Brukselka – idealne warzywo dla dzieci od szóstego miesiąca życia

Dzieci po brukselkę sięgają niechętnie – „bo brzydko pachnie, bo jest gorzka, bo jest zielona”. Okazuje się jednak, że nie musi taka być. Wystarczy tylko umiejętnie ją ugotować. Warto wzbogacić nią wiele jesiennych obiadów. To źródło witamin i składników mineralnych.

Wielka moc w małej brukselce

Brukselka zawiera w sobie sporo białka, kwasu foliowego oraz witamin: A, C, E, H, K i tych z grupy B. Jest także bogata w minerały: potas, żelazo, magnez, wapń, miedź, fosfor, cynk, siarkę i sód. Znajdziemy w niej więc wszystko to, co potrzebne każdemu dziecku do prawidłowego wzrostu.

Brukselka zaliczana jest do warzyw niskokalorycznych. W 100 gramach znajdziemy ok. 37 kcal. Warzywo zawiera w sobie duże ilości wody, dlatego też jest idealnym dodatkiem do dań dla dzieci zmagających się z nadwagą lub otyłością.

W brukselce znajdują się również związki azotowe, które przeciwdziałają komórkom nowotworowym. Tym samym zmniejszają one ryzyko zachorowalności na raka narządów tj. jelita, trzustka, przełyk, wątroba. I to nie tylko u dzieci.

Brukselka w diecie niemowlaka

Gotowaną brukselkę można podawać dzieciom już od szóstego miesiąca życia. Do garnka z gotującymi się warzywami warto dodać zioła prowansalskie, imbir lub suszony koperek. Ten ziołowy dodatek sprawi, że dziecko po zjedzeniu obiadu nie będzie cierpiało na wzdęcia.

Brukselkę gotujemy zawsze w dużej ilości wrzącej wody, bez przykrycia, nie przegotowując jej – w ten sposób zachowa swój piękny, zielony kolor i nie będzie powodowała wzdęć.

Warzywo wprowadzamy w małych ilościach, sprawdzając czy niemowlę nie ma na brukselkę uczulenia. W jej skład często wchodzi nikiel – pojawia się on w warzywie pod wpływem stosowania nawozów sztucznych.

Brukselka może być również jedzona przez kobiety w ciąży. Nie powinny po nią sięgać jednak kobiety karmiące piersią. Z powodu swoich właściwości może ona spowodować nie tylko wzdęcia u matki, ale i kolki u malucha.

Brukselka w diecie starszego dziecka

Brukselka jest szczególnie polecana w okresie nasilonych przeziębień i zachorowań. Warto wspomnieć, że 100 gram tego warzywa pokrywa 100 proc. zapotrzebowanie na witaminę C. Dzięki temu regularnie jedzona przez dzieci wzmacnia ich odporność. Pozytywnie wpływa również na pracę układu pokarmowego i leczy bolesne dziecięce zaparcia.

Dzięki związkom siarki, która ma wpływ na przemiany energetyczne w organizmie, ma korzystne działanie jeśli chodzi o włosy i paznokcie oraz bierze udział w procesach odtruwania wątroby.

Okazuje się również, że może być stosowana w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Brukselka to źródło witaminy K , która wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz antywirusowe. To doskonały środek na osłabienie organizmu dziecka w okresie jesienno-zimowym.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL, członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. W trakcie studiów pedagogicznych. Jest odpowiedzialna za kontakt z fundacjami i stowarzyszeniami z całej Polski. Jej celem jest wspieranie społecznych inicjatyw i pomoc potrzebującym, dlatego każdy tekst i reportaż traktuje wyjątkowo. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, około miesiąca temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

Ma 14 dzieci z 14 mężczyznami?

Ma 14 dzieci z 14 mężczyznami?

Rekord Guinnessa Jakiś czas temu świat obiegła wieść, że 36-letnia kobieta z Michigan pobiła rekord Guinnessa. Dotyczył on jej dzieci, a dokładniej tego, że każde z 14 dzieci, które urodziła pochodziło od innego ojca. To ona miała się stać kobietą, która...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) można spotkać rywalizację pomiędzy rodzicami, która niestety niekorzystnie...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu malucha zależy od genów, które przekazują mu rodzice. W związku z tym bardzo łatwo możemy go przewidzieć. Czy zastanawialiście się kiedyś (...) recesywnym. I w takim wypadku maluch będzie miał jasne oczy. Inaczej...

Maluch

Porost islandzki - właściwości i zastosowanie

Porost islandzki - właściwości i zastosowanie

Porost islandzki uchodzi za naturalny środek na choroby płuc i chorobę lokomocyjną. W Polsce ten gatunek znany jest jako tarczownica islandzka. Rośnie w suchych borach iglastych, pokrywa ziemię, pnie drzew i skały. Roślina ta powszechnie występuje...