Chłopiec czy dziewczynka? – czyli o różnicach w rozwoju pomiędzy niemowlętami różnej płci

Rozwój dzieci odbywa się poza dyskusją o gender i niezależnie od niej, postępując wyznaczonymi przez naturę torami. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy we wczesnym dzieciństwie można dostrzec pewne prawidłowości przypisane konkretnej płci.

Polecane wideo:

1. To chłopiec!

1.1. Lubi ruch

Według ustaleń psychologów z Uniwersytetu w Cambridge chłopców bardziej interesuje mechaniczny ruch. Kiedy 12-miesięcznym maluchom dano możliwość przyglądania się ludziom lub włączonym wycieraczkom, wybór zdecydowanej większości padł na opcję drugą. Okazuje się także, że chłopcy są bardziej biegli w śledzeniu poruszających się przedmiotów. Są ponadto bardziej ruchliwi niż dziewczynki. Łatwo to zaobserwować – częściej się wiercą, kopią i żwawo wymachują rączkami.

1.2. Jest bardziej emocjonalny, niż myślisz

Niektóre badania mówią, że chłopcy są nieco bardziej wrażliwi niż rówieśniczki i ciężej jest im panować nad swoimi emocjami. Wyniki pomiaru tętna i szybkości oddechu w momencie frustracji pokazują, że rzeczywiście towarzyszy im większy niepokój niż ich małym koleżankom.

1.3. Uwielbia tłum

Chłopcy lepiej niż dziewczynki znoszą towarzystwo większej liczby osób. Wolą przyglądać się tłumowi niż pojedynczym twarzom. Dlatego też o wiele trudniej jest wyprowadzić ich z równowagi podczas odwiedzin rodziny i przyjaciół.

1.4. Jest nieustraszony

Chodzi o to, że chłopcy później niż ich koleżanki zaczynają okazywać strach. Przez kilka pierwszych miesięcy życia są całkowicie obojętni wobec głośnych dźwięków. Dlatego też mniej atrakcyjne są dla nich najróżniejsze hałasujące zabawki, które spokojnie mogą odstąpić dziewczynkom.

2. To dziewczynka!

2.1. Świetnie naśladuje

Dziewczynki wcześniej niż chłopcy zaczynają wykazywać zachowania odtwórcze. Stąd też jako pierwsze zaczynają zabawy polegające na imitowaniu znanych im zachowań. Co ciekawe, lepiej wychodzi im naśladowanie interakcji między ludźmi niż między ludźmi a przedmiotami.

2.2. Ma sprawne rączki

Dziewczynki prześcigają chłopców także jeśli chodzi o wykonywanie wymagających precyzji zadań ruchowych, a różnice te zostaną zniwelowane dopiero w przedszkolu. Lepiej manipulują niewielkimi zabawkami, wcześniej zaczynają używać sztućców, a także szybciej i ładniej piszą.

2.3. Uważniej słucha

Są one także bardziej wyczulone na dźwięk ludzkiego głosu, którego słuchanie sprawia im najwięcej przyjemności. Hałasując grzechotką w obecności nowo narodzonych dziewczynki i chłopca, nie zobaczymy żadnej różnicy, jednak reakcja na głos rodzica może być szybsza właśnie w przypadku małych kobietek.

2.4. Wcześniej zaczyna mówić

Uważne słuchanie i naśladowanie innych sprawia, że o wiele bardziej prawdopodobne jest, że pierwsze słowo szybciej usłyszymy właśnie z ust dziewczynki. Poza tym wcześniej zaczynają one rozumieć to, co do nich mówimy. Kiedy mają 16 miesięcy, są w stanie wypowiedzieć aż 100 słów, podczas gdy chłopcy – około 30. Niedługo po skończeniu 2. roku życia różnica ta się redukuje.

Mówi się, że kobiety są z Marsa a mężczyźni z Wenus. Można powiedzieć, że dotyczy to także małych chłopców i dziewczynek. A może potrafisz dodać coś do tej listy?

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Roczne dziecko

Roczne dziecko

Kiedy tylko ujrzysz dwie kreseczki na teście, zastanawiasz się jakie będzie twoje dziecko. Czy będzie podobne do Ciebie, czy do męża, jaki będzie miało kolor oczu i barwę włosów. Zastanawiasz się czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Tysiące myśli...

Rozwój niemowlęcia

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

. Dzieciaki kochają swobodne bieganie bez obuwia, dlatego sprawdź, czy warto im na to pozwalać. Chodzenie boso a rozwój stopy dziecka Od chwili (...) przypominać dorosłą kończynę. To czas, kiedy nic i nikt nie powinno zakłócać...

Rozwój niemowlęcia

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego...

Rozwój niemowlęcia

Chusty do noszenia dziecka - czego się boimy?

z koniecznością zapewnienia opieki i jedzenia niemowlęciu. Przeobrażenia cywilizacyjne w dużym stopniu zmieniły nasz styl życia popychając nas ku nowoczesnym (...) i konsultacji. Z drugiej jednak strony aktualny stan wiedzy o...

Rozwój niemowlęcia

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

suplementacji diety kobiet karmiących piersią. Kwas DHA ma bowiem korzystny wpływ na rozwój ostrości wzroku u dziecka, a wiele młodych mam doświadcza (...) Ginekologiczne zalecają ciężarnym kobietom suplementację DHA w ilości co...

Rozwój niemowlęcia

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Bentley urodził się z przepukliną mózgową. Miał umrzeć godzinę po porodzie. Dziś, gdy mija już siedem miesięcy od jego narodzin, chłopiec jest już po operacji mózgu i rekonstrukcji czaszki. Ma się dobrze. A to wszystko dzięki technologii rodem z filmów...

Rozwój niemowlęcia

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

. Mają one zapobiegać rozwojowi dysplazji, leczyć ją. Dysplazja - co to jest? Kiedy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra, głowa kości udowej (...) , jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę. Szerokie pieluchowanie Aby...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.