Trwa ładowanie...

Brązowy tłuszcz - naturalna metoda na odchudzanie?

 Ewa Rycerz
09.07.2016 19:53
Brązowy tłuszcz - naturalna metoda na odchudzanie?
Brązowy tłuszcz - naturalna metoda na odchudzanie? (123RF)

Ma być silnym orężem w walce z epidemią otyłości na całym świecie. Brązowy tłuszcz, jaki występuje u człowieka w okolicach klatki piersiowej (od szyi do dolnej jej części) jest nadzieją na odchudzenie rzeszy ludzi. Wszystko dzięki produkcji energii i ciepła.

Brązowy tłuszcz w największych ilościach występuje u dzieci. Dorośli posiadają zmniejszone ilości tej substancji.

I tak – zależnie od wieku, zdrowia o ogólnej kondycji organizmu – warstwa jest cieńsza. Nad jej ponownym przywróceniem do poziomu, jaki mają nastolatkowie, pracują natomiast naukowcy.

Jedne z badań prowadzone są na Göteborgs Universitet w Szwecji. Tamtejsi badacze, pod kierownictwem prof. Svena Enerbäcka odkryli, że brązowy tłuszcz posiada dwa rodzaje komórek: odpowiedzialne za spalanie metaboliczne oraz uzyskiwanie energii i zamianę jej w ciepło. Nazwali je „klasycznym brązowym tłuszczem”.

Zobacz film: "Otyłość w Polsce"

Zespół  Enerbäcka na co dzień zajmuje się problematyką otyłości. Dlatego też badacze skupili się na właściwościach, jakie pomogłyby społeczeństwu walczyć z tym problemem.

Przywrócenie bowiem ilości brązowego tłuszczu u osób dorosłych do poziomu takiego, jaki występuje u młodzieży, dałoby szansę na likwidację nadwagi oraz chorób związanych z otyłością, np. cukrzycą typu 2.

  • Możliwe bowiem będzie stymulowanie rozwoju tkanki brązowego tłuszczu i spalanie nadwyżek energii zgromadzonej w tkance tłuszczowej w postaci ciepła – mówi prof. Enerbäck.

Jak zaznaczają naukowcy – już zamiana 15 proc. białego tłuszczu na brązowy, pozwalałaby bezpiecznie chudnąć nawet do 4-5 kilogramów miesięcznie. Obecnie jest to 1-2 kg, większa ilość utraconej masy miesięcznie sprzyja chorobom jelit, żołądka i efektowi jojo.

Okazuje się jednak, że działanie brązowego tłuszczu nie jest powszechne. Według wcześniejszych badań, tkanka aktywizuje się w warunkach ekstremalnych.

Uczestniczy wtedy w spalaniu metabolicznym i produkuje energię np. podczas wystawienia ciała na niskie temperatury. W warunkach standardowych, jest nieaktywna.

Jak skłonić brązowy tłuszcz do spalania? Właśnie takie zadanie stoi teraz przed naukowcami. Prof. Barbara Cannon oraz prof. Jan Nedergaard twierdzą, że nie wystarczy odtworzenie poziomu brązowego tłuszczu. Należy właśnie zmusić go do aktywności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze