Bezpieczny poród

O bezpiecznym porodzie marzy każda kobieta rodząca. Wiele ciężarnych obawia się porodu, bólów porodowych, całej akcji porodowej. Do stresu porodowego przyczyniają się też mity na temat porodów krążące wśród ludzi oraz przejaskrawione obrazy przedstawiane w mediach czy filmach. Jak wygląda bezpieczny poród? Od czego zależy? Z jakich etapów składa się akcja porodowa? Co robić, by kobieta na sali porodowej czuła się komfortowo i mogła cieszyć się z faktu przyjścia na świat swojego potomka?

Polecane wideo:

Od czego zależy bezpieczny poród?

Poród bezpieczny

O bezpiecznym porodzie marzy każda kobieta rodząca. Wiele ciężarnych obawia się porodu, bólów porodowych, całej akcji porodowej.

Akcja porodowa składa się z trzech zasadniczych etapów:

  • etap pierwszy – trwa od kilku do kilkunastu godzin; polega na regularnych skurczach macicy, które mają doprowadzić do pełnego rozwarcia szyjki macicy; objawem prawidłowego początku porodu jest cykliczna czynność skurczowa macicy;
  • etap drugi – trwa od kilku minut do dwóch godzin; polega na skurczach partych, które powodują narodziny dziecka;
  • etap trzeci – trwa od kilku do kilkunastu minut; polega na urodzeniu łożyska i błon płodowych.

W trakcie całej akcji porodowej nasilenie skurczów macicy zmienia się. Niektóre rodzące (10-15%) odczuwają słabo zaznaczone skurcze macicy, inne natomiast – bardzo ostry ból. Ostre bóle porodowe prowadzą do znacznego stresu porodowego, w związku z którym następuje produkcja dużej ilości hormonów stresu – katecholamin – które zwężają naczynia krwionośne i redukują przepływ krwi przez macicę i łożysko. Nieskuteczne skurcze macicy i niekorzystne warunki wewnątrzmaciczne dla dziecka mogą doprowadzić nawet do zatrzymania akcji porodowej.

Bezpieczeństwo porodu zależy od wielu warunków. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • przygotowanie do porodu poprzez uczestnictwo w szkole rodzenia,
  • wykonywanie okresowych badań przez lekarza-położnika,
  • stały kontakt kobiety ciężarnej z lekarzem i położną od początku ciąży,
  • obecność w czasie porodu lekarza, położnej, anestezjologa i neonatologa,
  • wykonanie znieczulenia zewnątrzoponowego metodą ciągłą, zarówno w przypadku porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia.

Ostre bóle porodowe powinny być łagodzone, ale nie można ich całkowicie znieść, gdyż odczuwanie przez kobietę rodzącą bólu porodowego umożliwia jej prawidłową współpracę z zespołem położniczym. Do najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod łagodzenia bólu porodowego zalicza się znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe, podczas którego rodząca może cały czas chodzić i zachowuje pełną kontrolę nad przebiegiem porodu. Znieczulenie to sprawdza się zarówno podczas porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia. Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe nie ma negatywnego wpływu na dziecko, jak również można spokojnie po nim karmić noworodka piersią. Ponadto, znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe uznaje się za metodę profilaktyki powikłań okołoporodowych. Zabieg znieczulenia można wykonać w każdym czasie na pierwszym etapie akcji porodowej (rozwierania się szyjki macicy). Znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe stało się już elementem nowoczesnego i bezpiecznego porodu naturalnego.

Zalety porodu rodzinnego

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zalety porodu rodzinnego
Zalety porodu rodzinnego

Przecięcie pępowiny

Przecięcie pępowiny - dokonane przez męża w czasie (//parenting.pl/portal/porod-rodzinny-za-i-przeciw) - to ogromne przeżycie dla obojga rodziców (...) . Kiedy i jak należy przecinać pępowinę? W czasie porodu...

Zalety porodu rodzinnego

Poród bezpieczny

Poród bezpieczny

O bezpiecznym porodzie marzy każda kobieta rodząca. Wiele ciężarnych obawia się porodu, bólów porodowych, całej akcji porodowej.

Zalety porodu rodzinnego

Poród w gronie rodziny

Poród w gronie rodziny

Poród w domu to duże przeżycie dla kobiety. Intymna atmosfera pozwala łatwiej znieść bóle porodowe i cieszyć się pierwszymi chwilami życia swojego dziecka. Liczą się potrzeby kobiety.

Zalety porodu rodzinnego

Rodzenie w tłumie - czy nowa moda przyjmie się w Polsce?

Rodzenie w tłumie - czy nowa moda przyjmie się w Polsce?

/portal/zalety-porodu-rodzinnego) określamy poród, przy którym obecny jest najczęściej (https://parenting.pl/portal/porod-z-mezem), rzadziej (...) im, jak wygląda (https://parenting.pl/portal/porod-naturalny). Amerykańskie...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Rodzenie bliźniaków

Rodzenie bliźniaków

Poród bliźniąt to dużo większe zagrożenie dla matki i dzieci niż poród jednego dziecka. Ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż inne ciąże.

Prawa kobiety rodzącej

Prawa w szpitalu

Prawa w szpitalu

Zanim pojedziesz rodzić sprawdź jakie masz prawa jako rodząca.

Jak wyglada poród w wodzie?

Wanna czy basen?

Wanna czy basen?

Wanna do porodu nie stanowi, niestety, wyposażenia wszystkich polskich szpitali położniczych. Jest jednak bardzo ważnym urządzeniem sali porodowej, ponieważ pozwala na skuteczne redukowanie bólu porodowego.

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie - zalety

Poród w wodzie - zalety

Aby przyjście malca na świat było mniej stresujące, warto przemyśleć poród w wodzie. Taka forma porodu jest nie tylko komfortowa dla noworodka, ale i dla rodzącej mamy.

Poród rodzinny

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić z partnerem czy bez niego? W czym może pomóc jego obecność a jakie mogą być konsekwencje porodu rodzinnego?