Poszły do szkoły jako 6-latki. Co dalej z dziećmi z roczników 2008 i 2009?

Zmiany w Ustawie o systemie oświaty  spowodowały, że od września 2016 roku 6-latki nie muszą rozpoczynać nauki w szkole. Obowiązek ten przesunięty został na dzieci w wieku 7 lat. Tymczasem kilkulatki, które jako pierwsze zostały objęte wcześniejszym obowiązkiem szkolnym, czyli te urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, chodzą już do drugich klas. Co z nimi? Jeszcze do 31 marca br. rodzice  mogą składać wnioski o pozostawienie dzieci w tej samej klasie na drugi rok . Podobne prawo "powtarzania roku" przysługuje rodzicom obecnych pierwszoklasistów, czyli dzieci urodzonych w roku 2009 oraz w drugiej połowie roku 2008.

Polecane wideo:

Dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku

Dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy drugiej szkoły podstawowej, mogą wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2016/2017 kontynuować naukę w tej samej klasie, czyli drugiej. Mowa o dzieciach, które poszły do szkoły w wieku 6 lat.

Wniosek o pozostawienie dziecka na drugi rok w tej samej klasie należy jednak złożyć do 31 marca 2016 r. Rodzice starszych dzieci (czyli tych urodzonych w 2007 roku, również uczęszczających obecnie do drugich klas)  takiego wyboru nie mają – ich maluchy muszą iść do III klasy szkoły podstawowej.

W przypadku pozostania w tej samej klasie dziecko będzie powtarzało realizowaną aktualnie podstawę programową, czyli będzie korzystać z tych samych książek, ćwiczeń etc. Dodatkowo takie dziecko w roku szkolnym 2015/2016 nie podlega klasyfikacji rocznej i promowaniu do kolejnej klasy szkoły podstawowej oraz nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego.

Wniosek o pozostawienie dziecka w tej samej klasie

Jeżeli wniosek zostanie złożony do dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, uczeń jest przyjmowany z urzędu. Rodzice mogą również złożyć wniosek do innej szkoły publicznej - poza swoim obwodem, a także do szkoły niepublicznej.

Jeżeli opiekunowie złożą wniosek o pozostawienie dziecka w tej samej klasie, ale w szkole innej niż ta, do której uczęszcza obecnie, powinni powiadomić o tym dyrektora obecnej szkoły podstawowej. Przyjęcie ucznia na rok 2016/2017 następuje wówczas w drodze zwykłej rekrutacji.

Nie istnieje ustalony wzór wniosku o pozostawienie ucznia w drugiej klasie, chociaż przykładowe można znaleźć w internecie. Najważniejsze, aby znalazła się na nim informacja, jaka jest decyzja rodziców oraz ich podpis.

Czy pozostawić dziecko na drugi rok?

Zdania na temat możliwości pozostawienia dziecka na drugi rok w tej samej klasie szkoły podstawowej są podzielone – zarówno wśród nauczycieli, jak i samych rodziców. Ma to sens jedynie wtedy, kiedy maluch rzeczywiście przejawia poważne problemy z nauką. Jeżeli pomimo intensywnej pracy – z rodzicami, z pedagogiem – dziecko ma wciąż problemy z liczeniem, czytaniem czy pisaniem, warto zasięgnąć opinii wychowawcy, szkolnego psychologa czy innego specjalisty w tej dziedzinie.

Przed podjęciem decyzji warto także wykonać odpowiednie badania, które pomogą wstępnie zdiagnozować np. dyspraksję, dysleksję, dyskalkulię czy dysgrafię (na ostateczną diagnoze w tym wieku jest jeszcze za wcześnie). Dziecko powinno również przejść badanie psychologiczne. Podejmując decyzję, należy kierować się przede wszystkim dobrem rozwojowym pociechy, a nie własnymi wygórowanymi ambicjami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma szkolnictwa PiS Prawo i Sprawiedliwość zapowiada konkretne zmiany w szkolnictwie. 6-latki zostaną w przedszkolach, gimnazja zostaną zlikwidowane, a zamiast testów będą obowiązywały wyłącznie egzaminy opisowe. To jednak tylko część pomysłów obejmującej...

Uczeń

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer Rodzice przed I Komunią Świętą swoje dziecka są zaangażowani w przygotowania i organizacją, dzieci podekscytowane zbliżającym się wydarzeniem a zaproszeni goście zastanawiają się jaki podarować...

Uczeń

Wychowanie i psychologia ucznia

Rodzicielskiej opieki potrzebuje zarówno mały uczeń, jak i nastolatek. Z wiekiem zmienia się jedynie sposób , w jaki troszczymy