcie nóg / Shutterstock)

„Nie ma miłości bez zazdrości i nie ma zazdrości bez miłości” – tak śpiewała niegdyś Violetta Villas. Pewna doza zazdrości występuje w każdym związku. Kiedy kogoś kochamy, nie chcemy się nim z nikim dzielić. Kiedy na horyzoncie pojawia się potencjalny rywal czy rywalka, boimy się, że możemy stracić partnera. Wówczas rodzi się lęk i zazdrość. Warto jednak panować nad zazdrością, by zazdrość nie zaczęła panować nad nami. Nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować uczucie zazdrości, ale by sprowadzić zazdrość do właściwych rozmiarów i proporcji. Kiedy zazdrość zaczyna dominować w relacji dwojga bliskich sobie osób, wtedy staje się niebezpieczna i nosi znamiona patologii. Czym wyróżnia się chorobliwa zazdrość?

spis treści
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach [9 zdjęć]

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo

zobacz galerię

1. Patologiczna zazdrość

Chorobliwa zazdrość to uczucie, nad którym trudno zapanować. Tracimy kontrolę nad sobą i swoimi reakcjami. Patologiczna zazdrość popycha ludzi do zachowań, o które by się nie podejrzewali w najśmielszych snach. Taki rodzaj zazdrości stanowi przyczynę agresji, awantur małżeńskich, rękoczynów, a nawet zbrodni popełnianych w afekcie, z zemsty. Chorobliwa zazdrość występuje w związkach niezmiernie rzadko. Najczęściej ludziom towarzyszy przesadna zazdrość, niepomiernie wysoka do potencjalnego zagrożenia. Dlaczego ludzie doświadczają zazdrości o partnera? Może to wynikać z wielu przyczyn, np.: nieszczęśliwej pierwszej miłości, odrzucenia, lęku przed ponownym odtrąceniem. Najczęściej jednak pożywką dla chorobliwej zazdrości jest niskie poczucie własnej wartości, niestabilna samoocena i mnóstwo kompleksów.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zazdrość o partnera podpowiada człowiekowi różne dziwne strategie działania. Pojawia się brak zaufania, chęć kontroli i nadzorowania drugiej strony, frustracja i złość w związku z tym, że człowiek wierzy, że może stracić wybranka serca, a to z kolei wywołuje agresję. Bardzo często dochodzi do wybuchów zazdrości i złości, którym towarzyszą wyzwiska, kłótnie, rękoczyny, obelgi pod adresem osoby, o którą jest się zazdrosnym. Nierzadko na tle małżeńskich awantur dochodzi do rozstań, a nawet rozwodów. Partner ma dość oskarżeń o niewierność i brak lojalności, ma dość konfliktów i niesłusznych posądzeń, dlatego może chcieć uwolnić się z toksycznego związku. Czasami zazdrość o partnera ma tak patologiczny charakter, że staje się chorobą o nazwie „zespół Otella”. Zespół Otella to zazdrość urojona, która generuje mnóstwo podejrzeń o niewierność małżeńską.

Osoba chora posądza partnera o liczne zdrady, inwigiluje go, sprawdza połączenia telefoniczne, kontroluje wyjścia z domu. W skrajnych przypadkach zatrudnia detektywów, którym płaci za śledzenie wybranka serca. Sprawdza bieliznę, garderobę, robi z ukrycia zdjęcia. Paranoja zazdrości sprawia, że dowody, które mają potwierdzać rzekomą zdradę, są wręcz absurdalne. Oznaką romansu może być rachunek z pralni albo bilet autobusowy. Urojenia zazdrości nie podlegają racjonalnej weryfikacji – osobie chorej nie da się wytłumaczyć, że jest w błędzie. Najczęściej na zespół Otella chorują osoby, które nadużywają alkoholu, dlatego paranoję zazdrości określa się inaczej jako obłęd alkoholowy.

2. Sposoby na chorobliwą zazdrość

Chorobliwa zazdrość manifestuje się tym, że człowiek bezustannie boi się, że może stracić partnera pod swoją nieobecność – w pracy, na zakupach, w parku, w kinie. Obawie, że partner pozna kogoś bardziej atrakcyjnego niż my sami, towarzyszy jednocześnie brak zaufania dla wybranka serca. Jak walczyć z chorobliwą zazdrością?

  • Nie wolno robić awantur i karczemnych kłótni! Lepiej postarać się być atrakcyjnym dla swojego partnera, zaskoczyć go, zrobić mu mały prezent.
  • Jeżeli czujesz, że partner poświęca ci mniej czasu niż ostatnio, postaraj się znaleźć przyczynę jego zmiany zachowania – może po prostu jest przemęczony albo zapracowany. To nie musi być od razu oznaka zdrady.
  • Ciesz się, że twój partner podoba się innym – to oznacza, że jest bardzo atrakcyjny, a ty masz to szczęście być przy jego boku.
  • Zbadaj, co wzbudza w tobie największą zazdrość. Może to nie jest kwestia prowokującego zachowania partnera i jego tendencji do flirtów, ale gesty i miny domniemanych rywalek?
  • Jeżeli czujesz się upokorzona i odtrącona, bo twój partner nie zauważa ciebie wśród innych kobiet i woli zabawiać inne panie w towarzystwie, porozmawiaj z nim na ten temat i powiedz, jak bardzo ci przykro z tego powodu.

Pamiętaj jednak, że chorobliwa zazdrość czerpie swoje źródło z niskiej i niestabilnej samooceny. Kiedy chcesz być atrakcyjna dla partnera, popracuj nad podniesieniem swojego poczucia wartości. Pewna siebie, uśmiechnięta i tryskająca entuzjazmem sama zaczniesz wzbudzać wokół zazdrość innych osób.

Następny artykuł: Jak się kłócić?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze