Trwa ładowanie...

BMI matki sprzed ciąży może mieć wpływ na długość życia noworodka

Avatar placeholder
26.04.2019 13:37
BMI matki sprzed ciąży może mieć wpływ na długość życia noworodka
BMI matki sprzed ciąży może mieć wpływ na długość życia noworodka (123rf)

Naukowcy z Uniwersytetu Hasselt w Belgii ogłosili silny związek między wskaźnikiem masy ciała matki przed ciążą i przewidywaną długością życia ich dziecka. Wyższy wskaźnik masy ciała sprzed ciąży koreluje z mniejszą długością telomerów - wskaźnika krótszej ogólnej długości życia.

Zdrowy styl życia kobiet przed i w okresie ciąży ma wpływ na długość życia noworodków
Zdrowy styl życia kobiet przed i w okresie ciąży ma wpływ na długość życia noworodków (Shutterstock)

Telomery są istotną częścią komórek ludzkich, które wpływają na starzenia się komórek.

Komórki uzupełniają się, kopiując się w sposób ciągły przez całe życie. Za każdym razem, gdy komórki kopiują się, nić DNA pozostaje nienaruszona, ale telomery stają się krótsze. Dłuższe telomery pozwalają komórkom częściej się dzielić. Ostatecznie, w ciągu całego życia, telomery stają się zbyt krótkie, aby móc pracować, co powoduje, że komórki się starzeją i przestają działać prawidłowo.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Telomery skracają się wraz z wiekiem. Jednak mogą także zacząć się skracać przez stres, palenie tytoniu, brak ruchu i złą dietę. Proces skracania telomerów jest zaangażowany we wszystkie aspekty procesu starzenia się na poziomie komórkowym. Telomery są połączone bezpośrednio z przedwczesnym starzeniem się komórek. Długość telomerów oznacza wiek biologicznych osobnika, w przeciwieństwie do wieku chronologicznego.

ZOBACZ TAKŻE:

Poprzednio zauważono związek długości telomerów u dorosłych z chorobami związanymi ze starzeniem, takimi jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2 i zwiększonej śmiertelności. Teraz, w nowym badaniu, opublikowanym w „BMC Medicine” naukowcy przeprowadzili badania telomerów u noworodków.

Zespół założył, że nadwaga lub otyłość podczas ciąży może być ważnym czynnikiem w odniesieniu do długości telomerów dziecka przy urodzeniu i może w związku z tym przyczyniać się do programowania rozwoju dziecka.

Celem badania była ocena potencjalnego wpływu otyłości matki na długość telomerów u noworodków, mierzonej w DNA z krwi pępowinowej i łożyska.

"Porównując niemowlęta matek z normalnym BMI oraz noworodki kobiet z otyłością, okazuje się, że te drugie są starsze na poziomie molekularnym, ponieważ mają skrócone długości telomerów, co oznacza, że ich komórki mają krótszą długość życia" - mówi autor prof Tim Nawrot. "Więc utrzymanie zdrowego BMI w wieku rozrodczym kobiety może wpływać na długowieczność molekularną u potomstwa".

Długości telomerów mierzono w 743 próbkach krwi pępowinowej i 702 próbkach tkanki łożyskowej od noworodków matek biorących udział w badaniu urodzeń ENVIRONAGE w Belgii. 743 kobiety objęte badaniem były w wieku 17-44 lat oraz miały średnie BMI przed ciążą 24,1.

Poprzednie badania wykazały, że ludzie zwykle tracą około 32,2-45,5 podstawowych par telomerów rocznie w okresie dorosłości. Badanie to wykazało, że każdy jednopunktowy wzrost BMI matek, wywołuje skrócenie telomerów u noworodków o około 50 par.

Skrócenie długości telomerów o 50 par u noworodków jest odpowiednikiem utraty około 1.1-1.6 lat dorosłego życia, co może umieścić dzieci z krótszymi telomerami w grupie zwiększonego ryzyka chorób przewlekłych w dorosłym życiu, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

Współautor Dries Martens zauważa, że zespół wykluczył działanie innych czynników, które mogą być potencjalnie związane z długością telomerów, w tym wieku rodziców, klasy społeczno-ekonomicznej, pochodzenia etnicznego, palenia papierosów przez matkę, płci noworodków czy masy urodzeniowej.

Pora roku, w której dziecko przyszło na świat, wpływa na jego zdrowie
Pora roku, w której dziecko przyszło na świat, wpływa na jego zdrowie [10 zdjęć]

Coraz więcej par skrupulatnie planuje czas, w którym na świat ma przyjść ich dziecko. Wiąże się to w

zobacz galerię

"Przed naszym badaniem nie było dowodów na związek pomiędzy BMI sprzed ciąży i długością telomerów u noworodka, chociaż metaanalizy sugerują związek pomiędzy BMI a długością telomerów u dorosłych" - mówi prof. Nawrot.

"Nasze wyniki dają coraz więcej dowodów, że wysokie BMI matki ma wpływ na programowanie płodu, co może prowadzić do zmian w rozwoju płodu oraz chorób w późniejszym życiu. Upublicznienie naszych ustaleń powinno wpłynąć na zdrowie, ponieważ w zamożnych społeczeństwach 30 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym ma nadwagę" - mówi Profesor Tim Nawrot.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze