Trwa ładowanie...

Brzuch po cesarce

Avatar placeholder
07.05.2019 10:12
Brzuch po cesarce
Brzuch po cesarce (123rf)

Najczęstszą bolączką młodych mam po porodzie jest wygląd brzucha. Wiele z nich pragnie mieć płaski brzuch, który będzie pięknie się prezentował przy obcisłych ciuchach lub na plaży. Warto jednak pamiętać, że cesarka to operacja i jak po każdym zabiegu operacyjnym, konieczny jest czas na rekonwalescencję. Po konsultacji z lekarzem młoda mama dowie się, kiedy będzie mogła spokojnie rozpocząć pielęgnację swojego brzucha, by uzyskał on wymarzoną formę.

1. Wygląd brzucha po cesarce

Tuż po porodzie brzuch młodej mamy znacząco się spłaszczy, jednak nie uzyska on natychmiastowo kształtu płaskiego. Na taki efekt trzeba będzie trochę poczekać. Wszystko jest uzależnione także od tego, w jaki sposób młoda mama dbała o swój brzuch jeszcze przed i w trakcie ciąży. Istotny jest przyrost wagi ciała, pielęgnacja brzucha przez cały okres trwania ciąży, a przede wszystkim to, czy mięśnie brzucha są wyćwiczone czy też nie.

Po cesarskim cięciu bardzo widoczna jest blizna, która z czasem stanie się cienką białą kreską. Po operacji należy w odpowiedni sposób ją przemywać, najlepiej szarym mydłem. Istotne jest zatem odpowiednie odczekanie z ćwiczeniami do całościowego zagojenia się rany, gdyż zbyt wczesne wysilanie brzucha może grozić przepukliną.

Nierzadko istnieje znacząca różnica w wyglądzie kobiet po ciąży. Można zaobserwować, że niektóre z nich już krótko po rozwiązaniu mają płaski brzuch, ale są i takie, które bardzo długo muszą o siebie zadbać. Ponadto w okresie 9 miesięcy macica kobiety znacznie się powiększyła, co wpływa na wygląd brzucha. Potrzeba trochę czasu, by wróciła ona do swojego pierwotnego rozmiaru. Potrzebuje na to mniej więcej 6-8 tygodni od rozwiązania. Wymaga to jednak uzbrojenia się w cierpliwość i zastosowania dostępnych oraz bezpiecznych dla młodej mamy metod pielęgnacyjnych swojego brzucha.

2. Sposoby na płaski brzuch po cesarce

Zobacz film: "Ćwiczenia na idealny brzuch"

Każda młoda mama koncentruje się na swoim obwisłym ciele po ciąży. Pierwszą rzeczą, jaką młoda mama może zrobić, by zwiększyć szansę na piękny brzuch jest karmienie dziecka piersią. Macica poprzez karmienie dziecka piersią szybciej się obkurcza. Kolejnym sposobem pracy nad swoim brzuchem jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W skład zestawu pielęgnacyjnego wchodzi m.in. używanie preparatów ujędrniających (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, farmaceutą). Ponadto skuteczne jest odpowiednie nawilżanie skóry, np. oliwką. Dodatkowo zawsze można skorzystać z profesjonalnej pomocy salonu kosmetycznego, który zaproponuje odpowiednią serię pielęgnacyjną na niepokojące matkę partie ciała. W domu, przy kąpieli, skuteczne jest spryskiwanie brzucha zimną wodą. Taka kuracja „wstrząsająca” pozwala zregenerować skórę. Ponadto warto dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która jest zdrowa dla młodej mamy i nie zaszkodzi karmionemu dziecku. Takie rozwiązanie jest o wiele zdrowsze i bezpieczne aniżeli decydowanie się na diety.

 

3. Ćwiczenia na brzuch po cesarce

Ruch to zdrowie także dla młodej mamy. Oczywiście nie należy się forsować, jedynie zadbać o kondycję. Warto rozpocząć od ćwiczeń mięśni Kegla. Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic krocza oraz pochwy. Następnie, także krótko po rozwiązaniu, najkorzystniej jest na co dzień wychodzić na spacery, dużo ruszać się, aniżeli siedzieć i leżeć. Kiedy tylko młoda mama ma okazję, warto wybrać się na basen, nad jezioro, by popływać. Woda odciąża kręgosłup, a przy okazji wpływa na szybkie spalanie kalorii. Pierwsze ćwiczenia muszą być spokojne, bez większego forsowania mięśni brzucha. Z biegiem upływających miesięcy ćwiczenia na brzuch będzie można wzmocnić. Warto wykorzystać do tego piłkę do ćwiczeń, odkurzyć na nowo rower lub zapisać się na zajęcia jogi. W zaciszu domowym warto codziennie wykonywać brzuszki skośne, nożyce czy chociażby podnoszenie miednicy. Jakikolwiek ruch zostanie zastosowany, zwiększa to szansę na szybszą regenerację organizmu i wzmocnienie mięśni całego ciała.

Brzuch po cesarce wymaga odpowiedniej pielęgnacji i doboru ćwiczeń. Najważniejsze jest jednak nie przesadzać z aktywnością fizyczną, by sobie nie zaszkodzić, a czerpać z niej wiele radości.

mgr Urszula Rogalska

Polecane dla Ciebie