Chłopiec poparzony przez słońce. Winny przeterminowany filtr?

O tym, jak bardzo niebezpieczne jest słońce, przekonała się niedawno mama trzyletniego Liam'a. Po kilku godzinach spędzonych na plaży, mimo użycia kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, dziecko uległo poparzeniom. Do tego stopnia, że na twarzy pojawiły się rany i pęcherze.

Poparzenia słoneczne a krem z filtrem

To był zwyczajny dzień. Jennifer Bradfort z rodziną postanowiła go spędzić na plaży. Zabrała wszystkie potrzebne rzeczy, posmarowała synów silnym kremem mającym chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym i wyszla z dziećmi z domu.

Polecane wideo:

  • Później aplikowałam krem dzieciom co dwie godziny. To był mocny filtr, 50 SPF - wspomina kobieta. Rodzina na plaży spędziła ok. cztery godziny.

Dopiero po powrocie do domu i dokładnemu przyjrzeniu się młodszemu synowi, Jennifer zauważyła, że coś jest nie tak. Policzki chłopca były czerwone i rozpalone.

Gdy Liam obudził się rano, jego twarz była poparzona promieniami słonecznymi. Okazało się, że zmiany są bardzo poważne i wymagają wizyty w szpitalu oraz specjalistycznego leczenia.

Aby przestrzec innych rodziców przed zbyt pobłażliwym podejściem do słońca oraz niestosowaniem kremów z filtrem, Jennifer opublikowała zdjęcie swojego syna na facebook'u. W poście opisała dokładnie, jak doszło do poparzeń, pokazała też kosmetyk, który stosowała.

Niestety, zamiast wsparcia, na kobietę wylano falę krytyki. Zarzucali oni Jennifer nieprawidłową ochronę przed słońcem. Sugerowano, że kobieta nie założyła chłopcu na głowę czapki, na ramiona koszulki. Krytykowano za zbyt długi czas przebywania na słońcu i użycie prawdopodobnie przeterminowanego kosmetyku.

Jennifer Bradford szybko zdecydowała się zdementować plotki i nieprawdziwe informacje. Wyjaśniła, że aplikowała krem kilkukrotnie, używała ochronnych parasoli.

  • Podejrzewam, że kosmetyk był przeterminowany. Pod spodem opakowania znajdował się tylko kod od producenta. Jako zwykły konsument nie mam szans, aby rozszyfrować co on dokładnie oznacza – pisze w edycji postu.

Choć historia wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych, poparzenia słoneczne zdarzają się często również w Polsce. Stosowanie kremów przeciwsłonecznych z filtrami UVA i UVB to podstawa. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii.

Przede wszystkim ważne jest okrycie głowy, najlepiej czapka zasłaniająca także uszy i szyję. Powinna być wykonana z lekkich i przewiewnych materiałów, w jasnym kolorze. Takie barwy odbijają promienie słoneczne, a to sprawia, że głowa nie nagrzewa się tak mocno i szybko.

Dziecko powinno mieć również zakryte ramiona, miejsca te opalają się najszybciej, ponieważ są najbardziej wyeksponowane na promienie słoneczne. Jeśli nie zakładamy bluzki – należy je smarować grubą warstwą kremu z filtrem.

Podobnie rzecz ma się ze skórą twarzy – szczególnie nosa i warg. Miejsca te szybko wysychają i robią się czerwone, popękane. Należy zatem używać specjalnych kremów do stosowania na twarz.

Wśród rodziców popularność zdobywa ostatnio stosowanie olejów zamiast filtrów. Olej z nasion malin, choć zawiera naturalne filtry, nie ochroni przed słońcem tak skutecznie jak filtry mineralne lub syntetyczne. Dodatkowo szybciej się wchłania i wyciera, co sprawia, że jego działanie jest bardzo ograniczone.

Ważne, by kremy z filtrem nie były przeterminowane. Po dacie przydatności do użycia, filtry mogą się utleniać lub zmniejszać skuteczność działania. Aby zminimalizować ryzyko poparzeń, w gorące dni należy wychodzić z domu poza godzinami 11-15.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Zdrowie malucha
Zdrowie malucha

Odpowiednie nawilżenie nosa

Nos służy nam przede wszystkim do oddychania, oczyszczania powietrza i wąchania. Zapobiega wdychaniu zimnego powietrza, gdyż ogrzewa je do 37 stopni, zanim trafi ono do płuc. Dodatkowo nawilża je i oczyszcza dzięki temu, że posiada śluz oraz włoski, które...

Zdrowie malucha

Jedzenie, które ukoi ból głowy

Jedzenie, które ukoi ból głowy

Kolejny dzień, kolejny ból głowy Kiedy dopada cię ból głowy, zazwyczaj gasisz światło, kładziesz się i bierzesz tabletkę przeciwbólową? Są jednak inne sposoby na ból głowy - przykładowo różne rodzaje jedzenia mogą złagodzić i nawet zapobiegać bólom głowy....

Zdrowie malucha

Najgorsze rośliny dla alergików

Najgorsze rośliny dla alergików

Leszczyna Leszczyna atakuje jako pierwsza, bo w lutym. Zdarzają się lata, że dzieje się to już w styczniu. Ta niezbyt przyjemna dla alergików wiadomość sygnalizuje tymczasem początek botanicznego przedwiośnia. Wiąz W Polsce rosną trzy gatunki wiązu, z...

Zdrowie malucha

Resuscytacja dziecka

Jak przeprowadzić resuscytację dziecka? Na to pytanie zapewne niewiele z nas zna odpowiedź, a w nagłej sytuacji wiedza ta jest niezbędna, by nie dopuścić do tragicznych skutków. Na pewno w sytuacji kryzysowej nie można biernie czekać na przyjazd służb...

Zdrowie malucha

Jak żyć z alergią w młodości?

Jak żyć z alergią w młodości?

Alergia jest jedną z najpowszechniejszych przypadłości Prawie 50% Polaków ma dodatni wynik testów alergicznych na powszechnie występujące alergeny, a wśród dzieci co piąte ma objawy alergii. Szczególnie dla tych drugich życie z alergią może być uciążliwe. Zderzenie...

Zdrowie malucha

Migrena u dzieci - jak pomóc

Migrena u dzieci - jak pomóc

Czy migrena występuje u dzieci? Migrena zazwyczaj kojarzy się nam z problemem występującym tylko u dorosłych. Ale dzieci również na nią cierpią. Intensywne bóle głowy mogą być związane z niektórymi zaburzeniami zachowania. Migrena może rozpocząć się w...

Zdrowie malucha

6 mitów na temat antybiotyków

6 mitów na temat antybiotyków

Ogromny problem Choć o antybiotykooporności mówi się coraz więcej i coraz głośniej, nadal przyjmujemy ich zbyt dużo. Zmęczeni wirusowym zapaleniem gardła, często idziemy do lekarza i prosimy o jego przepisanie. Tymczasem antybiotyki robią się coraz mniej...

Zdrowie malucha

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?

Co jest przyczyną alergii na zwierzęta? Reakcja alergiczna może być wywołana przez różne czynniki, są to zwłaszcza proteiny zwane alergenami. Wszystkie psy mają w skórze, ślinie i moczu alergeny. Nie zależy to od długości sierści czy rasy - żaden pies...

Zdrowie malucha

Sprawdź, jak przetrwać jesień, będąc alergikiem

Sprawdź, jak przetrwać jesień, będąc alergikiem

Pogoda się zmienia, a alergia zostaje Kiedy przychodzi jesień, mogłoby się wydawać, że objawy alergii wziewnej ustąpią, jednak późne lato i jesień oznacza mnóstwo zarodników pleśni czy ambrozji oraz innych pyłków. Sprawdź więc, jak przetrwać jesień, będąc...