Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: lek. Karin Bakir-Szara

Bystry od pieluchy, czyli jak rozwijać mózg malucha?

Avatar placeholder
07.11.2016 12:48
Bystry od pieluchy, czyli jak rozwijać mózg malucha?
Bystry od pieluchy, czyli jak rozwijać mózg malucha? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Rozwój dziecka leży w rękach rodziców. To przede wszystkim od ich zaangażowania zależy, w jaki sposób maluch będzie radził sobie podczas zabaw, w szkole i w kontaktach z rówieśnikami. Stymulacja rozwoju nie wymaga nadzwyczajnego nakładu pracy. Wystarczy, że podczas codziennych zabaw będziemy pamiętać o kilku drobiazgach.

spis treści

1. Zadbaj o zdrowy start dziecka

Inteligencja emocjonalna u przedszkolaka
Inteligencja emocjonalna u przedszkolaka

Inteligencja emocjonalna to zdolność do rozumienia własnych emocji i radzenia sobie z nimi oraz rozumienia

zobacz galerię

Zadbaj o fizyczny rozwój malucha, zanim jeszcze się narodzi. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że niektóre leki mogą mieć negatywny wpływ na jego mózg, co w późniejszym czasie zaowocować może problemami z nauką i panowaniem nad emocjami. Zażywanie każdego preparatu w ciąży należy skonsultować z lekarzem.

2. Prowadź sensowne rozmowy

Zobacz film: "Rodzice dzieci z ADHD pierwsze kroki"

Na dziecięce gaworzenie staraj się odpowiadać powoli i wyraźnie, akcentując każdą sylabę. W pierwszych miesiącach życia malucha ważny jest także ton głosu, który powinien być ciepły i melodyjny. Wspomożesz tym samym rozwój tych obszarów mózgu, które odpowiedzialne są za mowę, a dodatkowo wzbogacisz zasób słownictwa pociechy. Zadbaj o to, aby dziecku wpojone zostały poprawne schematy językowe.

3. Rozwijaj zainteresowanie książkami

Wybieraj lektury z dużymi, kolorowymi obrazkami i literkami sporej wielkości. Przeglądajcie je razem, rozmawiając o tym, jakie dźwięki wydają poszczególne zwierzątka i jak inaczej mogłaby potoczyć się przedstawiona historia. Pozwól na nadawanie bohaterom kreatywnych, zabawnych określeń. Czas spędzony nad książką powinien budzić w dziecku jedynie pozytywne skojarzenia.

4. Wybierz odpowiednie zabawki

Postaw na gadżety, które sprowokują malucha do odkrywania i rozwijania kreatywności. Świetnie sprawdzą się zabawki interaktywne, które poprawiają zdolności językowe czy manualne, jednak pamiętaj, że nawet za sprawą zwykłego drobiazgu zabawa może zmienić się w prawdziwą, ciekawą przygodę. W końcu, od czego jest wyobraźnia!

5. Buduj zaufanie

Udowodniono, że dzieci, które łączy z rodzicami silna więź emocjonalna, w dorosłym życiu o wiele chętniej angażują się w różnego typu aktywności. Skłonne są poświęcić więcej energii na naukę i rozwijanie swoich pasji, co przynosi im prawdziwą przyjemność. Rzadziej angażują się ponadto w ryzykowne zachowania, chętniej konsultując swoje decyzje z rodzicami.

6. Wykonaj masaż

Wykonywany od czasu do czasu masaż skutecznie obniża poziom stresu i buduje poczucie bezpieczeństwa. Wpływa to nie tylko na komfort emocjonalny. Jak udowadniają badania, dotyk bliskiej osoby sprzyja ogólnemu rozwojowi malucha. Dowiedziono, że wcześniaki, które masowane były trzy razy w ciągu dnia, szybciej były gotowe do opuszczenia szpitala od innych dzieci.

7. Pozwól maluchowi pomagać przy sprzątaniu

Niech dziecko wie, że pluszaki powinny leżeć w jednym miejscu, a ciężarówki w innym. Pozwól mu na układanie zabawek w kolejności od najmniejszej do największej. To świetny sposób na rozwijanie umiejętności selekcjonowania i grupowania. Im wcześniej dziecko opanuje tę sztukę, tym lepiej.

8. Śpiewaj rytmiczne piosenki

Ruch dostosowany do taktu melodii sprawi, że w przyszłości wykonywanie działań angażujących motorykę ciała nie będzie stanowiło dla malucha problemu. Zabawy tego typu pozwolą dziecku poznać znaczenie rytmu i rymu, a ponadto są pomocne w utrwalaniu wzorców językowych.

9. Bądź konsekwentny

Postaraj się, aby poszczególne zachowania twojego dziecka spotykały się ze stałą, jasną odpowiedzią. Odpowiednie, przewidywalne reakcje pozwolą mu dokonać hierarchizacji, dzięki czemu szybciej dowie się, co jest dobre, a co złe. Wysyłanie sprzecznych komunikatów może wprowadzić niepotrzebny chaos, dlatego ważne jest także dawanie właściwego przykładu.

10. Stosuj pozytywną dyscyplinę

Obowiązujące w domu zasady i konsekwencje ich łamania nie mogą wzbudzać w dziecku przerażenia. Maluch musi zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe zachowanie nie jest mile widziane. Jednak ważne jest, by unikał go, rozumiejąc, co właściwie jest nie tak, a nie jedynie ze strachu przed karą. Od tego zależy, czy sumienie naszego malucha zostanie ukształtowane w odpowiedni sposób.

Każdy rodzic pragnie wychować inteligentnego, rozważnego człowieka, jednak samo siedzenie wśród szkolnych podręczników nie wystarczy. Mądrze wykorzystajmy chwile spędzone z dzieckiem, proponując mu takie formy aktywności, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój – zarówno intelektualny, jak i fizyczny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze