Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Bóle kości w ciąży (zapalenie stawów w ciąży)

Avatar placeholder
02.05.2019 09:36
Bóle kości w ciąży (zapalenie stawów w ciąży)
Bóle kości w ciąży (zapalenie stawów w ciąży) (123rf)

Wiele przyszłych mam doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, jakimi są bóle kości w ciąży. Niekiedy, choć nie zdarza się to wyjątkowo często, mogą być one spowodowane zapaleniem stawów, które mogło rozwinąć się z różnych powodów. Jeśli bóle się nasilają i dodatkowo jesteśmy pewne, że nie są to typowe bóle związane z nadmiernym forsowaniem mięśni (niekiedy bóle mięśniowe mylone są z bólami stawów lub kości), to powinnyśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, by rozpocząć leczenie i uniknąć niebezpiecznych konsekwencji choroby.

1. Bóle kości łonowej w ciąży

Ból kości łonowej w ciąży to jedna z najczęściej spotykanych przypadłości, znana także pod nazwą łonowego Diastasis. Związana jest z uwalnianiem się – najczęściej w końcowym okresie ciąży – hormonu odpowiedzialnego za rozejście się miednicy, celem ułatwienia kobiecie porodu. Kości łonowe pod jego wpływem lekko się rozchodzą. Choć nie brzmi to zbyt przyjemnie, to jednak to bardzo dobry mechanizm – ułatwia przejście dziecka przez kości miednicy. Nie zmienia to jednak faktu, że kobieta może to odczuwać wyjątkowo boleśnie. Najbardziej staje się to uciążliwe w trakcie chodzenia czy podnoszenia nóg – na przykład przy wchodzeniu do wanny czy ubieraniu. Kobiety najczęściej skarżą się na ból w dolnej części podbrzusza, poniżej włosów łonowych. Lekarze zalecają unikanie sytuacji, w których ból jest szczególnie silny, a także delikatne rozgrzewanie bolącego miejsca – np. termoforem. Należy jednak pamiętać, że nie może być on zbyt gorący! Pomagają także pewne ćwiczenia, które z pewnością zaprezentuje dobra położna czy lekarz ginekolog. W skrajnych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym.

2. Bóle stawów w ciąży

Bóle w kolanach i biodrach w czasie ciąży mogą świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów lub nasileniu się tzw. młodzieńczego zapalenia stawów, nie mówiąc o poważniejszych schorzeniach, takich jak toczeń czy gościec. Ale żeby zdiagnozować te choroby, koniecznie należy udać się do lekarza. On dobierze odpowiedni sposób leczenia, taki, który nie zaszkodzi zarówno kobiecie, jak i – co najważniejsze w czasie ciąży – dziecku.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów przyjmuje się, że najczęściej spowodowane jest ono zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie matki – także po porodzie, dlatego okres nasilenia się choroby może nastąpić nawet do roku po porodzie.

Najważniejsze jest zdiagnozowanie reumatoidalnego zapalenia stawów jeszcze przed planowaną ciążą – kobiety na nie cierpiące nie powinny zażywać leków na to schorzenie nawet do paru miesięcy przed zajściem w ciążę. Szczególnie sterydów i silnych leków przeciwbólowych. W skrajnych przypadkach zalecane jest zażywanie niewielkich ilości aspiryny – ale tylko po konsultacji z lekarzem co do dawki i czasu zażywania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze