Trwa ładowanie...

Bóle brzucha podczas połogu

Bóle brzucha podczas połogu
Bóle brzucha podczas połogu (123rf)

Podczas połogu bóle brzucha mogą być spowodowane przez różne czynniki. Po porodzie macica kobiety kurczy się i wraca do swojego pierwotnego rozmiaru (inwolucja). Kobieta może wtedy odczuwać ból w dole brzucha. Większość mam odczuwa je najbardziej podczas pierwszego tygodnia po urodzeniu dziecka. Macica potrzebuje czasem nawet sześciu tygodni, by się zwinąć, dlatego kobieta może przez ten czas doświadczać bolesnych skurczów, które nie powinny budzić jej większego niepokoju.

spis treści

1. Karmienie piersią a bóle brzucha

Należy zwrócić uwagę, że bóle podczas karmienia piersią noworodka mogą być silniejsze, ponieważ stymulowana jest wtedy przysadka mózgowa, która uwalnia oksytocynę. Wpływa ona na wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych, a także wywołuje skurcze macicy. Jeśli kobieta rodziła po raz pierwszy, będzie odczuwać łagodniejsze bóle niż matki, które już posiadają przynajmniej jedno dziecko, ponieważ przebytych już porodach lub po ciąży bliźniaczej mięsień macicy jest bardziej rozciągnięty. Ból może złagodzić ciepły okład lub zażycie środków bólowych, które wskazał lekarz. Niektórym kobietom pomaga leżenie na brzuchu z poduszką ułożoną pod nim. Czasami pomaga także delikatny masaż tej części ciała. Warto wtedy także pamiętać, aby opróżniać jak najczęściej pęcherz moczowy. Gdy jest on pełen może wypierać macicę, przez co nie będzie ona kurczyła się tak, jak powinna, zwiększy się ból i krwawienie.

2. Ból mięśni w czasie połogu

Po urodzeniu dziecka kobieta może odczuwać bóle mięśni i tkliwość w okolicach krocza. Mięśnie będą potrzebowały kilku dni odpoczynku, by się zregenerować. Jeśli poród odbył się przez cesarskie cięcie może do tego dołączyć świąd i pieczenie. Najlepiej zażywać wtedy środki przepisane przez lekarza i nie wykonywać zbyt dużo czynności, ponieważ mogłoby to opóźnić powrót do formy.

3. Zaparcia w czasie połogu

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Innym czynnikiem powodującym bóle brzucha jest fakt, ze jelita wracają do normy. Jeśli kobieta otrzymała znieczulenie lub bierze określone środki bólowe, może się to łączyć z problemem zaparć.

Aby temu zaradzić, kobieta powinna spożywać odpowiednia ilość błonnika i pić dużo wody. Poza tym korzystnie na pracę jelit wpływają spacery. Jeśli kobieta nie wypróżniała się przez kilka dni, powinna powiedzieć o tym swojemu lekarzowi. Może on przepisać kobiecie środek rozluźniający stolce i ułatwiający ich wydalenie.

4. Gojenie się rany po cesarskim cięciu

Jeśli kobieta przeszła poród, podczas którego wykonane było cesarskie cięcie, niewątpliwie będzie odczuwała ból, gdy nacięcie, a także wewnętrzne rany będą się goiły. Kobieta powinna wtedy mieć zapewniony odpoczynek oraz nie obciążać zbyt mocno swojego żołądka. Warto przyjmować wtedy leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami. Jeśli ból jest silny, można przyjmować dawkę leku co cztery godziny. Należy jednak pamiętać, aby nie przyjąć większych ilości preparatu niż jest zalecane. W takich sytuacjach warto poprosić kogoś o pomoc w wykonywaniu prac domowych i innych zadań.

5. Problemy okołopołogowe wymagające pomocy medycznej

Jeśli nie pojawiają się inne dolegliwości takie jak: wydzielina z dróg rodnych, zaczerwienienie wokół cesarskiego cięcia, gorączka, nudności, nadmierne krwawienie lub jasnoczerwone, podrażnienie, ostre lub silne bóle, które wydają się nie do zniesienia lub cokolwiek innego, co wydaje się niezwykłe, należy zachować spokój i nie martwić się – najprawdopodobniej bolesność minie sama. Jednakże jeśli któreś z wymienionych dolegliwości wystąpi lub jeśli ból jest ciągły i nie mija po zażyciu środków przeciwbólowych, należy skontaktować się z lekarzem, by wykluczyć poważniejsze kwestie, np. zapalenie wyrostka robaczkowego lub zakażenie.

6. Zagrożenie kwrotokiem w połogu

Jeśli macica nie zamknie tętnic w miejscu, w którym przytwierdzone było łożysko, mogą one mocno krwawić i zagrażać matce. Bardzo silny ból brzucha podczas pierwszych kilku godzin po porodzie może wskazywać na krwotok, podczas którego w macicy mogą tworzyć się skrzepy. Aby zmniejszyć ryzyko krwotoku, lekarze podają kobiecie po porodzie dawki jednego z leków, by zachęcić macicę do inwolucji. Pomaga w tym także karmienie piersią – uwalnianie oksytocyny do krwi, co powoduje skurcze, a także zmniejsza ryzyko krwotoku.

7. Zakażenie a ból brzucha po połogu

Podczas porodu przy badaniu szyjki macicy, narzędzia położnicze lub cesarskie cięcie do organizmu matki mogą dostać się bakterie. U niektórych kobiet korzystających ze znieczulenia zewnątrzoponowego może dojść do zakażenia układu moczowego przez cewnik, wprowadzony do pęcherza. U kobiet po cesarskim cieciu zakażenie może rozwinąć się w miejscu nacięcia i być przyczyną silnego bólu brzucha. Zapalenie śluzówki macicy może wystąpić niezależnie od rodzaju porodu. Przy zakażeniach występujących u matki najczęściej stosuje się antybiotyki.

Bóle brzucha w czasie połogu to normalny stan, charakterystyczny dla wielu kobiet. Jeśli jednak są silne i ostre, koniecznie powinnaś udać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze