Poszły do szkoły jako 6-latki. Co dalej z dziećmi z roczników 2008 i 2009?

Zmiany w Ustawie o systemie oświaty  spowodowały, że od września 2016 roku 6-latki nie muszą rozpoczynać nauki w szkole. Obowiązek ten przesunięty został na dzieci w wieku 7 lat. Tymczasem kilkulatki, które jako pierwsze zostały objęte wcześniejszym obowiązkiem szkolnym, czyli te urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, chodzą już do drugich klas. Co z nimi? Jeszcze do 31 marca br. rodzice  mogą składać wnioski o pozostawienie dzieci w tej samej klasie na drugi rok . Podobne prawo "powtarzania roku" przysługuje rodzicom obecnych pierwszoklasistów, czyli dzieci urodzonych w roku 2009 oraz w drugiej połowie roku 2008.

Polecane wideo:

Dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku

Dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy drugiej szkoły podstawowej, mogą wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2016/2017 kontynuować naukę w tej samej klasie, czyli drugiej. Mowa o dzieciach, które poszły do szkoły w wieku 6 lat.

Wniosek o pozostawienie dziecka na drugi rok w tej samej klasie należy jednak złożyć do 31 marca 2016 r. Rodzice starszych dzieci (czyli tych urodzonych w 2007 roku, również uczęszczających obecnie do drugich klas)  takiego wyboru nie mają – ich maluchy muszą iść do III klasy szkoły podstawowej.

W przypadku pozostania w tej samej klasie dziecko będzie powtarzało realizowaną aktualnie podstawę programową, czyli będzie korzystać z tych samych książek, ćwiczeń etc. Dodatkowo takie dziecko w roku szkolnym 2015/2016 nie podlega klasyfikacji rocznej i promowaniu do kolejnej klasy szkoły podstawowej oraz nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego.

Wniosek o pozostawienie dziecka w tej samej klasie

Jeżeli wniosek zostanie złożony do dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, uczeń jest przyjmowany z urzędu. Rodzice mogą również złożyć wniosek do innej szkoły publicznej - poza swoim obwodem, a także do szkoły niepublicznej.

Jeżeli opiekunowie złożą wniosek o pozostawienie dziecka w tej samej klasie, ale w szkole innej niż ta, do której uczęszcza obecnie, powinni powiadomić o tym dyrektora obecnej szkoły podstawowej. Przyjęcie ucznia na rok 2016/2017 następuje wówczas w drodze zwykłej rekrutacji.

Nie istnieje ustalony wzór wniosku o pozostawienie ucznia w drugiej klasie, chociaż przykładowe można znaleźć w internecie. Najważniejsze, aby znalazła się na nim informacja, jaka jest decyzja rodziców oraz ich podpis.

Czy pozostawić dziecko na drugi rok?

Zdania na temat możliwości pozostawienia dziecka na drugi rok w tej samej klasie szkoły podstawowej są podzielone – zarówno wśród nauczycieli, jak i samych rodziców. Ma to sens jedynie wtedy, kiedy maluch rzeczywiście przejawia poważne problemy z nauką. Jeżeli pomimo intensywnej pracy – z rodzicami, z pedagogiem – dziecko ma wciąż problemy z liczeniem, czytaniem czy pisaniem, warto zasięgnąć opinii wychowawcy, szkolnego psychologa czy innego specjalisty w tej dziedzinie.

Przed podjęciem decyzji warto także wykonać odpowiednie badania, które pomogą wstępnie zdiagnozować np. dyspraksję, dysleksję, dyskalkulię czy dysgrafię (na ostateczną diagnoze w tym wieku jest jeszcze za wcześnie). Dziecko powinno również przejść badanie psychologiczne. Podejmując decyzję, należy kierować się przede wszystkim dobrem rozwojowym pociechy, a nie własnymi wygórowanymi ambicjami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jakie studia?

sorbetta • ostatni post około miesiąca temu

7
Artykuły Uczeń
Uczeń

Plecak "na kółkach"

Plecak "na kółkach"

Plecak, którego nie musisz nosić na plecach Dzięki trolley'om uczeń nie musi nosić często ciężkiego tornistra na plecach, a z powodzeniem ciągniąć go za sobą.

Uczeń

Tornister kasetonowy

Tornister kasetonowy

Tornister dla ucznia Odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tornister to gwarancja zdrowego kręgosłupa i odpowiedniej postawy.

Uczeń

Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa

Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa

Nie tylko obowiązki Uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej ma nie tylko liczne obowiązki. W odpowiednich dokumentach zostały spisane (...) także jego prawa. Choć on sam zapewne nie zdaje sobie z tego sprawy, o tym, co może uczeń...

Uczeń

Dekoracje ścienne

Dekoracje ścienne

Ozdoby na ścianę Różnorodność dekoracji ściennych w sklepach pozwala na dopasowanie wnętrza do swojego stylu.

Uczeń

Łóżko dla dziecka

Łóżko dla dziecka

Łóżko do pokoju dziecięcego Łóżko do pokoju dziecięcego musi być przede wszystkim wygodne i zapewnić zdrowy i spokojny sen.

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.