Ból i obrzęk piersi

Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany, które mają przygotować organizm na przyjście dziecka. Jedną z najczęstszych jaka się pojawia, jest zmiana wielkości piersi i ich wrażliwości. Praktycznie wszystkie matki doświadczają bólu i obrzęku piersi. Podczas 2-3 dni po porodzie piersi wydzielają substancję nazywaną siarą, która jest bogata w składniki odżywcze i przeciwciała. Następnie piersi wypełniają się mlekiem, by zapewnić pożywienie i prawidłowe odżywienie noworodkowi, co sprawia, że są one ciężkie i bardzo wrażliwe.

Polecane wideo:

1. Bolesność piersi po porodzie

Przyczyną tych zmian jest estrogen, którego produkcja skupia się na funkcjonowaniu gruczołów mlecznych, co powoduje nadmierną produkcję mleka w piersiach. Zmiany w piersiach po porodzie obejmują powiększenie piersi wraz z brodawkami i ściemnienie otoczek wokół nich. Poza tym grudki, które znajdują się na piersiach również wydają się większe niż wcześniej. W ciągu kilku pierwszych dni karmienia piersią brodawki będą wrażliwe i bolesne.

Bolesność piersi w okresie połogu powodowana jest przez liczne zmiany, jakie zaszły w organizmie matki po urodzeniu dziecka. Najczęściej w trzeciej dobie po porodzie następuję fizjologiczny zwiększony przypływ pokarmu. Kobiety często nie potrafią sobie poradzić z jego nadmiarem i dlatego bardzo często dochodzi do jego zastoju w gruczołach piersiowych. Piersi stają się obrzmiałe, twarde i bardzo bolesne. Często dochodzi do zatkania kanalików przewodów mlekowych co znacznie utrudnia odpływ pokarmu z piersi.

Poza tym, gdy niemowlę ssie brodawki, kobieta odczuwa to jako ból i przekłada się to na bolesność i powiększenie piersi. Po porodzie z piersi może wyciekać siara, co dodatkowo je podrażnia. By tego uniknąć, można używać specjalnych wkładek, które będą pochłaniały wydzielinę. Podobnie można wykorzystać pieluchy. Gdy kobieta przyzwyczai się do karmienia dziecka, bolesność zmniejszy się. Zaś rozmiar piersi się zmieni, gdy kobieta przestanie karmić.

Najczęściej ból sutków pojawia się wtedy, gdy dziecko nie jest prawidłowo przystawione do piersi. Podczas gdy niemowlę ssie pierś, sutek powinien znajdować się w tylnej części ust dziecka, z dala od działania języka czy dziąsełek, które mogłyby podrażnić skórę.

Bólu sutków można uniknąć. Jeśli kobieta poczuje, że stają się one bolesne, powinna zwrócić uwagę na to, co się dzieje podczas karmienia. Sutki może podrażnić także nieprawidłowe korzystanie z pomp odciągających mleko, infekcja, reakcja alergiczna na produkty stosowane do higieny. Taki skutek może przynieść także zbyt długie karmienie, które może doprowadzić do maceracji sutka i pęknięcia skóry, co uniemożliwi karmienie.

2. Co zrobić, by zmniejszyć bolesność piersi?

Podstawa to dobry biustonosz. Powinien być wykonany z czystej bawełny i dobrze dopasowany, zapewniający piersiom oparcie. Kobieta może nosić też samą bawełnianą koszulkę bez stanika. Warto pamiętać, aby nie używać biustonoszy z tworzyw sztucznych lub syntetycznych.

2.1. Okłady z lodu na bolesność sutków podczas karmienia piersią

Należy zawsze zakończyć ssanie dziecka przed odsunięciem go od karmienia piersią. Można to zrobić poprzez uciskanie piersi ku dołowi lub przesunięcie palca wewnątrz usta dziecka pomiędzy dziąsełka. Bolesność sutków zmniejsza się zwykle, gdy mleko zaczyna przez nie płynąć. Gdy kobieta poczuje, że z drugiej piersi wydobywa się mleko, mrowienie w piersi powinna przystawić dziecko do drugiej piersi. Przed przystawieniem dziecka do piersi kobieta może stymulować piersi do wydzielania mleka poprzez delikatny masaż, ciepłe kompresy lub delikatne pociągania.

2.2. Częste karmienie piersią jest zdrowsze

Można pozwolić, aby sutki wyschły same pomiędzy karmieniami. Najlepiej rozprowadzić na nich kilka kropel pokarmu i pozwolić zaschnąć – ma dobry wpływ na podrażnioną skórę. Również właściwa dieta pomoże organizmowi dostosować się do nowych warunków. Wskazane jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców i dostarczenie błonnika w diecie podczas ciąży.

2.3. Nadmiar pokarmu w piersiach pomogą usunąć ćwiczenia

Przy zastoju pokarmu czasami konieczne jest mechaniczne odciągnięcie pokarmu ściągaczką lub ręką, po zastosowaniu okładów na przemian zimnych i rozgrzewających. Bardzo pomocne są także okłady z liści świeżej białej kapusty.

Nawet gorączka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeżeli dziecko nie wyssie wszystkiego mleka, należy ściągnąć pozostały pokarm. Gdy po opróżnieniu piersi utrzymuje się wysoka temperatura, trzeba skontaktować się z lekarzem. Czasami wytwarza się stan zapalny w piersiach i wtedy, aby uniknąć powstania ropni, trzeba zastosować antybiotyk.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
  • Bień A. Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3649-7
  • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6
  • Dudenhausen J. Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4032-6

Choroby i dolegliwości w ciąży

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy ...

kocsar • ostatni post 5 godzin temu

12
Artykuły Choroby i dolegliwości w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża a bóle brzucha

Ciąża a bóle brzucha

Delikatne skurcze i bolesność brzucha jest spowodowane rozciąganiem wiązadeł powiększającej się macicy. Dopóki skurcze nie są ostre i nie towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Ciąża - czas pełen niespodzianek

Niespodzianki ciążowe Ciąża - podobno to najpiękniejszy czas w życiu kobiety... Biorąc pod uwagę dodatkowe piętnaście kilogramów, napuchnięte (...) dniami i nocami - zwłaszcza nocami? No i ten apetyt na seks... Ciąża...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Przyczyny i sposoby na zwalczenie omdleń w ciąży

zapobiegania takim dolegliwościom jest unikanie w ciąży gwałtownego wstawania lub podnoszenia się z krzesła. Należy wstawać tak, by umożliwić dotarcie krwi (...) Ciąża to czas zmian i niektóre z nich...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Skrzepy w ciąży

Skrzepy w ciąży nigdy nie oznaczają niczego dobrego. Jeśli na wkładce higienicznej bądź bieliźnie zauważyłaś plamy krwi z domieszką skrzepów, a (...) ponadto odczuwasz ból w podbrzuszu, mogą to być objawy poronienia. Takie dolegliwości...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Dlaczego nienawidzisz być w ciąży?

Dlaczego nienawidzisz być w ciąży?

Nie oszukujmy się, nie dla każdej z nas ciąża to czas wypełniony po brzegi radością i szczęściem. Oczywiście cieszymy się z tego, że czekamy (...) , dla których ciąża może być czasem, który znienawidzisz. W...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Krwawienie w ciąży

. Należy także rozróżnić te, które mają związek z ciążą od tych, które wystąpiły niezależnie (np. uraz komunikacyjny, choroby szyjki macicy (...) o poronieniu są ból w dolnej części brzucha i krwawienie. Jednakże przy...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Czym jest tokofobia?

Czym jest tokofobia?

przed ciążą oraz porodem doświadcza co szósta kobieta.   Przyczyny tokofobii Za główną przyczynę rozwoju tej choroby (...) , które wcześniej nie były w ciąży i nie...