Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

Dzieci kobiet, które w ciąży jadły owoce są bardziej inteligentne – dowodzą naukowcy. Według ich badań niemowlęta urodzone przez kobiety spożywające w ciąży duże ilości owoców zdobyły większą ilość punktów w testach dotyczących pamięci i myślenia.

Eksperci z Kanady przeanalizowali dane 808 dzieci w wieku 12 miesięcy, których matki wzięły udział w ogólnokrajowym badaniu zdrowia podczas ciąży. W owym badaniu monitorowano codzienne nawyki żywieniowe przyszłych matek.

Polecane wideo:

Dane analizowano pod kątem umiejętności poznawczych dzieci oraz ich pamięci. Wyniki skorelowano z dietą kobiet i spożywaniem przez kobiety owoców podczas ciąży.

Okazało się, że spożywanie owoców w stanie błogosławionym ma bezpośredni wpływ na rozwój pamięci u niemowlęcia oraz na jego umiejętności poznawcze.

Naukowcy idą jednak o krok dalej i wykluczają inne czynniki, które mogłyby mieć wpływ na wyniki. Twierdzą, że na rozwój poznawczy nie wpływa klasa społeczna czy karmienie piersią.

Sugerują, że przyczyną tak dużego wpływu owoców na mózg człowieka jest szlak cyklicznego adenozyno-3',5'-monofosforanu.

Ten związek organizczny z grupy nukleotydów reguluje wiązania międzykomórkowe oraz funkcje obszarów w mózgu, w tym kory przedczołowej, która odpowiada za myślenie „wyższego rzędu”.

U płodu lepiej rozwija się dzięki substancjom pozyskiwanym z owoców - sugerują naukowcy.

Co ciekawe, spożywanie owoców zarówno w wieku niemowlęcym, jak i u nastolatków nie wpływa na poziom inteligencji, umiejętności poznawcze ani pamięć.

Ewa Rycerz, 9 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...

Rozwój niemowlęcia

Raczkujący niemowlak

Raczkujący niemowlak

Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności naszego szkraba. Raczkowanie u dzieci może zacząć się już po pół roku życia malucha, chociaż są dzieci 12-miesięczne, które dopiero zaczynają raczkować.

Rozwój niemowlęcia

Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?

W domu, w którym mieszka raczkujące dziecko, trzeba uważać szczególnie na schody. Stosujmy barierki, żeby dziecko nie spadło. Należały zabezpieczyć odpowiednio kontakty i kanty mebli. Dla malucha niebezpiecznie mogą być także środki czystości. Zobacz,...

Rozwój niemowlęcia

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Początki bycia mamą to przede wszystkim poszukiwanie tajnego szyfru w celu jak najlepszego porozumienia się z niemowlakiem. Wielką radością stają się pierwsze **próby gaworzenia** czy wydobywania dźwięków przez nasze dziecko. Jednak zanim zostaną one...

Rozwój niemowlęcia

Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka?

Kiedy "odsmoczkować" dziecko? Czy planować, czy też może poczekać na jakąś okazję, aby przestać dawać dziecku smoczek? Może wyjazd czy zmiana miejsca będzie dobrym pomysłem?  

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...