Choroba bostońska - charakterystyka, objawy, leczenie, różnice z ospą

Najwięcej zachorowań na chorobę bostońską notuje się wiosną, latem i wczesną jesienią. Zimą odpowiedzialne za wystąpienie dolegliwości wirusy Coxsackie są zdecydowanie mniej aktywne.

Chorobę dłoni, stóp i ust pediatrzy diagnozują coraz częściej. Jeszcze kilka lat temu bostonka rozpoznawana była w gabinecie lekarskim u kilku małych pacjentów rocznie, dzisiaj przypadków zachorowań jest zdecydowanie więcej.

Polecane wideo:

Choroba bostońska najczęściej dotyka dzieci poniżej 10. roku życia, zachorowania wśród dorosłych nadal należą do rzadkości. Za chorobę bostońską odpowiadają wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają (przez dotyk i ślinę, rzadziej drogą kropelkową). Są przy tym niezwykle zaraźliwe, stąd najwięcej zachorowań notuje się wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli.

Choroba bostońska (potocznie określana bostonką) wywołuje szereg nieprzyjemnych dla dziecka objawów, ale jak wskazują pediatrzy, nie jest groźna dla zdrowia i życia dziecka. Powikłania tej choroby obserwowane są bardzo rzadko.

Choroba bostońska - objawy

Objawy choroby bostońskiej to:

  • wysypka w postaci surowiczych pęcherzy (wysypka występuje najczęściej na dłoniach, podeszwach stóp, w gardle i jamie ustnej, również na pośladkach i w okolicach narządów płciowych),
  • wysoka gorączka (najczęściej jest krótkotrwała i łatwo ją zbić),
  • ból gardła,
  • złe samopoczucie.

Chorobę bostońską diagnozuje się na podstawie objawów, różnicując ją z ospą wietrzną. Ocenie lekarz poddaje przede wszystkim wygląd zmian skórnych i ich umiejscowienie. Wykonywanie dodatkowych badań nie jest potrzebne.

Choroba bostońska - leczenie

Choroba bostońska jest chorobą wirusową, zatem stosowanie antybiotyków jest bezzasadne (a wręcz szkodliwe, bo prowadzi do zaburzenia mikroflory jelit i spadku odporności organizmu). Leczenie choroby bostońskiej polega więc na łagodzeniu objawów choroby.

W przypadku wystąpienia gorączki, konieczne jest jej obniżanie. W początkowej fazie choroby bostońskiej, gdy nie jesteśmy jeszcze pewni, czy dziecko choruje na bostonkę czy na ospę, nie należy podawać mu ibuprofenu. Środek ten w przypadku ospy wietrznej wielokrotnie zwiększa ryzyko groźnych powikłań. Bezpieczniej zatem jest stosować paracetamol.

W chorobie bostońskiej często występuje ból gardła. Odpowiadają za to pęcherzyki umiejscowione w jamie ustnej, które po pewnym czasie pękają, w wyniku czego powstają bolesne nadżerki. Dolegliwość można łagodzić, często podając dziecku do picia schłodzoną wodę.

Jeśli świąd i pieczenie mocno dokuczają maluchowi, wówczas lekarz może zadecydować o podaniu leków przeciwhistaminowych.

Niezwykle istotne jest, by dziecko nie rozdrapywało owrzodzeń, bo może to doprowadzić do wystąpienia nadkażenia bakteryjnego (wówczas konieczne jest włączenie antybiotyku miejscowego).

Choroba bostońska ustępują najczęściej w ciągu 7-10 dni.

Choroba bostońska czy ospa?

Te często występujące wśród małych dzieci choroby zakaźne wywoływane są przez różne typy wirusów. Obie wyróżniają się wystąpieniem charakterystycznych wykwitów skórnych, różne jednak jest ich umiejscowienie. Wysypka w przypadku choroby bostońskiej atakuje przede wszystkim stopy, dłonie i jamę ustną (rzadziej okolice miejsc intymnych). Okrągłe pęcherzyki będące objawem ospy umiejscowione są zaś na twarzy, skórze głowy, tułowiu i kończynach.

Choroba bostońska a brudne ręce

Wirus odpowiedzialny za pojawienie się choroby bostońskiej bardzo łatwo się rozprzestrzenia, a sama choroba klasyfikowana jest jako jedna z tzw. chorób brudnych rąk. Brak odpowiedniej higieny, zwłaszcza nieodpowiednie mycie dłoni, może przyczynić się do rozwoju przykrych dolegliwości.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Laktator

Nova2 • ostatni post 4 dni temu

1
Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Wady słuchu u dzieci

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i radosne dziecko. Czasem zdarza się tak, że lekarze u naszych pociech diagnozują zaburzenia słuchu lub wzroku. Jak je wychwycić odpowiednio wcześniej? Jak diagnozować? Na co zwracać uwagę? Badania wykazują, że coraz więcej...

Dziecięce choroby

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek u niemowląt wywołuje charakterystyczne objawy. Dziecko często pociera załzawione oczka, mruży je pod wpływem światła. To choroba

Dziecięce choroby

Egzema

szarożółtych strupów. Świąd towarzyszy całemu przebiegowi choroby. W niektórych przypadkach pojawia się obrzęk skóry i tkanki podskórnej. Po przejściu (...) , wyprysk potnicowy, wyprysk łojotokowy, wyprysk łojotokowy noworodków,...

Dziecięce choroby

Toksokaroza

Toksokaroza to groźna odzwierzęca choroba pasożytnicza, wywoływana przez larwy glisty kociej lub psiej. Na toksokarozę chorują najczęściej małe (...) oraz hipergammaglobulinemii, w połączeniu z przeprowadzonym wywiadem epidemiologicznym,...

Dziecięce choroby

Nadciśnienie

. Rzadziej ma charakter wtórny i towarzyszy przewlekłym chorobom nerek, chorobom mózgu i zaburzeniom funkcjonowania gruczołów dokrewnych. Uznaje (...) Bardzo rzadko mówi się o nadciśnieniu wywołanym konkretną...

Dziecięce choroby

Śmiertelna diagnoza dla Tosi

Śmiertelna diagnoza dla Tosi

się. Podejrzenie porażenia nerwu twarzowego zaprowadziło nas na oddział neurologii dziecięcej. Byliśmy przestraszeni, jak wszyscy rodzice w szpitalu (...) choroby. Widząc, że zarejestrowano tylko 200 przypadków chorych...