Cesarskie cięcie to nie poród? Młoda mama sprzeciwia się takiemu podejściu

"Tak, moja cesarka faktycznie była kwestią wygody. To bardzo przyjemne rodzić przez 38 godzin" – napisała na swoim profilu na Facebooku Raye Lee. Amerykanka wywołała tym wpisem prawdziwą internetową burzę. Dlaczego?

Trudny poród naturalny

Raye Lee bardzo chciała urodzić naturalnie. Gdy na pięć dni przed planowanym terminem porodu, poczuła pierwsze skurcze, natychmiast udała się do szpitala. Niestety, poród nie przebiegał tak, jak to sobie wymarzyła. Choć skurcze postępowały, dziecko nie mogło przedostać się przez kanał rodny.

Polecane wideo:

Kobieta rodziła 38 godzin. W pewnym momencie lekarze stwierdzili, że każdy następny skurcz macicy może zaszkodzić dziecku, a nawet doprowadzić do jego śmerci. Podjęli decyzję o cesarskim cięciu. Mały Roxan urodził się zdrowy.

Jeszcze przed porodem Raye często spotykała się z opinią, że poród przez cesarskie cięcie "to nie poród". Że takie rozwiązanie ciąży często podyktowane jest wygodą. Zanim lekarze wykonali u niej tę operację, sama myślała podobnie.

 

Sarkastyczna odpowiedź

Po porodzie wielokrotnie słyszała kierowane w jej kierunku komentarze: "Miałaś cesarkę? W takim razie nie masz pojęcia, czym jest prawdziwy poród. To wygodne i łatwe urodzić w ten sposób." Młoda mama postanowiła sarkastycznie odpowiedzieć na te krzywdzące zarzuty.

 

"Tak. Urodziłam dla wygody. Rodziłam 38 godzin, zanim moje dziecko znalazło się w ciężkim stanie, a każdy skurcz mógł doprowadzić do jego śmierci" ****– ironizuje Raya.

I dodaje: "W całym swoim życiu nie czułam takiego bólu. Kiedy położna mówi, żebyś spróbowała wstać z łóżka, czujesz na wskroś przeszywający ból, który rozrywa twoje ciało. Zaciskające się szwy dosłownie palą skórę i wtedy sobie przypominasz, jak każdy mówił o cesarce, że to "prosty poród".

W swoim poście młoda mama dalej pisze:

"Odległość pomiędzy dzieckiem w brzuchu a światem to tylko 13 cm, ale żeby się do niego dostać, trzeba przeciąć warstwę tkanki tłuszczowej, mięśni i organów wewnętrznych. Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie poród mojego syna. To było straszne. Wciąż jest.

Siedzenie nie wchodzi w rachubę, bo twoje mięśnie po cesarce są pocięte na strzępy i rozszarpane, a powrót do zdrowia zajmuje ponad 6 tygodni.

Jestem teraz silniejsza, niż przypuszczałam. Nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla mojego cudownego syna. Szczerze mówiąc, mogłabym przejść przez to wszystko jeszcze raz, tylko po to, żeby móc zobaczyć jego uśmiechniętą buźkę."

Wpis Raye, która postanowiła obalić mit, że cesarka jest "łatwa", stał się niezwykle popularny w internecie. Udostępniło go niemal 23 tysiące osób.

 

Ewa Rycerz, 6 miesięcy temu

Cesarskie cięcie

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie

również. Jednak każdy szpital ma swoje zwyczaje - w niektórych z nich tata może tylko patrzeć na salę przez specjalne okno. Przy cesarskim cięciu mama

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie już niemodne?

Cesarskie cięcie już niemodne?

Cesarskie cięcie czy poród naturalny to dylemat wielu kobiet, które są tuż przed rozwiązaniem. Ceny obu rodzajów porodu są identyczne (...) . Jednak stwierdza się, że wśród przyszłych matek zaczyna panować moda na rodzenie...

Cesarskie cięcie

Jak zmieni się twoje ciało po cesarskim cięciu?

Jak zmieni się twoje ciało po cesarskim cięciu?

mama, zanim urodzi dziecko przez cesarkę? ## Cesarskie cięcie to nie zabieg, tylko operacja Nie wszystkie przyszłe mamy, decydując się na **cesarskie cięcie**, zdają sobie sprawę...

Cesarskie cięcie

Kiedy wybrać cesarskie cięcie?

Kiedy wybrać cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie Niestety częste jest zjawisko, iż kobiety w ciąży, bojąc się bólu porodowego związanego z porodem drogami naturalnymi, oczekują (...) od ginekologa przeprowadzania cięcia cesarskiego....

Cesarskie cięcie

Naturalna cesarka - alternatywa dla porodu naturalnego?

Naturalna cesarka - alternatywa dla porodu naturalnego?

się bodźcem do przeprowadzenia **„naturalnej cesarki"**. ## Na czym polega naturalna cesarka? Cięcie cesarskie skoncentrowane na rodzinie, na kobiecie, łagodna cesarka - wszystkie te określenia w odniesieniu do tej...

Cesarskie cięcie

„Cesarki" coraz bardziej popularne

„Cesarki" coraz bardziej popularne

W ostatnim czasie rekordowo wzrosła liczba porodów poprzez cesarskie cięcie. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że odsetek cesarek nie powinien przekraczać 15 proc. wszystkich porodów. Tymczasem w 2014 roku w Polsce...

Na czym polega cesarskie cięcie

Znieczulenie przy porodzie przez cesarskie cięcie

Znieczulenie przy porodzie przez cesarskie cięcie

Znieczulenie stosowane przy cesarskim cięciu to obecnie najczęściej znieczulenie zewnątrzoponowe i/lub podpajęczynówkowe. Znieczulenie ogólne do cesarki to dzisiaj ostateczność