BMI matki sprzed ciąży może mieć wpływ na długość życia noworodka

Naukowcy z Uniwersytetu Hasselt w Belgii ogłosili silny związek między wskaźnikiem masy ciała matki przed ciążą i przewidywaną długością życia ich dziecka. Wyższy wskaźnik masy ciała sprzed ciąży koreluje z mniejszą długością telomerów - wskaźnika krótszej ogólnej długości życia.

Telomery są istotną częścią komórek ludzkich, które wpływają na starzenia się komórek.

Polecane wideo:

Komórki uzupełniają się, kopiując się w sposób ciągły przez całe życie. Za każdym razem, gdy komórki kopiują się, nić DNA pozostaje nienaruszona, ale telomery stają się krótsze. Dłuższe telomery pozwalają komórkom częściej się dzielić. Ostatecznie, w ciągu całego życia, telomery stają się zbyt krótkie, aby móc pracować, co powoduje, że komórki się starzeją i przestają działać prawidłowo.

Telomery skracają się wraz z wiekiem. Jednak mogą także zacząć się skracać przez stres, palenie tytoniu, brak ruchu i złą dietę. Proces skracania telomerów jest zaangażowany we wszystkie aspekty procesu starzenia się na poziomie komórkowym. Telomery są połączone bezpośrednio z przedwczesnym starzeniem się komórek. Długość telomerów oznacza wiek biologicznych osobnika, w przeciwieństwie do wieku chronologicznego.

Poprzednio zauważono związek długości telomerów u dorosłych z chorobami związanymi ze starzeniem, takimi jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2 i zwiększonej śmiertelności. Teraz, w nowym badaniu, opublikowanym w „BMC Medicine” naukowcy przeprowadzili badania telomerów u noworodków.

Zespół założył, że nadwaga lub otyłość podczas ciąży może być ważnym czynnikiem w odniesieniu do długości telomerów dziecka przy urodzeniu i może w związku z tym przyczyniać się do programowania rozwoju dziecka.

Celem badania była ocena potencjalnego wpływu otyłości matki na długość telomerów u noworodków, mierzonej w DNA z krwi pępowinowej i łożyska.

"Porównując niemowlęta matek z normalnym BMI oraz noworodki kobiet z otyłością, okazuje się, że te drugie są starsze na poziomie molekularnym, ponieważ mają skrócone długości telomerów, co oznacza, że ich komórki mają krótszą długość życia" - mówi autor prof Tim Nawrot. "Więc utrzymanie zdrowego BMI w wieku rozrodczym kobiety może wpływać na długowieczność molekularną u potomstwa".

8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej

Choroba dziecka zawsze spędza rodzicom sen z powiek. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak typowe dla sezonu jesienno-zimowego infekcje, które...

Długości telomerów mierzono w 743 próbkach krwi pępowinowej i 702 próbkach tkanki łożyskowej od noworodków matek biorących udział w badaniu urodzeń ENVIRONAGE w Belgii. 743 kobiety objęte badaniem były w wieku 17-44 lat oraz miały średnie BMI przed ciążą 24,1.

Poprzednie badania wykazały, że ludzie zwykle tracą około 32,2-45,5 podstawowych par telomerów rocznie w okresie dorosłości. Badanie to wykazało, że każdy jednopunktowy wzrost BMI matek, wywołuje skrócenie telomerów u noworodków o około 50 par.

Skrócenie długości telomerów o 50 par u noworodków jest odpowiednikiem utraty około 1.1-1.6 lat dorosłego życia, co może umieścić dzieci z krótszymi telomerami w grupie zwiększonego ryzyka chorób przewlekłych w dorosłym życiu, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

Współautor Dries Martens zauważa, że zespół wykluczył działanie innych czynników, które mogą być potencjalnie związane z długością telomerów, w tym wieku rodziców, klasy społeczno-ekonomicznej, pochodzenia etnicznego, palenia papierosów przez matkę, płci noworodków czy masy urodzeniowej.

Pora roku, w której dziecko przyszło na świat, wpływa na jego zdrowie

Coraz więcej par skrupulatnie planuje czas, w którym na świat ma przyjść ich dziecko. Wiąże się to w dużej mierze z organizacją swojego dotychczasowego...

"Przed naszym badaniem nie było dowodów na związek pomiędzy BMI sprzed ciąży i długością telomerów u noworodka, chociaż metaanalizy sugerują związek pomiędzy BMI a długością telomerów u dorosłych" - mówi prof. Nawrot.

"Nasze wyniki dają coraz więcej dowodów, że wysokie BMI matki ma wpływ na programowanie płodu, co może prowadzić do zmian w rozwoju płodu oraz chorób w późniejszym życiu. Upublicznienie naszych ustaleń powinno wpłynąć na zdrowie, ponieważ w zamożnych społeczeństwach 30 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym ma nadwagę" - mówi Profesor Tim Nawrot.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Kontakty z ojcem wpływają na lepsze oceny

Dr Marie-Anne Suizzo z Uniwersytetu w Teksasie w USA w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Sex Roles" stwierdziła, że życzliwość ojca ma szczególny wpływ na młodych ludzi i sprawia, że są optymistami i zdecydowanie dążą do większych rzeczy. Dobre kontakty...

Newsy

Kangurowanie wcześniaków pokazuje głęboką moc dotyku

Naukowcy odkryli, że zapewnienie maleńkim, przedwcześnie narodzonym niemowlętom kontakt skóra do skóry i naturalnego pokarmu, daje dużo korzyści niemowlakom. W Kangaroo Mothercare, rodzic lub opiekun staje się inkubatorem niemowlęcia i głównym źródłem...

Newsy

Zamknęła 3-latka w klatce dla psa, bo był za głośno

Zamknęła 3-latka w klatce dla psa, bo był za głośno

Przykłady bezmyślności i nieodpowiedzialności rodziców nie mają chyba końca. W Chinach, w prowincji Hunan, pewna matka zamknęła swojego synka w klatce dla psa? Powód? Był za głośno. Kobieta o imieniu Jiang stanęła przed sądem po tym, gdy zamknęła...

Newsy

Koszmarny żart ojca - wrzucił prezent córki do kominka (video)

Koszmarny żart ojca - wrzucił prezent córki do kominka (video)

Każdy rodzic ma swoje metody wychowawcze, które konsekwentnie stosuje. Tak też jest w przypadku tego ojca, który pewnego razu obmyślił sposób na zdyscyplinowanie dzieci. Jego córki nie słuchały go i nie wykonywały jego poleceń. Rodzic postanowił więc...