Trwa ładowanie...

Ból brzucha u dzieci

Avatar placeholder
30.04.2019 08:44
Ból brzucha u dzieci
Ból brzucha u dzieci (123rf)

Ból brzucha to jeden z częstych i niegroźnych problemów wieku dziecięcego. Jednak każdy ból brzucha dziecka powinno się traktować poważnie. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie tylko utrudniają normalne funkcjonowanie, ale mogą być przyczyną choroby. Ważna jest tu obserwacja niepokojących objawów i natychmiastowa reakcja rodziców.

1. Przyczyny bólów brzucha

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest zatrucie pokarmowe. Tej dolegliwości, oprócz bólu brzucha, mogą towarzyszyć m.in. wymioty, biegunka i podwyższona temperatura ciała. Bardzo ważne jest podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów, ponieważ często w trakcie zatruć dochodzi do odwodnienia organizmu. Należy również postarać się zahamować wymioty i biegunkę. U małych dzieci konsultacja lekarska jest niezbędna, natomiast u dzieci starszych należy skonsultować się z lekarzem, gdy dolegliwości są bardzo nasilone i utrzymują się dłużej niż 2-3 dni.

Innym problemem są zaparcia. Dziecko ma wówczas problem z wypróżnieniem się. Przyczyną zaparć może być m.in. zła dieta, za mała ilość przyjmowanych płynów, zmiana otoczenia związana z podróżą, a nawet stres. Jeżeli dziecko ma często problemy z zaparciami, należy przyjrzeć się jego diecie, zadbać o codzienną dawkę ruchu, postarać się, aby maluch wyrobił sobie nawyk regularnego wypróżniania się, a ostatecznie skontaktować się z lekarzem.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Poważniejszym czynnikiem wywołującym ostry ból brzucha u dziecka jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Towarzyszy temu silny ból umiejscowiony z reguły w okolicach prawego biodra i nasilający się w momencie zginania prawej nogi. Dziecko często wymiotuje, nękają je nudności i gorączka. Można również podejrzewać zapalenie wyrostka robaczkowego, gdy po zmierzeniu temperatury w ustach i pupie, różnica temperatury będzie wyższa niż jeden stopień Celsjusza. Należy wówczas niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

2. Pomoc w bólach brzucha

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości dziecięcych. Jednak mimo wszystko, przy każdym jego wstąpieniu należy zwrócić szczególną uwagę na charakter symptomów i z wszelkimi wątpliwościami zwracać się do pediatry. Aby postawić prawidłową diagnozę lekarz będzie musiał się dowiedzieć kiedy pojawiły się dolegliwości bólowe, których miejsc dotyczą i czy nie towarzyszą im inne objawy. Niezwykle istotna jest też rozmowa z rodzicem na temat zaobserwowanych nieprawidłowości. Podczas zbierania wywiadu od dziecka najważniejsze jest, aby pozwolić mu się swobodnie wypowiedzieć i nie narzucać odpowiedzi na pytania. W ten sposób uzyskamy najbardziej rzetelną informację o dolegliwościach malucha. Jeśli ból jest ostry, do czasu wizyty u lekarza nie należy podawać dziecku jedzenia ani picia.

Na bóle brzucha, które nie wymagają interwencji lekarza ani chirurga, jak w przypadku wyrostka robaczkowego, można odwołać się do domowych metod. Przede wszystkim należy spróbować podać małemu pacjentowi kilka kropel mięty. Łagodzi ona nudności i koi bóle. Dobry jest także gorący okład na brzuszek. Można zastosować termofor, ciepły okład albo podgrzany woreczek z pestkami czereśni. Okład z naparem z rumianku uspokaja i łagodzi ból. Okład z melisą działa rozkurczowo, podczas gdy okład z naparem z krwawnika przeciwdziała zapaleniom. Na bóle brzuszka dobry jest też ziołowy syrop z anyżu, koperku i kminku. Nasiona trzeba rozgnieść, zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 5 minut. Podawać dzieciom 2-3 filiżanki dziennie. Na wszelkie bóle związane z brzuchem dobre są także herbaty – rumiankowa, miętowa i z melisy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze