Chłopiec czy dziewczynka? – czyli o różnicach w rozwoju pomiędzy niemowlętami różnej płci

Rozwój dzieci odbywa się poza dyskusją o gender i niezależnie od niej, postępując wyznaczonymi przez naturę torami. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy we wczesnym dzieciństwie można dostrzec pewne prawidłowości przypisane konkretnej płci.

To chłopiec!

Lubi ruch

Według ustaleń psychologów z Uniwersytetu w Cambridge chłopców bardziej interesuje mechaniczny ruch. Kiedy 12-miesięcznym maluchom dano możliwość przyglądania się ludziom lub włączonym wycieraczkom, wybór zdecydowanej większości padł na opcję drugą. Okazuje się także, że chłopcy są bardziej biegli w śledzeniu poruszających się przedmiotów. Są ponadto bardziej ruchliwi niż dziewczynki. Łatwo to zaobserwować – częściej się wiercą, kopią i żwawo wymachują rączkami.

Polecane wideo:

Jest bardziej emocjonalny, niż myślisz

Niektóre badania mówią, że chłopcy są nieco bardziej wrażliwi niż rówieśniczki i ciężej jest im panować nad swoimi emocjami. Wyniki pomiaru tętna i szybkości oddechu w momencie frustracji pokazują, że rzeczywiście towarzyszy im większy niepokój niż ich małym koleżankom.

Uwielbia tłum

Chłopcy lepiej niż dziewczynki znoszą towarzystwo większej liczby osób. Wolą przyglądać się tłumowi niż pojedynczym twarzom. Dlatego też o wiele trudniej jest wyprowadzić ich z równowagi podczas odwiedzin rodziny i przyjaciół.

Jest nieustraszony

Chodzi o to, że chłopcy później niż ich koleżanki zaczynają okazywać strach. Przez kilka pierwszych miesięcy życia są całkowicie obojętni wobec głośnych dźwięków. Dlatego też mniej atrakcyjne są dla nich najróżniejsze hałasujące zabawki, które spokojnie mogą odstąpić dziewczynkom.

To dziewczynka!

Świetnie naśladuje

Dziewczynki wcześniej niż chłopcy zaczynają wykazywać zachowania odtwórcze. Stąd też jako pierwsze zaczynają zabawy polegające na imitowaniu znanych im zachowań. Co ciekawe, lepiej wychodzi im naśladowanie interakcji między ludźmi niż między ludźmi a przedmiotami.

Ma sprawne rączki

Dziewczynki prześcigają chłopców także jeśli chodzi o wykonywanie wymagających precyzji zadań ruchowych, a różnice te zostaną zniwelowane dopiero w przedszkolu. Lepiej manipulują niewielkimi zabawkami, wcześniej zaczynają używać sztućców, a także szybciej i ładniej piszą.

Uważniej słucha

Są one także bardziej wyczulone na dźwięk ludzkiego głosu, którego słuchanie sprawia im najwięcej przyjemności. Hałasując grzechotką w obecności nowo narodzonych dziewczynki i chłopca, nie zobaczymy żadnej różnicy, jednak reakcja na głos rodzica może być szybsza właśnie w przypadku małych kobietek.

Wcześniej zaczyna mówić

Uważne słuchanie i naśladowanie innych sprawia, że o wiele bardziej prawdopodobne jest, że pierwsze słowo szybciej usłyszymy właśnie z ust dziewczynki. Poza tym wcześniej zaczynają one rozumieć to, co do nich mówimy. Kiedy mają 16 miesięcy, są w stanie wypowiedzieć aż 100 słów, podczas gdy chłopcy – około 30. Niedługo po skończeniu 2. roku życia różnica ta się redukuje.

Mówi się, że kobiety są z Marsa a mężczyźni z Wenus. Można powiedzieć, że dotyczy to także małych chłopców i dziewczynek. A może potrafisz dodać coś do tej listy?

Anna Kołodziejczyk, ponad rok temu

Rozwój niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...

Rozwój niemowlęcia

Raczkujący niemowlak

Raczkujący niemowlak

Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności naszego szkraba. Raczkowanie u dzieci może zacząć się już po pół roku życia malucha, chociaż są dzieci 12-miesięczne, które dopiero zaczynają raczkować.

Rozwój niemowlęcia

Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?

W domu, w którym mieszka raczkujące dziecko, trzeba uważać szczególnie na schody. Stosujmy barierki, żeby dziecko nie spadło. Należały zabezpieczyć odpowiednio kontakty i kanty mebli. Dla malucha niebezpiecznie mogą być także środki czystości. Zobacz,...

Rozwój niemowlęcia

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Początki bycia mamą to przede wszystkim poszukiwanie tajnego szyfru w celu jak najlepszego porozumienia się z niemowlakiem. Wielką radością stają się pierwsze **próby gaworzenia** czy wydobywania dźwięków przez nasze dziecko. Jednak zanim zostaną one...

Rozwój niemowlęcia

Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka?

Kiedy "odsmoczkować" dziecko? Czy planować, czy też może poczekać na jakąś okazję, aby przestać dawać dziecku smoczek? Może wyjazd czy zmiana miejsca będzie dobrym pomysłem?  

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...